دفاع در برابر شهادت کذب

3.9/5 - (37 امتیاز)
۳.۹/۵ - (۳۷ امتیاز)

شهادت شهود در دادگاه حقوقی و کیفری به عنوان بینه شرعی و دلیل قانونی محسوب میشود و با شهادت دو شاهد مرد و یا یک شاهد مرد و دو زن و یا یک شاهد مرد به ضمیمه قسم مدعی، بسیاری از دعاوی یا ادعاهای مالی و حقوقی قابل اثبات است. به همین خاطر موضوع شهادت دروغ بسیار در دادگاه ها شایع است و در نتیجه برای شهادت کذب نیز مجازات مقرر شده است و باید نحوه دفاع در برابر شهادت کذب را در دادگاه بدانیم.

جهت پرسش های حقوقی خود می توانید به این بخش از وب سایت مراجعه کنید.

مواد مربوط به شهود و شهادت در قوانین فعلی، به این شرح است : مواد ۱۳۰۶ تا ۱۳۲۰ قانون مدنی – مواد ۲۲۹ تا ۲۴۷ قانون آیین دادرسی مدنی – مواد ۲۰۴ تا ۲۱۶ و ۳۱۸ تا ۳۳۴ قانون آیین دادرسی کیفری – مواد ۱۷۴ تا ۲۰۰ قانون مجازات اسلامی – ماده ۶۵۰ (۸۷۶) قانون تعزیرات مجازات اسلامی.

دفاع در برابر شهادت کذب

متاسفانه یکی از معضلات دادرسی های فعلی در دادگاه ها، شهادت کذب می باشد. در این پرونده ها، خواهان یا خوانده با آوردن چند گواه و شاهد دروغگو، ادعای واهی و غیر واقع خود را اثبات می نماید و حق طرف مقابل دعوا برای همیشه در این دنیا تضییع می گردد.

اما پرسش این است که راههای اثبات شهادت کذب چیست و چه دفاعی در برابر شهادت دروغ و شهود دروغگو مطرح کنیم؟؟ در این موارد چهار دفاع وجود دارد :

جرح شهود (اعتراض به شهادت)

جرح شهود که در بین افراد عام به عنوان اعتراض به شهادت شهود شناخته می شود به معنای اعلام و اثبات عدم شرایطی در شهود که قانونگذار وجود آن شرایط را ضروری می داند مثل عدالت و عدم تکدی گری و عدم نفع شخصی در دعوا و غیره که در قوانین فوق ذکر شده است. اما این دفاع در اکثر موارد غیر قابل انجام است چون معمولاً شهود شرایط کلی را دارند و یا اثبات خلاف آن شرایط دشوار است.

شهود معارض

شهود معارض یعنی شهودی که شهادت آن ها در تعارض با شهادت شهود طرف مقابل هستند. آوردن شهود معارض توسط مدعی علیه در برخی نظریات فقهی مورد پذیرش واقع نشده است چرا که شهود به عهده مدعی است نه مدعی علیه معذلک منعی در قوانین فوق الذکر در خصوص استناد به شهود معارض در مقابل شهود طرف مقابل وجود ندارد.

شکایت کیفری شهادت کذب

راه دیگر برای بی اثر کردن آثار حکم صادره بر اساس شهادت شهود، شکایت کیفری از شهود تحت عنوان شهادت کذب طبق ماده ۶۵۰ قانون تعزیرات مجازات اسلامی است. البته اگر شاکی (کسی که علیه او شهادت و گواهی در دادگاه داده شده است) بتواند با دلیل و مدرک کذب و دروغ بودن شهادت شاهد و گواه را اثبات نماید، طبیعتاً با همین ادله می تواند در همان دادگاه اولیه مانع از آن شود که شهادت شهود به نتیجه و ثمر برسد.

در هر صورت کسی که علیه وی شهادت داده شده است، اعم از این که بتواند با راههایی از جمله شهود معارض و اثبات تناقض گویی شهود، شهادت شهود را در دادگاه اولیه بی اثر کند و یا نتواند بی اثر کند و حکم به ضرر وی صادر شود، میتواند شکایت کیفری نماید و بعد از تحصیل حکم و رای دادگاه کیفری، از رای دادگاهی که بر اساس شهادت شهود به ضرر او صادر شده است، اعاده دادرسی نماید.

سوالات جزئی از شهود

تنها راه موثر و قوی برای دفاع در برابر شهادت کذب و اثبات دروغگویی شهود، پرسیدن سوالات ریز و جزئی در مورد حادثه از شهود و خود شخص استناد کننده به شهود و مقایسه آن ها با یکدیگر است. دادگاه ها عموماً به دلیل کمبود وقت به پرسیدن سوالات کلی از شهود و گواهان اکتفاء می کنند و نان شهود دروغگو در همین کلی شهادت دادن است.

بنابراین طرف مقابل باید با زیرکی و قدرت بیان، شهود را در پیچ و خم سوالات ریز و جزئی از حادثه گرفتار کند تا تعارض اظهارات و تناقض گویی شهود با یکدیگر و شهادت کذب آن ها مشخص گردد. البته در مورد شهادت کذب در کلانتری پرسیدن سوالات از شهود عملاً ممکن و مرسوم نیست و صرفاً در دادسرا و دادگاه طبق قانون متصور است.

ماده ۲۳۸ قانون آیین دادرسی مدنی در دعاوی حقوقی و ماده ۳۲۶ قانون آیین دادرسی کیفری در دعاوی کیفری به طرف مقابل که شهود علیه وی شهادت می دهند، حق پرسیدن سوالات از شهود را به صورت جداگانه داده است. فلذا باید از این حق قانونی با قدرت و زیرکی و اصرار در دادگاه استفاده نمود. ضمناً یادتان باشد، شهود باید جداگانه مورد پرسش قرار گیرند تا سوالات را به هم اطلاع ندهند و از هم تقلب نکنند! همچنین در ابتدا و قبل از ورود شهود به اتاق دادگاه، باید خود استناد کننده به شهود جریان روز واقعه را کامل و ریز به ریز شرح دهد و سپس شهود. پس دو بار مقایسه می کنیم. یکبار اظهارات خود طرف مقابل با شهودش و دوم شهودش با یکدیگر.

تنها راه موثر و قوی برای اثبات شهادت کذب و دروغگویی شهود، پرسیدن سوالات ریز و جزئی در مورد حادثه از شهود است.

سوالات ذیل در یک پرونده ای از شهود به صورت جداگانه مطرح شد که در آن خریدار با استناد به دو شاهد دروغگو مدعی بود که مبایعه نامه را فروشنده امضاء کرده است. این سوالات در دعاوی مشابه قابل استفاده و یا ایده ای برای سایر سوالات است :

نمونه سوالات جهت دفاع در برابر شهادت کذب

 • زمان تنظیم مبایعه نامه ؟؟ صبح یا ظهر یا عصر یا شب ؟
 • محل دقیق تنظیم مبایعه نامه ؟
 • موقعیت نشستن طرفین حاضر در جلسه ؟؟ چه کسی پیش چه کسی نشسته بود ؟
 • زمان جلسه چقدر طول کشید ؟ آیا از ابتدای جلسه تا انتها فقط بحث مبایعه نامه بود و یا بعد از امضاء بازهم جلسه ادامه پیدا کرد ؟
 • نحوه ی پرداخت ۳۰ میلیون تومان نقدی پیش پرداخت معامله چگونه بود ؟؟ آیا شاهد عینی پرداخت نقدی بوده اید؟؟ فروشنده مقدار زیادی پول نقد را چگونه و به چه کیفیتی به خریدار پرداخت نمود ؟ نوع اسکناس ها و آیا تراول بوده است ؟ آیا شاهد شمردن وجوه نقد بوده اید؟ آیا این مقدار حجم زیاد اسکناس در کیف بوده است ؟
 • در خصوص ۴۵ میلیون تومان از ثمن که با مطالبات ادعایی خریدار تهاتر شده است، در حضور شهود چه صحبت هایی در خصوص مبنای معامله ۴۵ میلیون تومان رد و بدل شد و اینکه چه حساب و کتابی بوده که تهاتر شده است ؟
 • علت حضور همگی شهود در یک زمان و در یک جلسه چه بوده است ؟ آیا شهود با یکدیگر دوست و یا خویشاوند هستند که همزمان در محل عقد جمع شده اند ؟!
 • ترتیب زمانی ورود افراد به جلسه ؟ وقتی هر شاهد وارد جلسه شد، آیا فروشنده و خریدار در جلسه از قبل بودند و بعداً شهود وارد جلسه شده اند و یا ابتدا شهود در جلسه بودند و بعداً فروشنده یا خریدار وارد شد ؟
 • ترتیب زمانی خروج افراد از جلسه ؟ آیا ابتدا فروشنده جلسه را ترک کرد و یا خریدار و یا شهود ؟
 • کاتب و نویسنده قرارداد چه کسی بود ؟
 • آیا به غیر از شهود و خریدار و فروشنده، فرد دیگری هم در جلسه بود ؟
 • آیا در جلسه قرارداد پذیرایی شدید و چه کسی و چگونه پذیرایی کرد ؟
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

70 دیدگاه در “دفاع در برابر شهادت کذب
 • ۱۴۰۱-۱۰-۲۶ at ۱:۰۶ بعد از ظهر
  Permalink

  با سلام و عرض وقت بخیر بنده دانش اموز ۱۴ساله ای هستم به همراه پدر ۴۰ ساله ام یکی از همسایه های ما با ما مشکل داره چند سالیه داره مارو ازار میده و چند روز پیش به ۱۱۰ زنگ زده از ما شکایت کرده گفته که منو پدرم در کوچه خودمان به او و دخترش متلک انداخته ایم ولی اصلا من انروز در خانه نبوده ام و شاهد هایی هم دارم که در مکانی دیگر حضور داشته ام حال سوال این است چگونه از خودمان دفاع کنیم در مقابل این زن شر و نانحیب کل همسایه ها هم میتوانند به سلامت اخلاقی من و پدرم و خانواده ام شهادت دهند حال چه کنیم؟

  Reply
  • ۱۴۰۱-۱۰-۲۶ at ۲:۳۵ بعد از ظهر
   Permalink

   با سلام؛
   دعا کنید خدا از شر همسایه بد شما را محفوظ بدارد. گاهی اَعمال انسان به صورت همسایه بد، دزد، حاکم ستمگر و … ظاهر می شود.

   Reply
 • ۱۴۰۱-۰۸-۱۷ at ۷:۴۰ بعد از ظهر
  Permalink

  با سلام خستہ نباشید ..
  من زوجہ هستم و حکم توقیف جهیزیه ام رو گرفتم
  امروز با مامور کلانتری رفتیم واسه توقیف جهیزیه ..
  مامور صورت جلسه کرد و در صورت جلسه نوشت که با توافق طرفین کارمون حل شده و مشکلی بہ وجود نیومده ..
  امین اموال پدر همسرم شد و صورت جلسه را امضا کرد
  چون همسرم به دروغ که گفت من خونه نیستم .
  الان زنگ زدن منو تهدید میکنن که من به وسایل اونا خسارت وارد کردم و یخچال اونارو خط خطی کردم و از اون خونه چیزی بردم با خودم ..و میخان شکایت بکنن .با اینکه خودش نبوده و فقط پدرمادرش بودن
  ولی مامور خودش دید که من چیزی برنداشتم و با خود مامور اومدیم بیرون از اونجا و رفتیم کلانتری ….
  و همچنین میخان شکایت کنن که من مادرشوهرمو با چاقو زدم …در حالی که من اصلا نزدیک اون نشدم ولی اون منو زد…و تا اخرین لحظه ای که از خونه خارج شدیم اونا پشت سر ما اومدن و جلو مامور کلانتری هیچگونه اعتراضی نکردن که این منو زده یا خسارت وارد کرده…
  الان با نقشه ای که کشیدن میخان از من شکایت کنن ..
  آیا بدون شاهدی و مدرکی و با صورت جلسه ای که وجود دارد میتواند شکایت کنند؟؟؟
  مامور کلانتری که توقیف جهیزیه کرد برای من میتواند کاری کند؟؟؟

  Reply
  • ۱۴۰۱-۰۸-۱۸ at ۳:۰۸ بعد از ظهر
   Permalink

   با سلام؛
   به هر حال گزارش ضایط دادگستری و مامور رسمی که بدون درگیری حکم اجرا شد و صورتجلسه اموال مشخص گردید، می تواند مانع ادعای سرقت شود مگر این که نسبت به گزارش خود مامور هم ادعای گزارش خلاف واقع مطرح گردد. اگر شهود کذب آوردند، طبق همین مقاله و یا مقالات مشابه دیگر از سایر وکلاء دفاع نمایید.

   Reply
 • ۱۴۰۱-۰۵-۲۷ at ۱۰:۲۵ بعد از ظهر
  Permalink

  سلام خسته نباشید
  ببخشید من دعوام شده و وقتی مامور آمد
  چیز های دروغ گفتم آیا میتوانم حرف هایم را عوض کنم یا خیر

  Reply
  • ۱۴۰۱-۰۵-۲۸ at ۹:۲۳ قبل از ظهر
   Permalink

   با سلام؛
   ان شاء اله با راست گویی به مشکل نمی خورید.

   Reply
 • ۱۴۰۱-۰۵-۰۵ at ۱۰:۲۳ بعد از ظهر
  Permalink

  سلام خسته نباشید بنده چهار سال یکجا کار میکردم سر سفره پدر مادرم بزرگ شدم و به هیچ وجه دست کجی نکردم بعد چهار سال به صاحب کارم بحثم شد منو بیرون کرد بعد رفتم اداره کار شکایت کردم حالا که موقع دادن حقم شده تهمت دزدی بهم زده که روزی سیصد هزار تومن پول برمیداشتم و کاهیم که مشتری ها کارت همراهشون نبوده میزدم به حساب من و من کارتشو نمیکشیدم تو مغازه در صورتی که من جادرجا می‌کشیدم کارتشو..آیا با قسم دروغ و شاهد دروغ می‌تونه منو گناه کار کنه .لطفا جواب بدین من جوونم توعمرم دزدی نکردم آبرومو تو شهر داره می‌بره

  Reply
  • ۱۴۰۱-۰۵-۰۷ at ۱:۲۷ بعد از ظهر
   Permalink

   با سلام؛
   با قسم دروغ که خیر ولی با شهود ممکن است. البته اگر کارت می کشیدید که دیگر قابل اثبات است.

   Reply
 • ۱۴۰۱-۰۵-۰۵ at ۸:۲۶ بعد از ظهر
  Permalink

  با سلام لطفا کمکم کنید بد جور گیر افتادم یه آدم خدا نشناس از من به دروغ ادعا کرده که دوسال پیش کلی ابزار آلات قالب بندی ساختمان که مبلغ حدودا ۷۰۰ میلیون تومان میشه به من اجاره داده و تنها دلیلش دونفر شاهد هستن که دوبار در دادگاه حاضر شدن و به دروغ شهادت دادن من وکیل هم گرفتم ولی بازم جواب نداده نظر قاضی با خواهان من چجوری میتونم از خودم دفاع کنم من یه کار گره ساده هستم کل این ابزار با اجاره ش حدود یک میلیارد میشه خواهشا کمکم کنید در ضمن خواهان نزول بگیره من دوسال پیش ۳۰ میلیون ازش پول گرفتم و پول باهاش تسویه کردم و صد میلیون سفته از من داره که ادعا کرده من سفته امانت دادم پول نزول که بهش دادم گفته اجاره یه سال که بهم داده ولی خدا شاهده همش دروغه خواهشا کمکم کنید

  Reply
  • ۱۴۰۱-۰۵-۰۷ at ۱:۲۹ بعد از ظهر
   Permalink

   با سلام؛
   در خصوص شهود کذب از همین این مقاله برای دفاع از خود استفاده نمایید.

   Reply
 • ۱۴۰۱-۰۳-۲۰ at ۹:۱۸ قبل از ظهر
  Permalink

  سلام جناب آقای صالحی عزیز مطلب بسیار مفیدی بود ممنون سوالی دارم . در یک صلح نامه که کارشناس امضا ان را جعلی اعلام کرده . چهار نفر زیر ان را امضا کرده اند و در این صلح نامه نوشته شده صلح نامه در حضور شهود تنظیم و امضا شده . ولی الان شهود میگن ما آنجا حضور نداشتیم ولی چون قبلا دیدیم که پدر شما میخواسته یه سهم بیشتری به برادر شما بدهد ما این صلح نامه را امضا کردیم . لطف میکنید بفرمائید ما چگونه میتوانیم کذب بودن شهادت آنها را اثبات کنیم ممنون از لطفتان یاعلی(ع)

  Reply
  • ۱۴۰۱-۰۳-۲۵ at ۳:۲۴ بعد از ظهر
   Permalink

   با سلام؛
   بالاخره همین که شهود ندیده ذیل صلح نامه را امضاء کرده اند، شهادت آن ها را مخدوش می کند. مضافاً که شهادت به قصد و نیت دیگران نمی توان داد.

   Reply
 • ۱۴۰۱-۰۲-۱۷ at ۱۰:۵۵ قبل از ظهر
  Permalink

  سلام
  طرح شهود معارض بایستی در همان جلسه دادگاه باشد؟!!!

  Reply
  • ۱۴۰۱-۰۲-۱۷ at ۶:۳۴ بعد از ظهر
   Permalink

   با سلام؛
   بله در جلسه اول دادرسی و در پاسخ به رد ادله ی طرف مقابل.

   Reply
 • ۱۴۰۱-۰۱-۳۱ at ۸:۳۱ قبل از ظهر
  Permalink

  درود بر شما
  ضمن تشکر و خسته نباشید
  این مطالب بسیار عالی و ظریف و قابل استناد میباشد
  متشکریم

  Reply
  • ۱۴۰۱-۰۲-۰۸ at ۲:۴۶ بعد از ظهر
   Permalink

   با سلام و تشکر

   Reply
 • ۱۴۰۰-۱۰-۱۹ at ۳:۳۷ بعد از ظهر
  Permalink

  درود
  جناب آقای صالحی بسیار مفید واقع گردید
  احسنت بر شما
  مطمئنا با این روش که توضیح فرمودید میتوان شهادت کذبشان را ثابت کرد

  Reply
  • ۱۴۰۰-۱۰-۱۹ at ۹:۳۶ بعد از ظهر
   Permalink

   سلام و تشکر ان شاء اله

   Reply
 • ۱۴۰۰-۰۹-۱۲ at ۶:۱۶ بعد از ظهر
  Permalink

  سلام خسته نباشد من جایی بودم که دیدم دعوایی شد رفتم شهادت دادم الان طرف مقابل آدرس مرا پیدا کرده اومده مرا تهدید کرده چیکار کنم الان.

  Reply
 • ۱۴۰۰-۰۷-۰۵ at ۲:۱۲ قبل از ظهر
  Permalink

  با سلام
  در پرونده مطالبه وجه چک در شورای حل اختلاف , خوانده در جلسه اول جهت صلح و سازش تقاضای ده روز وقت نمود که وقت نظارت تعیین شد.در وقت نظارت خوانده بدون اینکه ابلاغیه ای ارسال شده باشد خودسرانه شاهدی را به شورا آورده و گواه بیان داشته که خوانده وجه چک را به خواهان پرداخته است و شورا هم اظهارات گواه را اخذ کرد..خواهان شدیدا اعتراض کرد و گفت:مگر اینجا خونه خاله است که دست هرکسی رو بگیرن بیارن تو؟ جر و بحث شدیدا بالا گرفت ..بعد رای آمده مبنی بر بیحقی خواهان..مگر امکان حضور شاهد بدون ابلاغیه و بدون زمینه قبلی به جلسه وجود دارد؟ آبا میتوان از شعبه شورای حل اختلاف شکایت کرد به دلیل این رفتارشان

  Reply
  • ۱۴۰۰-۰۷-۰۵ at ۶:۴۸ قبل از ظهر
   Permalink

   با سلام؛
   این رای بر خلاف اصل تناظر و دفاع است و خواهان حق جرح شاهد داشته که تضییع شده است و باید جلسه استماع شهادت تعیین می شد. مضافاً که یک شاهد نصاب شرعی را ندارد. تجدیدنظرخواهی نمایید.

   Reply
 • ۱۴۰۰-۰۶-۲۳ at ۷:۴۲ بعد از ظهر
  Permalink

  سلام ایا طرح شکایت کیفری علیه شاهد کذب و در صورت عدم اثبات شهادت دروغ ایا شاهد کذاب می تواند بعد از صدور حکم برائت میتواند اعاده حیثت کند ؟ سپاسگذارم

  Reply
  • ۱۴۰۰-۰۶-۲۴ at ۲:۴۴ بعد از ظهر
   Permalink

   با سلام؛
   اصولاً شاکی مفتری نیست. مگر در برخی موارد خاص که کاملاً و واضحاً شکایت واهی و ایذائی باشد.

   Reply
 • ۱۴۰۰-۰۵-۱۰ at ۵:۰۷ بعد از ظهر
  Permalink

  باسلام آیا بعد ازجلسه دادگاه و قبل از صدور رای میشود درخواست احضار شهود برای شهادت داد

  Reply
  • ۱۴۰۰-۰۵-۱۱ at ۶:۲۵ قبل از ظهر
   Permalink

   با سلام؛
   اگر خواهان باشد که باید طبق بند ۶ ماده ۵۱ قانون آیین دادسی مدنی، شهادت شهود را در همان زمان ثبت دادخواست قید نماید و اگر خوانده باشد و ختم رسیدگی اعلام نشده باشد، ممکن است دادگاه طبق ماده ۱۹۹ قانون آیین دادرسی مدنی پذیرش نماید.

   Reply
 • ۱۴۰۰-۰۴-۱۴ at ۸:۲۹ قبل از ظهر
  Permalink

  آفرین بر شما

  Reply
  • ۱۴۰۰-۰۴-۱۵ at ۶:۴۴ قبل از ظهر
   Permalink

   سلام و تشکر از شما

   Reply
 • ۱۴۰۰-۰۳-۳۰ at ۱۲:۰۱ بعد از ظهر
  Permalink

  افرین خوب وموثر بود

  Reply
  • ۱۴۰۰-۰۳-۳۰ at ۱:۴۷ بعد از ظهر
   Permalink

   سلام
   سپاس از نظر شما.

   Reply
 • ۱۴۰۰-۰۱-۳۱ at ۷:۵۷ قبل از ظهر
  Permalink

  سلام تورو قران جواب بدید و بهترین راه بگید چیه تورو قران
  من یک بار به اشتباهی قیچی در ارایشگاه برداشتم و تا متوجه شدم قیچی برای خانم فرستادم و در تلگرام و ایسنستا بهشون گفتم عمدی نبوده
  حالا خیلی میترسم هر دزدی در شب روز یا خدایی نکرده قتل بشه با شاهد دروغین پاپوش درس کنه برام یا یکی تو دوربین اشتباه بگیره و بی گناه برم زندان اگ قاضی هم حکم ناحق بده چی
  توروقران بگید چیکار کنم من یک دختر۱۹ساله ام که از اینجورجاها میترسم توروقران مادرم جز من کسی نداره چیکار کنم
  توروخدا بهترین راهش چیه الکی بم تهمت نزنه یا اصن اگ یکی ماسک بزنه فک کنه منم چی توروخدا جواب بدید

  Reply
  • ۱۴۰۰-۰۱-۳۱ at ۹:۰۷ قبل از ظهر
   Permalink

   با سلام؛
   خانم محترم نگران نباشید. فعلا که شکایتی مطرح نشده و ان شاء اله بعداً هم نشود. چون بیگناه هستید با اعتماد به نفس از خودتون دفاع کنید. ترس کار رو بدتر می کند.

   Reply
 • ۱۴۰۰-۰۱-۱۸ at ۱:۲۴ قبل از ظهر
  Permalink

  سلام/ممنون بابت تجربیات اتون/ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید/ نامزد سابقم ازم شکایت کذب کرده با عنوان مطالبه وجه با اسناد به فاکتور طلاهایی که بنام خودش بود و شهادت شهود…

  اعضای شورا: رای به بی حقی خواهان دادند…
  حال خواهان به رای اعضای شورا اعتراض زده، در لایحه خود منکر اظهارت خود شده و حرف اعضاء شورا را یه جورهایی به دروغ و به اشتباه شنیدن متهم و حرفهایشان را افکار و فرضیات اعضاء عنوان کرده و شهود خودش را معتبر و محکمه پسند… همزمان شکایت حقوقی دیگری هم کرده باز به اسناد به فاکتورهای طلا “با تاریخهای متفاوت”” بنام خودش و شهادت شهود…
  “میدونم همون شهود را میخواد بیاره”

  ***سلام اینه:آیا بعد از آمدن رای تجدید نظر شورا (چه به نفع ام باشه، چه به ضررم) باید جرح شهود کنم “”یا”” از شاهدهاش را شکایت کنم؟

  چون تو شورا: تنها دلیلش شهودش هستند، شما بهتر می دانید با وجود همین شهودش میتونست و میتونه چه ناحقی و ستمی در حق من بکنه

  Reply
  • ۱۴۰۰-۰۱-۱۹ at ۶:۱۵ بعد از ظهر
   Permalink

   سلام
   تجدیدنظر از رای شورا که حکم قطعی است و دیگر بعدش جرح شهود معنا ندارد و اگر بر اساس شهادت شهود محکوم شدید، لاجرم باید شکایت کیفری شهادت کذب مطرح کنید و سپس اعاده دادرسی ظرف ۲۰ روز از زمان ابلاغ حکم کیفری. ولی الان می تونید در مورد شهودش در لایحه تبادل تجدید نظر موارد لازم را مطرح کنید.

   Reply
 • ۱۴۰۰-۰۱-۱۵ at ۹:۵۷ قبل از ظهر
  Permalink

  سلام.شهادت شهود در پرونده ای توسط مامور انتظامی که خودش کتبی نوشته کارت ضابطیت نداره اخذ شده که طبق ماده ۳۰قانون آیین دادرسی کیفری علاوه بر ممنوعیت از نظر قانونی فاقد اعتبار است. الان همین اوراق شهادت شده تنها دلیل محکومیت.

  Reply
  • ۱۴۰۰-۰۱-۱۵ at ۱:۵۳ بعد از ظهر
   Permalink

   با سلام؛
   اگر مبنای محکومیت فقط شهادت باشد، باید توسط قاضی استماع گردد.

   Reply
 • ۱۳۹۹-۰۷-۰۸ at ۱۲:۳۱ بعد از ظهر
  Permalink

  سلام وقت بخیر
  در یک کارخانه ای به نوان مدیر مالی مشغول به کار بودم بابت حق و حقوقم چک به بنده دادن که بعد یکسال از برگشت چک به جرم خیانت در امانت از بنده شکایت کرئن که سه شاهد اوردن که یکی از شاهدها شهادت خودش را پس گرفته و یکی دیگر نیست با توجه به این که همین دو نفر در زمان فعالیت بنده اصلا پرسنل شرکت نبودن و می توان به لیست بیمه استناد کرد الان من باید چیکار کنم

  Reply
  • ۱۳۹۹-۰۷-۰۸ at ۲:۵۷ بعد از ظهر
   Permalink

   با سلام؛
   بله در این صورت ارزش اثباتی شاهد کم می شود.

   Reply
 • ۱۳۹۹-۰۶-۳۰ at ۷:۰۱ بعد از ظهر
  Permalink

  سلام، من در جلسه ی شورای حل اختلاف در دادخواست استرداد مال منقول، به عنوان خوانده هستم، و خواهان دو شاهد که از کارگر های خودش هستند رو قراره در جلسه ی شهود بیاره، من باید چطوری از رییس شعبه بخوام که مدیریت “صحنه سوال و جواب” از مدعی و شهودش رو خودم انجام بدم ؟ اساسا چنین چیزی امکان پذیر هست؟
  ممنون میشم اگه راهنماییم کنید

  Reply
  • ۱۳۹۹-۰۷-۰۱ at ۸:۰۲ قبل از ظهر
   Permalink

   با سلام؛
   همان طور که در مقاله ذکر شده است، باید بر اساس مواد استنادی از شعبه بخواهید که به تکلیف قانونی خود عمل نمایند. مضافاً بخش نامه جدید رئیس قوه قضاییه هم در مورد استماع شهادت در دادگاه ها صادر شده است. سوالات را باید از قبل آماده کنید.

   Reply
 • ۱۳۹۹-۰۶-۲۹ at ۸:۵۳ بعد از ظهر
  Permalink

  با درود فراوان وسپاس از نکات کلیدی وکارساز
  تندرست و پیروز باشید

  Reply
  • ۱۳۹۹-۰۷-۰۱ at ۷:۵۶ قبل از ظهر
   Permalink

   با سلام
   تشکر و سپاس

   Reply
 • ۱۳۹۹-۰۶-۲۸ at ۸:۳۲ قبل از ظهر
  Permalink

  بسیار کاربردی وبه زبان ساده وکامل توضیح دادید عالی بود

  Reply
  • ۱۳۹۹-۰۶-۲۸ at ۱۱:۵۳ قبل از ظهر
   Permalink

   سلام
   ممنون از نظر خوب شما.

   Reply
 • ۱۳۹۹-۰۵-۰۹ at ۶:۳۹ بعد از ظهر
  Permalink

  خیلی عالی

  Reply
  • ۱۳۹۹-۰۵-۱۴ at ۷:۰۲ بعد از ظهر
   Permalink

   تشکر

   Reply
 • ۱۳۹۹-۰۱-۲۵ at ۵:۲۰ قبل از ظهر
  Permalink

  سلام از شما خواهش میکنم در مورد شهود کذب در پرونده های کیفری هم مطلب بنویسین در حال حاضر درگیر یک پرونده ضرب و جرح ام که مرتکب نشدم ولی سه نفر علیه من به دروغ شهادت دادند تو رو خدا کمکم کنین چجوری شهادت کذب شونو ثابت کنم میشه بگین چه سوالایی بپرسم ازشون؟

  Reply
  • ۱۳۹۹-۰۱-۲۵ at ۶:۵۸ بعد از ظهر
   Permalink

   سلام
   این مقاله شامل دعاوی کیفری نیز می شود. در مورد سوالات جزئی مثل زمان و مکان درگیری و افراد حاضر در صحنه و نحوی شروع درگیری و … از سوالات مندرج در مقاله ایده بگیرید.

   Reply
 • ۱۳۹۸-۰۷-۰۱ at ۷:۲۲ بعد از ظهر
  Permalink

  عالی بود جناب وکیل.

  Reply
  • ۱۳۹۸-۰۷-۱۰ at ۱:۳۹ بعد از ظهر
   Permalink

   تشکر و ممنون

   Reply
 • ۱۳۹۸-۰۵-۱۱ at ۵:۵۶ بعد از ظهر
  Permalink

  سلام و درود بسیار کاربردی و خوب بود سپاس از راهنمایی و مطالبتان

  Reply
  • ۱۳۹۸-۰۵-۱۵ at ۱۲:۵۳ بعد از ظهر
   Permalink

   سلام
   تشکر

   Reply
 • ۱۳۹۸-۰۵-۰۹ at ۸:۵۴ بعد از ظهر
  Permalink

  سلام.وقت بخیر.دریک پرونده حقوقی،متاسفانه قاضی پرونده به استناد شهادت کذب دو نفر،رای به ابطال یک مبایعه نامه صادر کردو باتوجه به اعتراضات وفرجام خواهی بنده،این رای در دیوان عالی کشور هم تایید شد.بنده دردادگاه کیفری با دلیل و مدرک قانونی علیه شهود شکایت کردم ودادیار درجلسه اول دادگاه به شاهدین بنده عنوان نمود که در این خصوص شهادت ندهند.اماچون شهود بنده واقعا درجریان تضعیع حق قانونی بنده بودند وشخصا درجلسه ای که در آن شاهدین صحبتهای بنده وفروشنده ملک ردوبدل شده بود و بعدا به نفع فروشنده در دادگاه حقوقی مغایر صحبتهای واقعی شهادت دادند حضور داشتندونمیخواستن که حق بنده ضایع شود،متاسفانه باز هم دادیار محترم شکایت کیفری بنده را رد کرد .حاصل یک عمرزحمت بنده درچندثانیه به استنادشهادت کذب دونفرازخدابی خبرکه یکی ازآنهاشوهرخواهرفروشنده ملک بودازبین رفت.لطفا بنده را راهنمایی بفرماییدباتشکر

  Reply
  • ۱۳۹۸-۰۵-۱۵ at ۱۲:۵۴ بعد از ظهر
   Permalink

   سلام
   قیامتی هم هست …

   Reply
  • ۱۳۹۹-۰۱-۲۰ at ۱۱:۲۵ بعد از ظهر
   Permalink

   درود مگر میتواند دادیار بگوید شهود شهادت ندهد شما اگر ادله ایی در این خصوص دارید علیه دادیار شکایت انتظامی یا اعلام جرم در دادسرای کارکنان دولت نمایید

   Reply
 • ۱۳۹۸-۰۴-۳۱ at ۱۱:۳۹ قبل از ظهر
  Permalink

  خیلی مفید بود ممنون.

  Reply
  • ۱۳۹۸-۰۵-۰۸ at ۵:۴۴ قبل از ظهر
   Permalink

   سلام
   تشکر

   Reply
 • ۱۳۹۸-۰۴-۳۱ at ۱۱:۳۹ قبل از ظهر
  Permalink

  درود فراوان
  ممنون از مطلب بسیار مفیدتون

  Reply
 • ۱۳۹۸-۰۴-۲۹ at ۸:۴۲ بعد از ظهر
  Permalink

  سلام مطالب کاربردی بودم سپاس

  Reply
  • ۱۳۹۸-۰۵-۰۸ at ۵:۴۷ قبل از ظهر
   Permalink

   سلام
   تشکر و ممنون

   Reply
 • ۱۳۹۸-۰۲-۲۶ at ۷:۴۴ قبل از ظهر
  Permalink

  سلام میتونم با شما مو ضوعی را مطرح کنم؟

  Reply
  • ۱۳۹۸-۰۲-۲۹ at ۹:۴۷ قبل از ظهر
   Permalink

   سلام
   بفرمایید.

   Reply
 • ۱۳۹۸-۰۲-۲۴ at ۶:۰۶ بعد از ظهر
  Permalink

  مطالب خیلی عالی وآموزنده بودخسته نباشید

  Reply
  • ۱۳۹۸-۰۲-۲۹ at ۹:۴۸ قبل از ظهر
   Permalink

   تشکر و ممنون

   Reply
 • ۱۳۹۸-۰۱-۲۶ at ۵:۵۴ بعد از ظهر
  Permalink

  مطلب خیلی جالب و کاربردی است . مخصوصاً قسمت نحوه جرح شهود

  Reply
  • ۱۳۹۸-۰۲-۰۴ at ۴:۰۶ بعد از ظهر
   Permalink

   سلام
   تشکر

   Reply
  • ۱۳۹۸-۰۲-۰۴ at ۴:۰۸ بعد از ظهر
   Permalink

   با سلام
   تشکر و ممنون

   Reply
 • ۱۳۹۷-۱۲-۰۸ at ۷:۰۰ بعد از ظهر
  Permalink

  خیلی عالی بود

  Reply
  • ۱۳۹۷-۱۲-۲۲ at ۷:۵۴ قبل از ظهر
   Permalink

   با سلام
   تشکر

   Reply
 • ۱۳۹۷-۱۰-۲۶ at ۷:۳۳ قبل از ظهر
  Permalink

  سلام ممنون از مطالب مفیدتون

  Reply
  • ۱۳۹۷-۱۰-۲۸ at ۷:۰۳ بعد از ظهر
   Permalink

   سلام
   تشکر.

   Reply