نمونه دادخواست فسخ فعلی و عملی مبایعه نامه

3.9/5 - (7 امتیاز)
۳.۹/۵ - (۷ امتیاز)

نمونه دادخواست فسخ فعلی و عملی مبایعه نامه

 

اگر در یک قرارداد مثلاً مبایعه نامه، فروشنده دارای خیارات قانونی و یا قراردادی باشد و بخواهد قرارداد را فسخ نماید، اصولاً باید فسخ خود را اعلام نماید و این اعلام معمولاً با اظهارنامه صورت می گیرد. ولکن در برخی موارد، فروشنده بدون اعلام و ابراز فسخ قرارداد، موضوع قرارداد را به دیگری می فروشد و خریدار نیز شکایت فروش مال غیر از فروشنده مطرح می نماید. در این موارد دفاع فروشنده برای رد اتهام فروش مال غیر می تواند استناد به فسخ فعلی و عملی مبایعه نامه باشد. یعنی فروشنده با عمل و رفتار خود قرارداد را فسخ نموده است. مواد ۴۴۹ و ۴۵۰ و ۴۵۱ قانون مدنی، فسخ عملی و فعلی قرارداد را مجاز شمرده است.

در این جا یک نمونه دادخواست فسخ فعلی و عملی مبایعه نامه را ذکر کرده ایم که می توان در دعاوی مشابه استفاده نمود.

خواسته :

صدور حکم بر تایید فسخ مبایعه نامه مورخ ۹۶/۱/۲۰ به سبب خیار غبن فاحش (یا افحش) از تاریخ ۹۶/۳/۱ در خصوص پلاک ثبتی … فرعی از … اصلی بخش ثبتی … مقوم به ۲۱۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال و کلیه خسارات دادرسی.

ریاست محترم دادگاه حقوقی تهران

با سلام؛ احتراماً به وکالت از خواهان به استحضار می رساند :

۱/ خواهان مالک سابق شش دانگ پلاک ثبتی پلاک ثبتی … فرعی از … اصلی بخش ثبتی … بوده است که به موجب مبایعه نامه مورخ ۹۶/۱/۲۰ ملک خود را به مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان به آقای … (خوانده ردیف اول) فروخته است و متعاقباً اطلاع حاصل می نماید که قیمت ملک ایشان حداقل به مبلغ ۳۵۰ میلیون تومان است و بر این اساس دچار غبن افحش (شدیدتر از غبن فاحش) در معامله گردیده است.

۲/ خواهان با توجه به این که قانوناً و شرعاً حق فسخ برای وی ایجاد گردیده بود، به اتکای حق فسخ خود، تصرفاتی در موضوع معامله مینماید که طبق مواد ۴۴۹ و ۴۵۰ و ۴۵۱ قانون مدنی، فسخ فعلی و عملی مبایعه نامه بوده است به این نحوه که ملک را طبق مبایعه نامه مورخ ۹۶/۳/۱ به مبلغ متعارف ۲۵۰ میلیون تومان به آقای … (خوانده ردیف دوم) می فروشد و سند رسمی شماره ۳۵۶۱۹ مورخ ۹۶/۵/۵ در دفترخانه … تهران را نیز به نام خریدار تنظیم مینماید.              

۳/ طبق مواد ۴۴۹ و ۴۵۱ قانون مدنی، برای فسخ معامله لزوماً نیازی به اعلام لفظی و صریح فسخ نیست بلکه فسخ فعلی و عملی نیز کفایت می نماید که فروش ملک توسط خواهان به خوانده ردیف دوم، تصرفاتی است که مصداق بارز فسخ فعلی و عملی معامله قبلی است و مضافاً همانطور که در ماده ۴۵۰ قانون مدنی، فروش مبیع توسط مشتری کاشف از رضای به معامله و اسقاط خیار است، فروش مبیع توسط فروشنده نیز کاشف از به هم زدن و فسخ عملی و رفتاری معامله قبلی است. 

۴/ در انتهای مبایعه نامه ذکر شده است (… و حق فسخ از طرفین معامله اسقاط گردید …) که ذکر این عبارت به معنی اسقاط خیارات قانونی از جمله خیار غبن فاحش و غبن افحش نیست. چرا که حق فسخ مذکور ناظر به فسخ یکجانبه و اصطلاحاً پشیمانی و بدون دلیل قانونی است و به هیچ عنوان و به وضوح دلالت بر (اسقاط کافه خیارات قانونی) ندارد و در صورت تردید در اسقاط یا عدم اسقاط خیارات قانونی، بقای آن استصحاب می گردد. مضافاً حتی اگر صریحاً اسقاط خیار غبن فاحش نیز درج میشد، بازهم به دلیل افحش بودن غبن خواهان، امکان فسخ معامله توسط فروشنده وجود داشت.

۵/ علیهذا با توجه به این که خریدار اول از فروشنده شکایت ناروای فروش مال غیر مطرح نموده است، رسیدگی به دادخواهی خواهان و صدور حکم بر تایید فسخ مبایعه نامه مورخ ۹۶/۱/۲۰ به سبب خیار غبن افحش از تاریخ ۹۶/۳/۱ ( تاریخ فروش به خریدار دوم و فسخ فعلی و عملی مبایعه نامه ) طبق مواد ۴۴۹ و ۴۵۰ و ۴۵۱ قانون مدنی و کلیه خسارات دادرسی مورد استدعاست. 

با تشکر و احترام

خسرو صالحی –  وکیل خواهان

توضیح : در خصوص نمونه لایحه حقوقی فسخ قرارداد میتوانید به این آدرس مراجعه فرمایید. (اینجا)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 دیدگاه در “نمونه دادخواست فسخ فعلی و عملی مبایعه نامه
 • ۱۳۹۸-۰۵-۳۰ at ۱۰:۵۱ قبل از ظهر
  Permalink

  پاره نمودن امضا خریدار و فروشنده توسط املاک با رضایت و فسخ ملک در حضور هر دونفر حالا فروشنده ادعا کرده چرا امضا را پاره نمودبد و شکایت کرده که من پشیمان نیستم راهنمای کنید

  Reply
  • ۱۳۹۸-۰۶-۰۲ at ۴:۰۳ قبل از ظهر
   Permalink

   با سلام؛
   دادخواست تایید و اعلام اقاله عملی و فعلی مبایعه نامه را مطرح و به شهادت دو شاهد از جمله متصدی بنگاه و یا شهادت یک شاهد و قسم شرعی خود طبق ماده ۲۷۷ قانون آیین دادرسی مدنی استناد نمایید.

   Reply
 • ۱۳۹۸-۰۵-۳۰ at ۱۰:۴۷ قبل از ظهر
  Permalink

  با سلام ملکی در املاک معامه نمودم روز بعد با مراجعه به املاک فرشنده هم حضور داشت بعد از راضی شدن طرفین املاک امضاهای دوطرف را در آورد و پاره کرد و مبایع نامها داد به خودمان حالا فروشنده از املاک و من شکایت کرده که من فسح نکردم چرا املاک امضاهای را پاره کرده راهنمای کنبد

  Reply
  • ۱۳۹۸-۰۶-۰۲ at ۴:۰۲ قبل از ظهر
   Permalink

   با سلام؛
   دادخواست تایید اقاله عملی و فعلی مبایعه نامه را مطرح و به شهادت دو شاهد از جمله بنگاهی و یا شهادت یک شاهد و قسم شرعی خود استناد نمایید.

   Reply
 • ۱۳۹۷-۱۲-۲۰ at ۲:۵۹ قبل از ظهر
  Permalink

  سلام
  طی چند ساعت از عقد مبایینامه ملک میتوان آن را فسخ کرد

  Reply
  • ۱۳۹۷-۱۲-۲۲ at ۷:۵۰ قبل از ظهر
   Permalink

   با سلام
   در همان جلسه مبایعه نامه بدون بیرون رفتن از اتاق جلسه با خیار مجلس.

   Reply