وکیل امور قراردادها
دکمه اشتراک گذاری تلگرام

پاسخ به سوالات حقوقی


پاسخ به سوالات حقوقی

 

 

– فقط به سوالات مختصر و در زمینه ی قراردادها پاسخ داده می شود.

– در صورتی که سوال را در ذیل مقالات مطرح نموده اید، برای پاسخ آن به همان مقاله مراجعه فرمایید.

– سوالات و پاسخ های مهم و کاربردی، با رنگ قرمز مشخص شده است.

بیشتر بدانید :   نمونه لایحه دفاعیه در دعوای فسخ قرارداد پیش فروش

سوالات کاربران


۲,۶۴۹ سوال ارسال شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. امین گفت:

  سلام سال ۸۳ قرارداد پیش فروش یک واحد آپارتمان از شرکت تعاونی مسکن را ثبت نام نمودم بعد از دو سال قرارداد را به یک نفر فروختم و به ایشان وکالت بلاعزل دادم و وکالت پرداخت هرگونه بدهی احتمالی را قبول نمودم و بنده هم بابت تنظیم سند یک فقره چک بدون تاریخ و به نام ایشان تحویل نمودم و او هم به نفر بعدی فروخته و چک بنده را به او تحویل داده و متاسفانه ایشان هم این واحد را به یک نفر خانم فروخته و چک بنده را پشت امضا نموده و این خانم بخاطر بدهی واحد به تعاونی مسکن فقط مطالبه وجه را شکایت نموده و چک را برگشت زده آیا ایشان می تواند وجه چک را که فقط بابت تنظیم سند و به نام خریدار اول و بدون تاریخ صادر شده مطالبه نمایند؟ درحالیکه چک امانتی بوده و دوتا شاهد هم دارم لطفا راهنمایی فرمایید چکارکنم ؟؟با تشکر

  • وکیل امور قراردادها گفت:

   با سلام
   اگر چک امانت بوده فقط با تحصیل حکم قطعی کیفری خیانت در امانت علیه خریدار اول می تواند در برابر خریدار سوم و دارنده فعلی چک استناد نمایید.

 2. محمد علی نیاز گفت:

  سلام
  به علت کم بودن زمان لطفا پاسخ دهید
  در منطقه ۲۲ تهران شرکت های خصوصی برج ساز که از ابتدا مالک زمین هستند یا پیش پرداخت خرید زمین را خودشان پرداخت کرده اند و قرار است قبل از اجرای فونداسیون زمین را کاملا خریداری کنند، در مرحله گودبرداری به این شکل عمل میکنند : طی آگهی تبلیغی (بصورت تبلیغ در سایت بمگاه یا کاتالوگ تبلیغی شرکت : موجود در بمگاه و یا دفتر شرکت )
  در کاتالوگ رنگی تبلیغی شرکت که ممهور به مهر شرکت می باشد : جزیات پروژه ، مراحل عضو گیری عنوان شده است به شرح :

  ۱- مرحله اول : عضوگیری ، ثبت نام و خرید امتیاز ( به مدت چند روز کاری ) که در این مرحله با واریز وجه اعلامی شرکت برگه به شرح زیر به مشتری می دهند :
  فروش امتیاز یک واحد … مربع مربع بلوک … به پلاک ثبتی شماره … و پروانه ساختمانی به شماره … ، مشخصات فروشنده و خریدار ، مبالغ پرداختی با چک در وجه شرکت ، با توضیح اینکه: بدیهی است مبالغ پرداختی صرفا به عنوان خرید امتیاز تلقی می گردد و جهت احداث مسکن قرار داد جداگانه با خریدار منعقد می گردد. کافه خیارات اسقاط گردید.
  مهر و امضاء شرکت و شهود و فروشنده و خریدار
  ۲- مرحله دوم عقد قرار داد ساخت : که در کاتالوگ مذکور نوشته شده قرار داد ساخت با مبلغ ۲ میلیون تومان به ازاء هر متر مربع بصورت علی الحساب و طی مدت ۴ سال منعقد می گردد که شرح آن متعاقبا در زمان انعقاد قرار داد اعلام میگردد.
  .
  مرحله اول انجام شد و بعد از حدود ۵ ماه شرکت پیامکی جهت عقد قرار داد می دهد که در آن ذکر شده عضو محترم جهت اطلاع از نحوه دریافت وکالتنامه و امضا قرار داد به سایت شرکت مراجعه کنید که با مراجعه به سایت شرکت روز حضور با توجه به شماره عضویت مشخص بود . هنگامی که در روز مشخص شده به دفتر شرکت رفتم ، وکالت بلاعزلی که در آن قید شده موکل ضمن عقد خارج لازم حق عزل وکیل را از خود سلب و ساقط نمود به شرح : انتقال قطعی و مصالحه قطعیه نمودن سهم واحد مذکور از تراکم پروانه ساختمانی موضوع مورد معامله … به بنده داده شد . اما همزمان شرکت قرار داد ساختی جهت امضاء به بنده داد که در آن نوشته بود ،قرار داد ساخت علی الحساب متری ۳ میلیون تومان که ازشان سوال کردم رو چه حسابی شما میگویید سه ملیون در صورتی که شما بنده را با دو میلیون تومان ترغیب به این کار کردید و در پاسخ می شنوم اون علی الحساب بود که گفتم اینکه از تورم هم بیشتر ۵۰ درصد اضافه کردید. و در پاسخ گفتن یا امضاء کن یا پول ۵ ماه پیش رو بگیر برو . که بنده نهایتا امضا نکردم.
  سوال : آیا این کلاهبرداری یا شروع کلاهبرداری نیست تا از این ها شکایت کنم؟
  سوال : آیا معقول است بروم وزارت راه و شهر سازی بگم ماده یک پیش فروش ساختمان می گوید هر قرار داد با هر عنوان که ماحصل آن انتقال سهم یا یک واحد ساختمانی توسط مالک زمین به خریدار می باشد مشمول قانون پیش فروش می باشد و از شرکت با توجه به مدارکم شکایت کنم و در خواست ماده ۲۳ پیش فروش را کنم . آیا احتمال موفقیت هست ؟ چقدر؟
  سوال : آیا در صورتیکه قرار داد ترکمنچایی شرکت را امضاء نکنم ، می توانم شرکت را ملزم به تنظیم سند پیش فروش رسمی کنم ؟ چطور و از چه مرحله ای؟
  سوال: اگر قرار داد ساخت مورد توافق طرفین حاصل نشود، اگر شرکت کلاهبردار نباشد و ساختمان را بسازد آیا می توانم با مراجعه به دستگاه قضایی درخواست تحویل واحدی را که امتیازش را دارم با قیمت کارشناس رسمی دادگستری بدهم ولو اینکه بدترین واحد باشد. چه قدر احتمال موفقیت هست؟
  سوال : با توجه به اینکه در مدارک من شماره طبقه و واحد مشخص نیست ، آیا معامله من باطل است؟ اگر نیست به چه دلیلی؟

  • وکیل امور قراردادها گفت:

   سلام
   پاسخ به این سوال خیلی مفصل است و باید حضوراً تشریف بیارید. اجمالاً یه بنده خدایی عینا مشکل شما را در پروژه های چیتگر تهران داشت که براش اظهارنامه نوشتم و ربطش دادم به قانون پیش فروش ولی عملاً باید مدت ها درگیر این ها شوید. اون قرارداد اولیه هم یه ظاهر قانونی داره که از مقررات پیش فروش فرار کنن.

 3. سهیلی گفت:

  سلام
  یک واحد آپارتمان خریدم کل پول رابه فروشنده
  پرداخت کردم سند به نامم زده شد اکنون صاحب
  قبلی ملک بعد از اینکه سند زده اساس کشی کرده
  کلید واحد را به من تحویل نداده در این مورد راهنمایی بفرمایید

  • وکیل امور قراردادها گفت:

   با سلام
   دعوای الزام به تحویل و تسلیم مبیع علیه فروشنده مطرح نمایید. ندادن کلید اموال غیر منقول در حکم عدم تحویل است.

 4. محمد علی نیاز گفت:

  سلام ، با عرض پوزش از سوال مجدد: لطفا راهنمایی نمایید

  پیرو سوال قبلی ۱- چرا فرمودید در حال حاضر ۲- در مورد پیش فرض سوالم با توضیحاتی که در آن ذکر شد آیا خریدار با رجوع به مراجع قضایی می تواند اینجانب را ملزم به تنظیم سند رسمی پیش

  فروش گرداند؟

  • وکیل امور قراردادها گفت:

   با سلام
   قرارداد فی ما بین شما و خریدار از حیث تنظیم عادی آن مشکلی ندارد مگر این که شرایط اساسی تمام عقود در آن رعایت نشده باشد مثل معلوم و معین نبودن مورد معامله و آپارتمان و مشخص نبودن واحد

 5. محمد علی نیاز گفت:

  سلام
  احتراما نظر دهید
  سلام ، لطفا راهنمایی کنید
  ماده ۱۰ قانون مدنی« قراردادهای خصوصی نسبت به کسانی که ان را منعقد نموده اند در صورتی که مخالف صریح قانون نباشد نافذ است . ماده ۲۱۹ – عقودی که بر طبق قانون واقع شده باشد بین متعاملین و قائم مقام آنها لازم‌الاتباع است مگر این که به رضای طرفین اقاله یا به علت‌قانونی فسخ شود
  اما قانون پیش فروش ساختمان و اصلاحیه آن : ماده ۱: پیش‌فروش ساختمان عبارت است از هر توافق یا قرارداد که نتیجه آن انتقال حداقل یک واحد ساختمانی در حال احداث یا سـهم مشاع آن توسط مالک به شخص دیگر باشد. ماده۲: قرارداد پیش فروش ساختمان باید از طریق تنظیم سند رسمی نزد دفاتر اسناد رسمی صورت پـذیرد. هرگونـه توافـق یـا قـرارداد بـامحتوای پیش‌فروش ساختمان که مطابق مقررات این قانون و از طریق تنظیم سند رسمی نزد دفـاتر اسـناد رسـمی صـورت نپـذیرد فاقد اثر بوده و در هیچ یک از محاکم قضایی، ادارات، مراجع قضاوتی غیرقضایی و شورای حل اختلاف پذیرفتـه نخواهـد شـد
  سوال اگر قرار دادی بنویسیم که ماحصل آن انتقال یک واحد ساختمانی در حال احداث یا سـهم مشاع آن توسط مالک به شخص دیگر باشد اما متن قرا داد از مابقی شروط مندرج در قانون پیش فروش ساختمان تبعیت نکند مثلا شماره طبقه و واحد و… مشخص نباشد آیا می توان مطابق قانون ۱۰ مدنی قرار داد عادی بین خودمان بنویسیم و این قرار داد بین خودمان ،محاکم قضایی، ادارات، مراجع قضاوتی غیرقضایی و شورای حل اختلاف معتبر می باشد و بعدا خریدار نمی تواندبا استناد به اینکه در ماده ۱۰ قانون مدنی قید شده مخالف صریح قانون نباشد اما شما خلاف ماده۱و۲ قانون پیش فروش ساختمان عمل کرده اید .اینجانب را ملزم به تنظیم سند رسمی پیش فروش از طریق قانون گرداند در صورتیکه اینجانب قرار دادی نوشته ام که فقط ماحصل آن انتقال یک واحد ساختمانی در حال احداث یا سهم مشاع آن به خریدار می باشد و در قرار داد ما اکثر ماده های پیش فروش ساختمان رعایت نشده است به عبارتی به نظر اینجانب قرار داد ما اصلا پیش فروش نیست.

  • وکیل امور قراردادها گفت:

   با سلام
   در حال حاضر قراردادهای عادی پیش فروش نیز معتبر است و مشمول قانون مدنی می گردد. قانون پیش فروش ساختمان نافی صحت قراردادهای عادی پیش فروش نیست.

 6. علی محمد شریفی گفت:

  سلام . من کوچکترین عضو خانواده هستم که تو منزل پدری زندگی میکنم بعد از فوت پدرم چند بار جلسه تقسیم اموال گرفتیم برادر بزرگم اول زمین کشاورزی را برداشته بود که من به همش زدم و قرار شد من و ۳ تا دیگه از برادرام شراکتی زمین کشاورزی را برداریم و برادر بزرگم منزلی که من ساکنم ولی قولنامه ننوشتیم که منزل را به نام ایشان زدیم ولی زمین را سند نزدیم بعد از چند ماه برادر بزرگم دوباره که من نبودم جلسه میگیرن تقسیم نامه مینویسن و زمین کشاورزی را هم به ایشون میبخشن و منزل را هم مینیسن که اگر من خواستم ۱۰ ملیون هم برگردونه . وقتی که همه رفته بودن محضر من چون راضی نبودم نمیرفتم ولی ایشون همش تهدید میکرد که اگر نیای امضا کنی میندازمت بیرون منم از ترسم رفتم محضر ولی بهش گفتم که تو هم این خونه را به نام من بزن گفت باشه ولی حالا سندش آماده نیست منم حالیم نبود و بهش اطمینان کردم و امضا کردم بعد از چند ماه وقتی بهش گفتم خونه را کی به نام من میزنی گفت تو که اصلاً طلبی نداری که بعدش رفت شکایت کرد که خونه را تصرف کردم منم چون مدرکی نداشتم نتونستم کاری بکنم بعد از کلی آزار و ازیت کردن چند نفرا فرستادم تا راضیش کردن سهم منا بده که اونم بعد از یک سال همون ۳۹ ملیونی که به همه داده بود به من داد حالا که کاشی عمل اومده فهمیدیم که زمین کشاورزی قیمتش دوبرابر هم بالاتر بوده که ایشون هم خونه را برداشتن و منا آواره کردن هم زمین کشاورزی را ارزون برداشتن . حالا من اون تقسیم نامه ای که بین خودشون نوشتن را دارم که همه امضا کردن و من امضا نکردم . تو تقسیم نامه هم نوشتن که اگه خانه را خاستن به عنوان ارثیه باید ۱۰ ملیون برگردونه که ایشون هم خونه را بالا کشید و هم زمین کشاورزی را از شما خاهش میکنم منا راهنمایی کنید آیا میتونم با این تقسیم نامه که دارم همه را برگردونم

  • وکیل امور قراردادها گفت:

   با سلام
   اگر در تقسیم ترکه مغبون شده اید و از قیمت زمان تقسیم آگاه نبودید و یا تقسیم بدون رضایت شما انجام شده است، در هر دو صورت می توانید تقسیم را ابطال نمایید.

 7. جلال عزیزی گفت:

  باسلام واحترام اگردرپرونده ای قاضی تجدیدنظربراساس نظریه کارشناس یکنفره رای قطعی صادرنموده باشد وبرای ان پرونده اعاده دادرسی وفرجامخواهی اعمال وموثرواقع نشده باشدچنانچه درشورای انتظامی ازکارشناس شکایت وکارشناس محکوم گرددایا میتوان مجددا برای ان پرونده اعاده دادرسی درهمان شعبه تجدیدنظرمطرح کرد؟درهرصورت راهنمایی لازم را مبذول فرمایید؟

  • وکیل امور قراردادها گفت:

   با سلام؛
   اصولاً رای محکومیت انتظامی کارشناس دلیل اعاده دادرسی نیست ولی در برخی مواقع با اغماض و از روی انصاف ممکن است قاضی به عنوان دلیل جدید قبول نماید.

 8. جلال عزیزی گفت:

  باسلام وسپاس ازسازنده یک مجتمع تجاری ۲باب مغازه هرکدام به متراز۱/۷۰مترمربع خریداری نمودم اما اکنون این دومغازه براساس رای کمیسیون ماده ۱۰۰شهرداری خلاف نقشه نظام مهندسی مجتمع بوده وطبق رای کمیسیون بایدتخریب وبه وضعیت قبلی که جزءفضای اسانسوربوده اعاده گردد وسه سال که مبلغ ۹۰۰۰۰۰۰۰تومان بابت ان به سازنده پرداخت نموده ام بدون اینکه سازنده درهنگام معامله درموردخلاف بودن مغازه ها به من اطلاعی داده باشددرحالیکه که خود سازنده ازمشکلات این مغازه ها اطلاع داشته است بنده چگونه میتوانم به اصل پول وخسارت ان دست پیدا کنم وایامیتوانم ازسازنده شکایت کیفری مطرح کنم ونهایتا چگونه مشکلم را پیگیری نمایم؟باتشکرفراوان

  • وکیل امور قراردادها گفت:

   با سلام،
   اگر در جواز ساخت این دو مغازه ذکر نشده باشد و شما مطلع نبوده باشید، در واقع سازنده دو مغازه واهی و موهوم را به شما فروخته و می تواند مصداق کلاهبرداری باشد. در هر صورت قرارداد به دلیل موجود نبودن مبیع حین عقد باطل است و باید نرخ روز ثمن را به شما برگرداند.

 9. هادی گفت:

  باسلام و خسته نباشید
  بنده یک واحد آپارتمان خریده ام که طی توافق شفاهی با فروشنده قرار شد قسمتی از ثمن معامله را با وام پرداخت کنم که بعد از استعلام از شهرداری مشخص شد منزل در طرح قرار دارد و وام بهش تعلق نمیگیره. حالا که قیمت خانه ۲ برابر شده فروشنده بدون حضور در دفترخانه چک بنده را که بابت سند بود برگشت زده. و حاضر به مسامحه نیست. حالا اظهار نامه فسخ فرستاده. در ضمن کافه خیارات اسقاط شده و شرط ضمن عقدی هم برای پیش بینی فسخ لحاظ نشده. آیا میتونه فسخ کنه؟ برگشت زدن چک تضمین بدون اینکه خودش به تعهدش عمل کنه قانونیه؟ سپاس

 10. ناشناس گفت:

  سلام اگرفروشنده ملک قیدنکند که کوچه بن بست است وخریدار بعدازمعامله بفهمانید می تواندمعامله راسخ کند

 11. سایه گفت:

  باسلام و خسته نباشید
  من حدود ۹ماه پیش باکانال تلگرامی اشنا شدم که طرحهای مشارکتی بصورت سهام میفروخت.من پول سهام رو بمبلغ ۵ میلیون تومان فرستادم و بعد مشخص شد فیک بوده و پول من رفت.شکایت کردم و پرونده کیفری مبنی برکلاهبرداری اینترنتی تشکیل شدولی دوبار دادخواست من رد داده شد.یعنی من به پولم نرسیدم گفتن پرونده حقوقی هست و چون مبلغ پایینه شورای حل اختلاف باید برم در صمن فرد مورد نظر از شماره حساب دیگری استفاده میکرد و ادرسی در دست نیست.حالا باید چکار کنم.کجامراجعه کنم که پولم برگرده یا باید قید شکایت و پول را بزنم.لطفا راهنماییم کنید؟؟
  باتشکر

  • وکیل امور قراردادها گفت:

   با سلام؛
   در دعوای حقوقی حتما باید اسم خوانده و دریافت کننده پول مشخص و معین باشد و لاجرم باید از کسی که پول به حسابش واریز شده دعوای استرداد وجه مطرح کنید.

 12. وکیل امور قراردادها گفت:

  با سلام ینده چند واحد اپارتمان در سال ۹۳ پیش فروش نموده ام و قرارداد عادی پیش فروش تنظیم شده لیکن در ان زمان در بندی از قرارداد برای جریمه تاخیر در تحویل و سند مبلغی بعنوان جریمه روزانه قید شده و اینجانب واحدها را به موقع تحویل داده ام ولی برای سند بعلت کارشکنی ۲ تن از ناظرین نظام مهندسی ساختمان با توجه به مراجعات مکرر و پیگیری نتوانسته ام پایان کار بگیرم و پرونده شکایتی از ناظرین در شورای انتظامی نظام مهندسی مفتوح هست و به احتمال زیاد ناظرین محکوم خواهند شد حال خریداران با توجه به اطلاع از این قضیه که من مقصر نیستم لیکن طلب خسارت از بابت تاخیر در انتقال سند نموده اند و عدم حضور نیز نگرفته اند و فقط اظهارنامه فرستاده اند
  ۱_ایا میتوانند این مبلغ دیرکرد را به ناحق بگیرند
  ۲_ با توجه به اینکه من قسمت اعظم تعهدات خویش که همان تحویل اپارتمان هست را انجام دادم ایا مبلغ قید شده در قسمت جریمه روزانه کلش به من شامل می شود
  ۳ _در صورت محکومیت ناظرین و اینکه بنده تاکنون برای اخذ سند هیچ کم کاری نکردم چه میشود

  • وکیل امور قراردادها گفت:

   با سلام؛
   اگر پیش خریدار گواهی عدم حضور نگرفته باشد، در رویه قضایی فقط به شرط اخذ عدم حضور فروشنده جریمه خسارت تاخیر در تنظیم سند حکم صادر میشود. اما اگر عدم حضور گرفته باشند، صرف تخلف مهندس ناظر برای فروشنده عذر موجه و فورس ماژور محسوب نمی شود و همچنان پیش فروشنده متخلف محسوب می شود. نهایتاً پیش فروشنده میتواند بعد از پرداخت خسارت به پیش خریدار و بعد از محکومیت انتظامی مهندس ناظر از باب مسئولیت مدنی علیه مهندس ناظر دعوای مطالبه خسارت غیر قراردادی مطرح نماید و همان خسارت متعارفی که به پیش خریدار پرداخت نموده را از مهندس ناظر دریافت نماید. اگر جریمه خسارت روزانه ناظر به تاخیر در تحویل و تاخیر در سند باشد و شما تحویل را به موقع انجام داده باشید، در این صورت وجه التزام تجزیه می شود. یعنی نصف آن را میتوانند مطالبه کنند.

 13. مهدی گفت:

  سلام ,من آپارتمانی را ۶ سال پیش خریداری کردم و بعدا فهمیدم فروشنده این آپارتمان را به یک شخص ثالثی فروخته است و در نهایت شخص ثالت توانست با مطرح کردن دادخواست اثبات بیع و الزام به تنظیم سند و فک رهن و ابطال قرارداد بر علیه فروشند و من رای دادگاه را بگیرد ودر مرحله تجدید نظر هم این رای حدود ۲ ماهه پیش قطعی شده است.
  قبل از صدور رای فوق به دلیل در رهن بودن عرصه و صدور اجرائیه از سوی بانک من دادخواست بطلان و استرداد ثمن داده بودم و رای گرفتم و تا حالا نصف پولم را هم توانستم بگیرم .
  فروشنده به کذب در مبایعه نامه شخص ثالث قید کرده که آپارتمان در رهن مستاجر میباشد و ۱۲ میلیون از ثمن معامله بابت رهن توسط ثالث پرداخت نشده است در صورتی که آپارتمان هنوز در ید من است و حالا من میخواهم تخلیه کنم ولی ثالث تمایلی به تحویل گرفتن ندارد و به دنبال مطرح کردن دادخواست خسارت و غیره است.
  حالا به نظرتان برای اینکه من مشمول خساراتی از قبیل اجرت المثل و غیره نشوم اظهار نامه بابت اینکه آماده تحویل آپارتمان هستم برای ثالث ارسال کنم ؟ و اینکه آیا من ۱۲ میلیون الباقی ثمن معامله ثالث را میتوانم با اجرائیه ای که از بابت رای بطلان و استرداد ثمن که گرفتم از ثالث بگیرم؟ با توجه به اینکه فروشنده مالباخته و زندانی است و مال و پولی ندارد من بیشتر دنبال این هستم که مشمول خساتی از سوی ثالث نشوم ممنون میشم اگر راهنماییم کنید.

  • وکیل امور قراردادها گفت:

   با سلام؛
   شما باید ملک را تخلیه و تامین دلیل نمایید و کلید به شورا سپرده شود تا اجرت المثل قطع گردد. صرف اعلام آمادگی دلیل بر رفع تصرف نیست. اجراییه شما علیه فروشنده ارتباطی به ثالث ندارد.

   • ناشناس گفت:

    با سلام و تشکر از راهنماییتان ببخشید اجرت المثل از تاریخ قطعیت رای دادگاه تجدید نظر محاسبه میگردد
    باقی مانده ثمن معامله در دست ثالث مگر مال فروشنده محسوب نمیشود که بتوانم آنرا توقیف کنم
    و اینکه آیا از مدارک لازم برای دادخواست تحویل مبیع الزام به تنظیم سند و صورتمجلس تفکیکی و پایان کار نیست؟ در صورتی که این آپارتمان سند دار نیست و هیچ یک ازاین مدارک را ندارد. و ثالث فقط اثبات بیع و الزام به تنظیم سند و فک رهن را رای گرفته که رهن بانک هم مربوط به خانه کلنگی قبل از ساخت این آپارتمانها بوده است.

    • وکیل امور قراردادها گفت:

     با سلام؛
     بله اگر فروشنده مطالبات بابت ثمن داشته باشد، قابل توقیف است نزد خریدار.
     در مورد املاکی که پلاک ثبتی دارند، برای دعوای تحویل حتماً دعوای الزام به تنظیم سند هم باید مطرح شود.

 14. اکبر گفت:

  باسلام– ملکی ثبتی را با قراردادعادی شراکتی به شخصی واگذار با شرایط اینکه زمین وآب از مالک وشخم وبذر وغرس درخت از عامل وحاصل بصورت دوسوم سهم عامل ویک سوم سهم مالک اما مدت قرارداد را ابتدا تا هرزمان که طرفین مایل به شراکت باشند قید ولی بعدا مدت قرارداد را نودونه ساله نمودیم ومدت توافقی هم باقی است اینک عامل سهم مالک را نمی دهد ومیگویدچون قرارداد نودونه ساله است ودرزمین درخت کاشته زمین مال اواست ولی حق فسخ یکجانبه واینکه عامل حقی در اصل مالکیت وریشه ندارد قید شده: چون در قرارداد دونوع مدت مغایرتوافقی و نودو نه ساله قیدشده آیا میتوان اظهارنامه فسخ برای شریک فرستاد وبعدا دادگاه قبول میکند برای فسخ قراردادوتخلیه زمین میتواند دادخواست بدهد؟ لراهنمایی بفرمائید باتشکر – اکبرحامدی ./.

  • وکیل امور قراردادها گفت:

   با سلام؛
   اصولاً باید قرارداد بررسی شود ولی با توضیحاتی که دادید قرارداد مزارعه است و طبق ماده ۵۲۵ قانون مدنی، مزارعه عقد لازم و غیر قابل فسخ است تا قبل از اتمام مدت. البته اگر تخلفاتی صورت گیرد، طبق موارد مقرر در مواد ۵۱۸ تا ۵۴۲ قانون مدنی قابل فسخ است.

 15. شهرام گفت:

  با سلام
  ما دو نفر سازنده هستیم و دو نفر هم مالک. پشت قرارداد ظهر نویسی شده، ولی یکی از مالکان امضا نکرده .در ظهر قرارداد به ضرر ما یعنی سازندگان هست .ایا سازندگان میتوانند ادعا کنند که چون یکی از مالکان ظهر قرارداد را امضا نکرده فاقد اعتبار میباشد(دو تا سانزده و یکی از مالکان امضا کرده است).در ضمن مالکان زن وشوهر هستند که هیچ وکالتی بهم نداده اند
  با تشکر

© 1397 - کلیه حقوق متعلق به وب سایت ایران قرارداد می باشد.

طراحی و اجرا : coderoom.ir