میانجیگری دعاوی قراردادها

میانجیگری دعاوی قراردادها

 

حل و فصل اختلافات و مختومه نمودن دعاوی از طریق مذاکره و میانجیگری ، بهترین و سریع ترین و کم هزینه ترین و بی استرس ترین و معقول ترین و متمدنانه ترین و هوشمندانه ترین و خدا پسندانه ترین روش فصل خصومت و اختلافات است. بعد از آن روش داوری است و آخرین و بدترین آن، دادگاه و پله های دادگستری است.

دلایل مهم قبول نکردن رفع اختلافات از طریق مذاکره و میانجیگری :

– عدم آگاهی از نقطه قوت ها و نقطه ضعف های خود در دعوا

– عدم پیش بینی صحیح از آینده دعوا و حرکت طرف مقابل در شطرنج دعوا

– مشاوره گرفتن از افراد خائن و دارای نفع شخصی در ادامه دعوا مثل کار چاق کن ها و وکیل نماها

– لج بازی های کودکانه

– نداشتن هوش ارزیابی سود و زیان (مقایسه سود پولی قابل حصول از دعوا با ضررهای مادی و معنوی ناشی از ادامه دعوا)

– غافل بودن از اصاله الاحتیاط (یعنی یک درصد احتمال بده طرف راست میگه)

– نداشتن دل بزرگ و قدرت کوتاه آمدن و فقدان پختگی و تجربه مدارا با دشمن و رقیب

حل و فصل اختلاف از طریق مذاکره و میانجیگری به معنی باج دادن نیست بلکه مصلحت اندیشی با حفظ خط قرمزها است. در روش میانجی گری یک وکیل بی طرف و متخصص تنظیم توافقات و قراردادها، می تواند بدون داشتن نفع شخصی در دعوای طرفین، با در نظر گرفتن رضای خدا بر رضای مردم و شرافت و امانت و مصلحت طرفین، آخر داستان دادگاه کشی را به طرفین صادقانه بیان نموده و بدون این که طرفین را در ادامه دعوا ترغیب نماید و یا بترساند، حق و حقوق متقاضی میانجیگری و طرفش و احتمالات دعوا در دادگاه را تشریح و طرفین را به مصالحه اقناع نماید.

یک وکیل متخصص قرارداد می تواند با مهارت و تجربه و فن قرارداد نویسی خود به طرفین پیشنهادات و شروط موثر ارائه نموده تا راه برای تنظیم توافق نامه و مصالحه نامه هموار گردد. متاسفانه برخی وکیل نماها با لحاظ منافع شخصی خود یا به موکل امید می دهد و یا موکل را می ترسانند و این افراط و تفریط باعث عدم تن دادن مردم به میانجی گری می شود.

گاهی ضررهای معنوی و روحی ناشی از ادامه چند ماهه و چند ساله دعوا بیش از سود احتمالی و حتی یقینی حاصله از دعوا است خصوصاً زمانی که دعوا توی دعوا می شود یعنی هر طرف علیه دیگری چند دعوای حقوقی و کیفری مطرح کرده باشد. مثلاً شرکتی که حاشیه ها و تنش های دعوای یک پروژه باعث کاهش بازدهی آن شرکت در سایر پروژه هایش می گردد.

واقعاً می بینم کسانی که در دوران چند ساله ی دعوا، اکثر فکر و ذهن ایشان درگیر دادگاه و دادگستری و نتیجه جواب ابلاغ و استعلام از فلان اداره و واریز پول این فیش و آن فیش و جلسات متعدد با کارشناس و وکیل و … شده و بخش زیادی از فکر و ذکر طرفین دعوا از یاد خدا و قیامت و اعمال صالح و عبادت و حقوق مردم و حقوق خانواده و حقوق خویشاوندان و حقوق همسایه غافل شده است.

بله گرفتن حق، خوب و پسندیده است ولی آنچه تکلیف واجب دینی و اخلاقی است، همان بی خیال نبودن و اقدامات متعارف و به اندازه برای گرفتن حق است و گرفتن حتمی و تا ریال آخر خود حق وقتی واجب است که سایر امور مهمتر کار و زندگی صاحب حق فدای آن نشود. در واقع نه باید از این ور افتاد و نه از آن ور.

بنابراین کسانی که در این دادگستری آشفته با سر نیزه کردن شعار گرفتن حق تا ریال آخر اصرار و پافشاری بر ادامه دعوا دارند و به این خاطر سایر امور مهمتر دنیا و آخرت آن ها تحت تاثیر بالا و پایین رفتن از پله های دادگستری قرار گرفته است، دچار فریب حرفه ای شیطان شده اند و هم لا یَشعُرون.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 دیدگاه در “میانجیگری دعاوی قراردادها
 • ۱۳۹۵-۰۷-۱۹ at ۴:۴۲ بعد از ظهر
  Permalink

  جناب صالحی حقیقتا یک انسان به تمام معنی میباشید چون موارد حقوقی که مرقوم نمودید قابل فهم میباشد وهمچنین وقت ذیغ خودرا دراختیار افرادمستاصلی مانند من میگذارید که راهنمایی بگیرم وازدلواپسی رها شوم ودیگر اینکه راهنمایی کردید که به نفع شما نیست که اصرار به حق تا ریال آخر خدا خیرتان بدهد که به خاطر پول کثیف مانند همکاران معدود شما مدینه فاضله را برای موکلین ترسیم نمیکنید چون واقعا من سالها به خاطر همین راهنمای نااهل راهرو دادگاه راطی میکنم وبه جایی هم نمیرسم دست شمارا از راه دور میبوسم شما انسان شریف وکیلی که فراترازقسم یادشده شغلی وقت وتعهد انساندوستانه انجام میدهید دعاگوی همیشگی شما به امید روزی کهدرسمت استا دانشگاه وکیل های باوجدان ومتعهدمانند خودتان تحویل دهید

  Reply
  • ۱۳۹۵-۰۷-۲۲ at ۱۱:۳۳ قبل از ظهر
   Permalink

   با سلام؛
   ممنون و تشکر از نظر بزرگوارانه شما…

   Reply