وکیل امور قراردادها
دکمه اشتراک گذاری تلگرام

انواع قراردادها


انواع قراردادها

قراردادها از جهات مختلف قابل تقسیم بندی هستند. در علم حقوق از حیث آثار حقوقی تقسیم می شوند. در این جا تقسیم بندی انواع قراردادها از جهت موضوع قرارداد است. تنظیم حقوقی و تخصصی هر یک از انواع قراردادها مستلزم تسلط به موضوع و قوانین و عرف مربوطه به آن قرارداد است. مهمترین قراردادهای پرکاربرد به شرح ذیل است :

قراردادهای تجاری و بازرگانی

قرارداد خرید و فروش، نمایندگی، نمایندگی انحصاری، نمایندگی فروش، نمایندگی توزیع، عاملیت فروش، وارد کننده انحصاری، توزیع کننده انحصاری، فرانشیز، حمل و نقل داخلی، حمل و نقل بین المللی، حق العمل کاری، صادرات، واردات، واگذاری و فروش و انتقال سهام شرکت، واسطه گری، دلالی، بازاریابی، کارگزاری، واگذاری امتیاز، لیسانس، ترخیص کالا، خرید و فروش کالا و خودرو و زمین و ملک و سهام و مغازه، فروش اقساطی، لیزینگ، اجاره به شرط تملیک، بیع، بیع متقابل، بیع بین المللی، بیمه، تولید و توزیع، ضمانت، تضمین، گارانتی، ایزو، تبلیغات و سایر انواع قراردادها.

قراردادهای مشارکتی

قرارداد مشارکت در ساخت، مشارکت در سرمایه گذاری، مشارکت کاری، شراکت کاری، شراکت مغازه، شرکت در مالکیت، همکاری مشترک، جوینت ونچر، کنسرسیوم، سرمایه گذاری مشترک، مشارکت مدنی، مشارکت تجاری و غیره.

قراردادهای ملکی

قرارداد خرید و فروش و اجاره آپارتمان و ساختمان و املاک و مستغلات، مبایعه نامه، اجاره نامه، قولنامه، مشارکت در ساخت، پیش فروش و پیش خرید آپارتمان و ساختمان، احداث بنا، اجاره مغازه، انتقال سرقفلی، صلح سرقفلی، اجاره مال وقفی، اجاره زمین موقوفه، وکالت فروش ملک، صلح منافع، صلح عمری، معاوضه ملک، رهن غیر منقول، هبه زمین، وقف املاک، تقسیم نامه ساختمان، تقسیم نامه آپارتمان، مزارعه و سایر انواع قراردادها.

قراردادهای پیمانکاری و عمرانی و مهندسی

قرارداد پیمانکاری، شرایط عمومی و خصوصی پیمان، بازسازی، نوسازی، ساخت، مدیریت پیمان، پیمان مدیریت، پیمانکاری جزء، متر مربعی، حجمی، مقاطعه کاری، کنترات، EPC، و غیره.

قراردادهای ساختمانی

قرارداد تخریب، گودبرداری، نیلینگ، خاکبرداری، فونداسیون، آرماتوربندی، اجرای نما، لوله کشی، قالب بندی، خرید ضایعات و نخاله ساختمانی، اجرای بتن، جوشکاری، دکوراسیون، داربست، رنگ و نقاشی ساختمان، معماری، نقشه کشی، سنگ کاری، سفت کاری، برق کشی و برق ساختمان، تاسیسات، نقشه برداری، کاشی کاری، گچ کاری، طراحی، طراحی نما و غیره.

قراردادهای مالی

قرارداد تامین مالی، یوزانس، فاینانس، اخذ وام، قرض، اسپانسر، سرمایه گذاری، مضاربه، ضمان، بورس و غیره.

قراردادهای کاری و استخدامی

قرارداد کار معین، کار موقت، تامین نیروی انسانی، پرسنل، مدیر فروش، مدیر طرح، مدیر کارگاه، مسئول فنی، مدیر پروژه، بازاریاب، ویزیتور، منشی، خدماتی، خدمات امور نصب و تعمیر و نگه داری و سرویس و پشتیبانی، وکالت کاری، جعاله و غیره.

قراردادهای خدمات تخصصی

قرارداد خدمات حقوقی و وکالت و حق الوکاله، مشاوره حقوقی، خدمات مهندسی، مشاوره مهندسی، نظارت مهندسی، مهندس ناظر، مهندس مشاور، داوری، تدریس، حق التدریس، کارگزاری، مشاوره پروژه، اجرای طرح پژوهشی و تحقیقی، گردشگری و گشت توریستی، مدیریت طرح، مدیریت پروژه، خدمات فنی، خدمات آموزشی و غیره.

قراردادهای رایانه ای

قرارداد طراحی سایت، برنامه نویسی، مدیر سایت، طراحی نرم افزار، فروش نرم افزار، گرافیک، طراحی شبکه، پشتیبانی شبکه، پشتیبانی نرم افزار، پشتیبانی سایت و غیره.

قراردادهای حقوق مولف

قرارداد انتقال حقوق مادی مولف و اثر، چاپ و نشر کتاب، انتشار و عرضه و واگذاری حقوق مولف آثار هنری، سفارش اثر، ترجمه، واگذاری حق مولف نرم افزار و فیلم و موزیک و آهنگ و موسیقی و تصنیف و غیره.

قراردادهای هنری و سینمایی

قرارداد تولید و ساخت فیلم، توزیع و پخش فیلم، نمایش فیلم، بازیگری، سرمایه گذاری فیلم، ساخت موسیقی، گروه موسیقی، فیلم سازی، فیلم برداری، بدلکاری، فیلمسازی، فیلمبرداری، لوکیشن، بدل کاری، تجهیزات سینمایی و غیره.

قراردادهای حقوق صنعتی

قرارداد لیسانس، واگذاری اختراع، استفاده برند و علائم تجاری، انتقال تکنولوژی، انتقال فن آوری، طراحی صنعتی و غیره.

قراردادهای واگذاری امتیاز و مجوزها

قرارداد واگذاری امتیاز، استفاده امتیاز و جواز پیمانکاری و پروانه بهره برداری معدن و آموزشگاه و حق انشعاب و حق عضویت تعاونی و غیره.

قراردادهای ورزشی

قرارداد بازیکنان فوتبال، رزمی، مسابقات ورزشی، رفع مسئولیت آسیب، انتقال بازیکن، تیمهای ورزشی و غیره.

قراردادهای حقوق انسان

قرارداد اجاره رحم، ازدواج، خرید و فروش اعضاء بدن، اهداء عضو، بدل کاری و سایر انواع قراردادها.


خسرو صالحی (وکیل امور قراردادها)

khosro_salehi@yahoo.com

۸۸۹۷۹۵۷۱ – ۰۲۱

بیشتر بدانید :   لایحه دفاعیه دعوای بطلان معامله وکیل

سوالات کاربران


۶ سوال ارسال شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. مصیحا گفت:

  با سلام.
  تحقیق دارم در مورد موضوع “شرط قید زمان در قرارد داد ها” امکانش هست بهم کمک کنید که در مورد چه چیزی باید بنویسم؟
  بسیار مچکر میشم

  • وکیل امور قراردادها گفت:

   با سلام؛
   تفکیک بین مدت قرارداد با مدت تعهد و تشخیص مصادیق آن و موارد آن در قراردادها و آثار عملی آن موضوع مهم در چنین تحقیقات علمی می تواند باشد. مثلاً انقضای مدت قرارداد موجب انحلال است بر خلاف انقضای مدت تعهد.

 2. سوسن عسکری گفت:

  با سلام
  ببخشید چطور میتوانم نمونه قراردادهای ورزشی را داشته باشم ممنون میشم راهنماییم کنید.

  • وکیل امور قراردادها گفت:

   با سلام؛
   نمونه قرارداد ورزشی خیلی کم است و می توانید از کتابهای نمونه قراردادها استفاده نمایید که البته این نمونه ها خیلی سطحی و کم ارزش هستند. بهترین کار سفارش قرارداد از متخصص تنظیم قرارداد و در غیر این صورت دریافت نمونه های امضا شده است.

 3. فرزین صبوحی گفت:

  با سلام و وقت بخیر ، لطفا بفرمایید بابت تحریر اینگونه قراردادها ، بصورت حضوری اقدام میکنید و یا اینکه ما نوع آن را مشخص میکنیم و شما بصورت آنلاین زحمت نگارش آن را میکشید و سوال بعدی در خصوص حل اختلاف احتمالی طرفین شما بعنوان وکیل این شرکت در جلسات حضور پیدا میکنید و یا خیر و سوال سوم میزان حق الزحمه را نیز بفرمایید . با تشکر و آرزوی قبولی طاعات

  • وکیل امور قراردادها گفت:

   با سلام؛
   شما چارچوب توافقات خود با طرف مقابل و کلیات آن را حضوراً و یا از طریق ایمیل اعلام می نمایید و در دو یا سه روز در قالب یک قرارداد حقوقی محکم و با عنوان مشخص تنظیم می گردد. معمولاً ما به عنوان وکیل تنظیم کننده قرارداد به عنوان داور معتمد و مرضی الطرفین نیز تعیین می شویم. ممکن است در شرایط خاصی همراه موکل در جلسه امضای نهایی قرارداد شرکت گردد. میزان حق الزحمه بستگی به نوع و تعداد قرارداد دارد.

© 1397 - کلیه حقوق متعلق به وب سایت ایران قرارداد می باشد.

طراحی و اجرا : coderoom.ir