وکیل امور قراردادها
دکمه اشتراک گذاری تلگرام

نکات اخلاقی و روانشناسی در قرارداد ها


نکات اخلاقی و روانشناسی در قرارداد ها  

تنظیم قرارداد فقط از جنبه حقوقی نباید بررسی شود. نکات اخلاقی و روانشناسی نیز باید در قراردادها مورد توجه قرار گیرد. ما نکات حقوقی مهم و کلیدی در تنظیم قراردادها را در یک مقاله مستقل در همین سایت بررسی نموده ایم. بنابراین در اینجا فقط مختصراً به بحث نکات اخلاقی و روانشناسی می پردازیم :

 ۱) نکات اخلاقی 

قواعد و الزامات اخلاقی و شرعی و مذهبی بر هر قرارداد، پیمان، توافق، معاهده، عقد و عهدی حاکم است. دستورات و ملاحظات اخلاقی و احکام شرعی و مذهبی و آداب عرفی در کلیه قراردادها و در تمام مراحل (قبل از قرارداد- حین قرارداد- بعد از قرارداد) باید رعایت شود.

در واقع اگر فقط به فکر محکم کردن قرارداد و اصلاح و تعدیل آن از حیث حقوقی و اقتصادی باشیم و فقط حساب و کتاب های مادی و حقوقی را ملاک قرار دهیم و توجهی به مسائل اخلاقی نکنیم، از جایی قرارداد دچار مشکل می شود که حساب نمی کردیم. گاهی آه شخص زیان دیده از معامله مثل یک سونامی تمام سدهای حقوقی که توسط بهترین وکلاء به نفع ما طراحی شده را از هم متلاشی می کند.

بنابراین رعایت نکات مذهبی و اخلاقی و قاعده انصاف در قراردادها مهم تر از نکات حقوقی و تمسک جستن به حقوق دان و مشاور حقوقی و وکیل است. این نکات را بیشتر در کتب اخلاق و احکام مذهبی باید جستجو نمود ولی ما برخی از مهمترین موارد آن را ذکر می کنیم :

حلال بودن معامله، منصف بودن، ذکر حقیقت، آسان گرفتن، وارد معامله دیگری نشدن، وفای به عهد، عمل به قول و قرار، اجتناب از ربا، خودداری از کم فروشی و گران فروشی، قسم راست نخوردن، قسم دروغ نخوردن، دروغ نگفتن، تعریف افراطی از جنس خود نکردن، توی سر جنس دیگری نزدن، اجتناب از معاملات به ضرر اقتصاد کشور مثل دلالی ارز، خودداری از معاملات شفاهی و حرفی، تحمیل نکردن شرایط قرارداد به طرف ضعیف و مضطر، مغبون نکردن طرف، اکتفا به سود متعارف، گرگ نبودن در معامله، معامله نکردن در برخی اوقات و مکان ها مثل حین نماز جمعه و یا در مسجد، خودداری از غش و ناخالص کردن جنس، تغییر در تراز و میزان، رعایت مصلحت طرف مقابل، پرهیز از معاملات حرام و شبهه دار و خلاف قانون.

 ۲) نکات روانشناسی 

نکات روانشناسی در قراردادها نکاتی است که بیشتر در مورد معاملات مدیران و تجار می باشد. این نکات را باید در کتاب های تخصصی روانشناسی و مدیریتی جست. این نکات عموماً شامل نحوه نشستن در جلسه، نوع نگاه کردن، شیوه صحبت کردن، نحوه حرکات دست و صورت، نحوه بحث کردن، فنون جلب اعتماد طرف معامله، ذوق زده نشدن در معامله، توجه به زمان و مکان قرارداد و ترتیب و تمهید مقدمات لازم، جدی بودن، رک بودن، نخندیدن, نظم داشتن و لباس مرتب و شیک داشتن و … می شود. رعایت نکات روانشناسی در تنظیم قرارداد نیز به سهم خود مهم است. گاهی ممکن است رعایت یکی از این نکات در جلسه معامله، کار ده ساعت چونه زدن را برای تخفیف انجام دهد!!


نویسنده : خسرو صالحی (وکیل پایه یک دادگستری تهران و وکیل قراردادها)

khosro_salehi@yahoo.com

۸۸۹۷۹۵۷۱ – ۰۲۱

بیشتر بدانید :   مشخصات تنظیم کننده قرارداد

سوالات کاربران


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© 1397 - کلیه حقوق متعلق به وب سایت ایران قرارداد می باشد.

طراحی و اجرا : coderoom.ir