پاسخ به سوالات حقوقی

4.1/5 - (49 امتیاز)
۴.۱/۵ - (۴۹ امتیاز)

 

 • keyboard_arrow_down

  پیشگیری از دعاوی و اختلافات با یک پرسش ساده !

   

  در جامعه پیچیده امروز تقریباً تمام جنبه های زندگی مردم با مسائل حقوقی و قانونی سر و کار دارد و بنابراین تبعاً سوالات حقوقی در زمینه های مختلف حقوقی برای مردم ایجاد می شود. اصولاً پاسخ به پرسش های حقوقی در صلاحیت حقوقدانان و وکلای دادگستری است و در هر زمینه خاص حقوقی نیز باید به وکیل متخصص همان رشته حقوقی مراجعه نمود. در واقع همانگونه که در پزشکی برای درمان چشم به متخصص چشم رجوع می شود در علم حقوق نیز همین ضرورت وجود دارد ولکن در بین مردم کمتر شناخته شده است و همچون پزشکی عرف مسلم و جا افتاده ای نیست.

  گاهی پرسیدن یک سوال حقوقی از وکیل متخصص قبل از هرگونه معامله و رابطه کاری و شغلی، از اختلافات و دعاوی بسیار پر هزینه و طولانی در دادگستری پیشگیری می نماید. البته پاسخی که به یک سوال حقوقی داده می شود، فقط بر اساس خود سوال است و ممکن است اگر به صورت حضوری و با ارائه اسناد و مدارک مطرح گردد، به دلیل اشرف بیشتر وکیل بر موضوع پاسخ آن متفاوت گردد. فلذا باید احتیاط کرد که سوال ناقص موجب گمراهی بیشتر سوال کننده نگردد.

  برای اخذ نتیجه بهتر از سوال و اخذ پاسخ صحیح، باید پرسش را کوتاه و مفید و مختصر مطرح و فقط بر قسمت کلیدی موضوع تمرکز نموده و از طرح داستان پرونده از ابتدا تا آخر خودداری نمود.

  همچنین پرداخت هزینه منصفانه برای مشاوره حضوری، جنبه معاوضی شدن سوال و پاسخ را بین وکیل و موکل ایجاد نموده و مسئولیت و جدیت بیشتر برای وکیل مشاور ایجاد می نماید که به مراتب بهتر از مشاوره رایگان است. چرا که هر ارزونی بی حکمت نیست چه برسد به این که رایگان باشد !!!

   

 • keyboard_arrow_down

  پرسش و پاسخ و مشاوره حضوری

   

  البته تاکید می کنیم که طرح سوال حقوقی از وکلاء و گرفتن پاسخ آن از طریق اینترنت، کار اصولی نیست و صرفاً برای رفع حاجت و ضرورت های حقوقی مردم است بلکه بهتر این است که در هر مورد مشکل حقوقی، به وکلای متخصص مراجعه نموده تا وکیل بتواند با ملاحظه تمام اسناد و مدارک و شرح کامل موضوع، راه حل اساسی و اصولی را پیشنهاد و ارائه نماید.

  ما در این سایت برای رفع حداقل های نیاز حقوقی هموطنان گرامی بخش پاسخ به سوالات حقوقی ایجاد کرده ایم و مفتخر هستیم که تاکنون به چند هزار سوال حقوقی در زمینه قرارداد پاسخ داده ایم. شما نیز می توانید سوال حقوقی خود را به صورت مختصر و مفید و فقط در زمینه قراردادها مطرح نموده تا در اسرع وقت پاسخ خود را دریافت نمایید. ضمناً همان گونه که عرض شد، سوال حقوقی تلفنی و اینترنتی و فضای مجازی و … فقط برای رفع ضرورت ها است و کار اصولی مشاوره حضوری و با ارائه مدارک است.

   

 • keyboard_arrow_down

  خدمات ایران قرارداد در پاسخ به سوالات حقوقی

   

  در سایت ایران قرارداد هزاران سوال در زمینه قراردادها پاسخ داده شده که حتی مطالعه این سوالات و پاسخ های مهم آن، خودش یک گنجینه خوب برای اشخاص علاقه مند به مباحث حقوقی است. چرا که این سوالات همه از دل مشکلات مردم برخاسته و جنبه عملی دارد و برای موارد مشابه قابل استفاده است.

  در سایت ایران قرارداد پرسش های حقوقی در دو قسمت قابل طرح است. در صفحه اصلی سوالات حقوقی و دیگر در ذیل هر یک از مقالات که مربوط به مباحث همان مقاله است. در تلاش هستیم که بهترین سوالات مهم و کاربردی را با رنگ متفاوت مشخص نماییم تا خوانندگان محترم بتوانند با وقت کمتر به مهترین و کاربردی ترین سوالات دسترسی داشته باشند.

   

 • فقط به سوالات مختصر و کوتاه و شفاف و واضح در زمینه ی قراردادها پاسخ داده می شود.
 • در صورتی که سوال را در ذیل مقالات مطرح نموده اید، برای پاسخ آن به همان مقاله مراجعه فرمایید.
 • سوالات و پاسخ های مهم و کاربردی، با رنگ قرمز مشخص شده است.
 • مدت پاسخگویی از یک تا هفت روز است.
 • به دلیل تراکم کاری، به اکثر سوالات پاسخ می دهم و نه همه آن ها و پیشاپیش عذرخواهی می کنم.

 

.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3,185 دیدگاه در “پاسخ به سوالات حقوقی
 • ۱۴۰۱-۱۱-۱۱ at ۸:۲۷ قبل از ظهر
  Permalink

  سلام.امکانش هست موضوعات پیشنهادی خودتون‌رو راجع به پایان نامه ارشد حقوق خصوصی اعلام بفرمایید؟

  Reply
  • ۱۴۰۱-۱۱-۱۲ at ۳:۳۴ قبل از ظهر
   Permalink

   با سلام؛
   بررسی تاثیر قانون آیین دادرسی مدنی بر قانون مدنی از جهات نسخ ضمنی، تزاحم، تعارض (قابلیت اجرای قوانین ماهوی مدنی در چارچوب قوانین شکلی آیین دادرسی مدنی)

   Reply
 • ۱۴۰۱-۱۱-۱۱ at ۸:۲۵ قبل از ظهر
  Permalink

  سلام وقت بخیر
  ضمن تشکر از مطالب مفید این سایت
  برای پایان نامه ارشد حقوق خصوصی به دنبال موضوع هستم.
  شما پیشنهادی در این خصوص دارید؟

  Reply
  • ۱۴۰۱-۱۱-۱۲ at ۳:۳۴ قبل از ظهر
   Permalink

   با سلام؛
   بررسی تاثیر قانون آیین دادرسی مدنی بر قانون مدنی از جهات نسخ ضمنی، تزاحم، تعارض (قابلیت اجرای قوانین ماهوی مدنی در چارچوب قوانین شکلی آیین دادرسی مدنی)

   Reply
 • ۱۴۰۱-۱۱-۰۷ at ۵:۲۸ قبل از ظهر
  Permalink

  ۱- آیا در ارسال اظهارنامه فسخ قرارداد مشارکت در ساخت ، لازم است همه شرکا همزمان اقدام به ارسال نمایند یا به طور جداگانه و در زمانهای متفاوت هم امکان ارسال وجود دارد ؟

  Reply
  • ۱۴۰۱-۱۱-۰۷ at ۴:۳۰ بعد از ظهر
   Permalink

   با سلام؛
   سوال مهمی است. با توجه به قاعده اجتماع ذوالخیار در ماده ۴۳۲ قانون مدنی، همه باید با هم و همزمان ابراز اراده به فسخ نمایند تا فسخ انشاء و متولد و محقق گردد. تفسیر ضعیف تر این که آخرین مالکی که فسخ را اعلام کرده، ملاک تحقق فسخ همه مالکین است آن هم به شرطی که همه مالکین در یک محدوده ی زمانی متعارف نسبت به همدیگر فسخ ها را اعلام کرده باشند مثلاً امروز و هفته بعد و دو هفته بعد نه این که یکی امروز یکی فصل بعد و یکی سال بعد. (توالی عرفی)

   Reply
 • ۱۴۰۱-۱۱-۰۶ at ۴:۱۰ بعد از ظهر
  Permalink

  با سلام خدمت شما جناب صالحی گرامی بنده زمینی از شخصی خریدم ۲ سال پیش اما زمین برای این فرد نبوده و برای فرد دیگری می باشد . بنده مبلغی هم به ایشون پرداخت کرده ام . بعد از انجام تحقیقات و پرس و جوهایی که انجام دادم ، هر کدام از کارشناسان اعلام می کند یک دعوی به خصوص را باید مطرح کنم ، نمی دونم چه دعوی باید مطرح کنم. چندین دعوی را مطرح نموده اند :
  ۱) دعوی حقوقی استرداد ثمن و دریافت غرامت
  ۲) دعوی کیفری کلاهبرداری ( فروش مال غیر) و دعوی حقوقی استرداد ثمن معامله
  ۳) دعوی اعلام بطلان معامله و دعوی استرداد ثمن معامله
  و یا دعوی دیگری باید انجام بدهم .

  Reply
  • ۱۴۰۱-۱۱-۰۷ at ۴:۳۹ بعد از ظهر
   Permalink

   با سلام؛
   دعوای حقوقی : ۱/ اعلام بطلان مبایعه نامه شماره … مورخ … در خصوص یک قطعه زمین …. پلاک ثبتی …. به سبب مال غیر بودن و ۲/ استرداد ثمن معامله به مبلغ …. ۳/ محکومیت خوانده به جبران خسارات و غرامات وارده به خریدار و ضمان درک مبیع به میزان قیمت روز زمین مورد معامله با جلب نظر کارشناسی طبق رای وحدت رویه شماره ی ۸۱۱ دیوان عالی کشور
   شکایت کیفری کلاهبرداری (فروش مال غیر به شاکی) هم می توان مطرح نمود. باید موردی بررسی شود ولی با هم و همزمان توصیه نمی شود.

   Reply
 • ۱۴۰۱-۱۱-۰۶ at ۴:۰۷ بعد از ظهر
  Permalink

  سلام جناب صالحی ، بنده به شخصه خیلی از ایت پرسش و پاسخ هایی که جواب دادید ممنون هستم ، خیلی استفاده کردم . لطف میکنید این سوالی که برای یکی از اقوام بنده پیش اومده رو مقداری توضیح بدید که چی کار کنن ، سوالش رو براتون کپی میکنم همینجا . ((با سلام ، بنده زمینی دارم و سند ملک بنده تک برگ هستش و سند رسمی دارم و مدارکم هم تکمیل هستش . چند مدت پیش فردی مدعی شد که این زمین را مدتی قبل خریده است ، بعد از اینکه مدارک بنده را دید ، متوجه شدم که فردی کلاهبردار هستش ، در همین حال با همان مدارکی که داشت زمین بنده را به فرد دیگری فروخت ، در همین حین چند روز قبل همسایگان مجاوری بنده زنگ زدند و به من اطلاع دادند که این فرد مصالح ساختمانی داخل زمین من تخلیه کرده و با پلیس تماس گرفته و گویا صورتجلسه توسط کلانتری تنظیم کرده . حال میخواستم بدونم آیا بنده باید حتما کار خاصی انجام بدم ، مثل دادخواست تصرف عدوانی یا دعوی خلع ید یا نیازی نیستش که کاری انجام بدهم ؟ ( چون بنده نمی خوام خودم رو درگیر مسائل دادگاهی بکنم و میتونم یه کارگر بگیرم و مصالح را تخلیه بکنم ) و اگر بنده شکایتی طرح نکنم امکان داره بعدا برای خودم دردسری درست بشه ؟)) باز هم ممنون از لطف جنابعالی

  Reply
  • ۱۴۰۱-۱۱-۰۷ at ۴:۴۶ بعد از ظهر
   Permalink

   با سلام و تشکر
   دعوای خلع ید و تصرف عدوانی یعنی خودتان پذیرفته اید که زمین تان تصرف شده است !! فلذا تا جایی که می توانید بدون شکایت و بدون ایجاد درگیری مهم و نزاع، معارض را دفع کنید، بکنید. در عین حال در دادگستری محل و پرونده ثبتی جستجو کنید که در خصوص زمین دعوایی مطرح نباشد و شما ندانید.

   Reply
 • ۱۴۰۱-۱۰-۳۰ at ۳:۱۹ بعد از ظهر
  Permalink

  سلام
  من مدیر یک شرکت تولیدی بودم و طبق قرار فیمابین،حقوقم بصورت درصدی از فاکتورهای صادره بود. الان با تقاضای استعفای من و موافقت هیات مدیره بیرون آمدم. چون بسیاری از پروژه ها نصفه کار شده بود و منجر به صدور فاکتور نشد، من درخواست دادم که با توجه به درصد پیشرفت پروژه ها جاری تا زمان مدیریتم حقوق من را محاسبه کنند ولی هیات مدیره مدعی است که تنها فاکتورهای صادره ملاک است. هم اکنون طبق چه ماده قانونی میتوانم به حقوقم برسم. بینهایت ممنونم

  Reply
  • ۱۴۰۱-۱۰-۳۰ at ۶:۱۴ بعد از ظهر
   Permalink

   با سلام؛
   با توجه به این که قرارداد اقاله شده است، اگر کارهای نصفه و نیمه ی پروژه ها خودش فی نفسه ی و اصالتاً ارزش اقتصادی و کاری و تجاری و مالی و فنی و عرفی و معنوی داشته باشد، به نظر می توان اجرت المثل کار را طبق ملاک ماده ۳۳۶ قانون مدنی (استیفاء از عمل غیر) و ملاک ماده ۵۶۶ قانون مدنی و قاعده فقهی احترام عمل مسلمان، مطالبه نمود. چرا که درصد از فاکتور صادره عوض قراردادی است و مانع از مطالبه اجرت المثل بعد از اقاله نیست. البته نظر مخالف هم وجود دارد.

   Reply
 • ۱۴۰۱-۱۰-۳۰ at ۱۰:۱۹ قبل از ظهر
  Permalink

  بنده با تلفن با شما چند روز هست که تماس می‌گیرم اما تلفن چندباره زنگ می‌خورد سپس قطع می‌شود لطفا بنده را راهنمایی بفرمایید بنده در ماه آینده دادگاه دارم و از شما بزرگوار استدعای کمک دارم با احترام وسپاس

  Reply
  • ۱۴۰۱-۱۰-۳۰ at ۵:۴۶ بعد از ظهر
   Permalink

   با سلام؛
   لطفاً از واتساپ و یا تلگرام و یا بله پیام ارسال فرمایید. تشکر

   Reply
 • ۱۴۰۱-۱۰-۳۰ at ۹:۵۰ قبل از ظهر
  Permalink

  با احترام
  چگونه می‌توان با شما بزرگوار حضوری ملاقات داشت

  Reply
  • ۱۴۰۱-۱۰-۳۰ at ۵:۴۶ بعد از ظهر
   Permalink

   با سلام؛
   لطفاً از واتساپ و یا تلگرام و یا بله پیام ارسال فرمایید. تشکر

   Reply
 • ۱۴۰۱-۱۰-۲۹ at ۱۲:۴۱ بعد از ظهر
  Permalink

  سلام استاد بزرگوار
  چنانچه فردی مال غیر منقول را ابتدا با مبایعه نامه و بعد بدون اینکه مبایعه نامه را باطل کند با صلحنامه خریداری و تاریخ هردو قراردادیکی باشد وقرار بوده مبایعه نامه باطل شود که خریدار باطل نکرده کدامیک معتبراست است ضمنا خریداربه جای کد ملی خود در مبایعه نامه کدملی دیگری نوشته است و مال الصلح و یا ثمن‌ را هم پرداخت نکرده و درخریدهایی که داشته هم مبایعه نامه وهم صلحنامه درمورد یک مال غیر منقول با دیگران نوشته هست لطفا راهنمایی بفرمایید

  Reply
  • ۱۴۰۱-۱۰-۳۰ at ۷:۱۵ قبل از ظهر
   Permalink

   با سلام؛
   آخرین اعلام اراده ی طرفین، عقد صلح بوده و مبایعه نامه اقاله ی فعلی و عملی شده است.

   Reply
 • ۱۴۰۱-۱۰-۲۶ at ۹:۳۴ بعد از ظهر
  Permalink

  باسلام.شخصی در دادگاه حقوقی محکوم به پرداخت پول شده و او تقاضای اعسار کرده و توانایی پرداخت ندارد شاهد هم دارد ولی پلاک ماشین بنامش باشد و قولنامه دوسال قبل را داشته باشد که ماشین را فروخته است.نتیجه دادگاه چی می شود

  Reply
  • ۱۴۰۱-۱۰-۲۷ at ۹:۳۵ قبل از ظهر
   Permalink

   با سلام؛
   خریدار باید به توقیف خودرو، اعتراض ثالث اجرایی نماید و تقدم مبایعه نامه اش بر توقیف را اثبات نماید. به ماده ۱۳۰۵ قانون مدنی هم توجه گردد.

   Reply
 • ۱۴۰۱-۱۰-۲۶ at ۱:۴۸ بعد از ظهر
  Permalink

  سلام و عرض ادب
  مبایعه نامه ی صوری برای فرار از دین یک ماجرای کلاهبرداری نوشته شد که شخصی مدعی آن شده حال اگر خود مدعی براساس این مبایعه نامه معامله نکند و براساس سند رسمی معامله انجام دهدکه بعداز تاریخ مبایعه نامه معامله بر حسب سند رسمی انجام داده چگونه می‌توان مبایعه نامه ی صوری را باطل کرد که از ابتدا به قصد دیگری نوشته شده بود.ممنون

  Reply
  • ۱۴۰۱-۱۰-۲۶ at ۲:۳۹ بعد از ظهر
   Permalink

   با سلام؛
   با طرح دعوای اعلام بطلان مبایعه نامه شماره …. مورخ … به سبب صوری بودن و فقدان قصد بیع. صوری بودن باید اثبات گردد.

   Reply
 • ۱۴۰۱-۱۰-۲۵ at ۲:۳۰ قبل از ظهر
  Permalink

  سلام بنده سازنده هستم ومالک با اینکه ملک خود راتحویل گرفته است هنوز نسبت به انتقال سند اقدامی نکرده است وهزینه نقل انتقال را هم نمی‌خواهد بدهد وزمان انتقال سند نسبت به پیشرفت کار میباشد وتاریخ در قولنامه مشخص نمی‌باشد چگونه می‌شود دیرکرد در انتقال را از ایشان مطالبه کرد

  Reply
  • ۱۴۰۱-۱۰-۲۵ at ۹:۰۶ بعد از ظهر
   Permalink

   با سلام؛
   اگر وجه التزام خسارت تاخیر در قرارداد پیش بینی نشده باشد، مطالبه خسارت با جلب نظر کارشناسی. البته چون سررسید تعهد دقیقاً مشخص و منجز نیست، طبق ماده ۲۲۶ قانون مدنی، مطالبه تعهد نیز برای خسارت گرفتن لازم بوده است.

   Reply
 • ۱۴۰۱-۱۰-۲۴ at ۶:۰۸ بعد از ظهر
  Permalink

  سلام من چطور میتونم از شما مشاوره بگیرم چون هیچ کدام از شماره تماس ها پاسخگو نبوداید من از شهرستانم

  Reply
  • ۱۴۰۱-۱۰-۲۵ at ۶:۰۱ قبل از ظهر
   Permalink

   سلام؛ در واتساپ یا تلگرام و یا بله پیام ارسال فرمایید.

   Reply
 • ۱۴۰۱-۱۰-۲۴ at ۶:۳۰ قبل از ظهر
  Permalink

  با سلام؛
  چنانچه در قرارداد خدمات مشاور نظارت کارگاهی یک از اعضای هیئت مدیره یا سهامداران در خود قرارداد مدیر پروژه یا ناظر باشد یا به عبارت دقیقتر در هنگام ارائه صورت وضعیت در لیست دریافت حقوق به عنوان ناظر(شاغل در قرارداد) باشد حکم قانونی چیست و ایا منع قانونی دارد؟

  Reply
  • ۱۴۰۱-۱۰-۲۵ at ۹:۲۴ بعد از ظهر
   Permalink

   با سلام؛
   این سوال رو باید از دو جهت بررسی نمود. از جهت مواد ۱۲۹ و ۱۳۰ و ۱۳۱ لایحه اصلاحی قانون تجارت در خصوص شرایط معاملات مدیران با شرکت. و دیگر از جهت ذینفعی مهندس ناظر به لحاظ انتظامی. از اصلاحیه آیین نامه اجرایی قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان مصوب ۱۳۹۴، به نظر بتوان تخلف انتظامی برداشت نمود. https://rrk.ir/Laws/ShowLaw.aspx?Code=9143

   Reply
 • ۱۴۰۱-۱۰-۲۳ at ۱۲:۳۱ بعد از ظهر
  Permalink

  سلام وقت بخیر
  ما یک منزل کلنگی داریم از ارثیه پدرم و ۴ خواهر هستیم برگه حصر وراثت را داریم قرار شده بود که زمین تقسیم و پلاک بندی کنیم خودمان
  حالا یکی از خواهرنم قبل از مشخص شدن پلاک خوداش زمینش رافروخت و در برگه مبایعنامه که کد رهیگیری ندارد و سند رسمی نیست و به صورت دستی بین خوداش و املاک و خریدار و دوشاهد در برگه مبایعنامه نوشته شده که ۷۰ متر تقریبی دیگر نوشته نشده کدام قسمت کدام ضلع از این زمین به خریدار می رسد .
  و خریدار و املاک از سادگی خواهرم استفاده کرده و با قیمت کم زمین را خریدن و چکی بنام خواهرم زدن اما چند روز بعد دیدن که خواهرم قصد خرید خانه را دارد خانه را پیشنهاد دادن و بعد از قبول خانه جهت خرید گفتن که چک را برای ثبت صیادی بنام ان فروشنده خانه بزنند که زدن و بخواهرم املاک گفت چون می خواهم با نرخ کم بخرم برایت و من را فروشنده میشناسد کمتر می فروشد خانه را خانه بنام خوداش بخورد بعد بنام خواهرم کند.
  حالا یعنی این وسط نه خانه بنام خواهرم شد و چند فقره چک هم بنام خواهرم نیست و خودشان مشخص نشده بنام کسی ثبت زداند
  و اینکه بابت اون زمینی که خواهرم سهم اش که پلاکش مشخص نیست فروخت و امضای ما وراث هم پای مبایعه نامه نیست ما چطور می توانیم بدون اینکه کار به کیفر اینها برسه وخریدار از دست خواهرم شکایت نکند و به زندان نیاندازد ان مباینامه را ابطال کنیم ممنون میشوم راهنمایمان کنید

  Reply
  • ۱۴۰۱-۱۰-۲۳ at ۲:۱۱ بعد از ظهر
   Permalink

   با سلام؛
   ابتدا باید مبابعه نامه بررسی شود که خواهرتان سهم الارث مشاعی خودش را فروخته و یا مبایعه نامه شامل سهم سایر وراث هم می شود.

   Reply
 • ۱۴۰۱-۱۰-۲۱ at ۱۱:۵۱ قبل از ظهر
  Permalink

  با سلام
  من یک ملکی خریدم و متوجه شدم که ۳ دانگ آن وقفی است و دعوای ابطال مبایعنامه مطرح کردم،آیا باید نسبت به سه دانگ دیگر فسخ مطرح کنم؟ اگر اسقاط خیارات در مبایعنامه باشد چه؟

  Reply
  • ۱۴۰۱-۱۰-۲۲ at ۶:۴۷ بعد از ظهر
   Permalink

   با سلام؛
   اسقاط خیارات میتواند شامل خیار تبعض صفقه هم گردد. به هر حال باید دعوای اعلام بطلان معامله نسبت به سه دانگ و تایید فسخ معامله از تاریخ اظهارنامه شماره …. مورخ … نسبت به سه دانگ دیگر را با خیار تبعض صفقه مطرح نمود. با توجه به شرط اسقاط خیارات، فقط تقسیط ثمن را بخواهید.

   Reply
 • ۱۴۰۱-۱۰-۱۶ at ۸:۳۱ بعد از ظهر
  Permalink

  درود در قرار داد داوری نوشتن جمله اختلافات ناشی از اجرای عقد قرار داد با داور است آیا از این جمله می توان استنباط کرد که اختلافات موجود در ابطال سند را نیز در بر می گیرد چون اثر اجرای عقدبیع در نهایت به تنظیم سند منجر می شود یا حتما باید کلمه سند دقیقا قید شود که داور بتواند در ابطال سند نیز مداخله کند سپاس از پاسخگویی

  Reply
  • ۱۴۰۱-۱۰-۱۸ at ۲:۰۱ بعد از ظهر
   Permalink

   با سلام؛
   اگر ابطال سند ناشی از بطلان قرارداد و یا فسخ و انفساخ قرارداد باشد، خیر. ولی دعوای الزام به تنظیم سند در صلاحیت و اختیار داور است.

   Reply
 • ۱۴۰۱-۱۰-۱۶ at ۷:۳۹ قبل از ظهر
  Permalink

  سلام خسته نباشید ،یک ملکی مورد معامله قرار میگیرد و ثمن آن به طور کامل پرداخت میشود،بعد فروشنده متوجه می شود که ۳۰ متر ملک بیشتر بوده و ثمن آن را نگرفته ،سپس طی توافقی که بین خریدار و فروشنده صورت میگیرد ،خریدار پرداخت یک چک و واگذاری یک کنتور برق را متعهد میشود ،ولی نه اجازه ی انتقال کنتور را میدهد و نه اینکه چک را تا چندین سال تحویل فروشنده میدهدو چک را به بنگاه میدهد بعد از چندین سال فروشنده چک را از بنگاه میگیرد وگواهی عدم پرداخت آن را میگیرد ،آیا اکنون امکان مطالبه مابه التفاوت چک به قیمت روز یا گرفتن ملک به همان متراژ. ۳۰ متر میباشد؟

  Reply
  • ۱۴۰۱-۱۰-۱۸ at ۲:۳۴ بعد از ظهر
   Permalink

   با سلام؛
   فقط دعوای مطالبه وجه چک و خسارت تاخیر تادیه از تاریخ چک و انتقال کنتور برق متصور است. دعوای مطالبه خسارت ناشی از تاخیر در صدور و تسلیم چک هم ممکن است (چون فی الواقع عدم النفع است یعنی محروم ماندن از اقدام بر سند تجاری که در حقوق ایران پذیرفته نیست.)

   Reply
 • ۱۴۰۱-۱۰-۱۵ at ۴:۰۹ بعد از ظهر
  Permalink

  سلام، سوالی حقوقی دارم که ممنون میشم اگر پاسخگوی باشید
  اگر شرکتی در شهرستان سفارش یک تن اسانس نوشابه را به ارزش بازاری ۱ ملیارد تومان به مبلغ ۸۰۰ ملیون تومان از یک شرکت واسطه ای مقیم در تهران بخرد
  پس از پرداخت ثمن معامله و در پی تسلیم اسانس ها به متصدی حمل و متعاقب حمل آن به وانت نیسان، به سبب تصادف در آزادراه تمامی محموله از بین برود، این شرکت چه دعوایی میتواند علیه شرکت واسطه ای مقیم در تهران طرح کند؟

  Reply
  • ۱۴۰۱-۱۰-۱۸ at ۲:۴۵ بعد از ظهر
   Permalink

   با سلام؛
   مثل سوالات کنکور ارشد و دکتری بود سوال شما.
   اگر هیچ قرینه و اماره و شرط ضمنی در قرارداد نباشد، طرح دعوای تایید انفساخ قانونی بیع طبق ماده ۳۸۷ قانون مدنی (ضمان معاوضی فروشنده) و استرداد ثمن و خسارت تاخیر تادیه و خسارات دادرسی.

   Reply
 • ۱۴۰۱-۱۰-۱۲ at ۷:۵۳ قبل از ظهر
  Permalink

  با عرض سلام وخسته نباشید .بنده برج ۸ سال گذشته یه زمین فروختم فروشنده سه فقره چک بهم داد یک چک پاس شد ۲ تا را برگشت زدم و بندی در مبایعه نامه آوردم .که چنانچه در تاریخ مقرر چک‌ها پاس نشود فروشنده حق فسخ یکطرفه رو دارم.. یه اظهارنامه براش فرستادم که بیاد حل کنیم اومد یه مقدار پول گذاشت رو پولم یه صورت جلسه کردیم به پیوست قلنامه سه فقره چک بهم داد باز هر سه فقره چک برگشت خورد و تو بند صورتجلسه هم آوردیم اگه باز چک‌ها پاس نشود فروشنده حق فسخ یک طرفه رو دارد و خریدار هیچگونه اعدایی ندارم .واسش دباره یه اظهارنامه فرستادم دومین مرحله که نیود واسش شکایت کردم الانم پرونده دادگاه هستش و ۱۵روز دیه تو دادگاه برسی میشه .قیمت ۱ سال پیش و الان ۲ تا ۳ برابره و اون موقع یه قیمتی فروختم الان یه قیمته خریدارم که یک سال گذشته پول نداره حق فسخ هم تو مبایعه نامه و تو صورتجلسه بامن هستش .تشکر میکنم جواب بدید که آیا دادگاه این مستندات رو بنفع من فسخ میکنه .پولی هم که بهم داده از ۳ میلیارد فقط یک تومان داده

  Reply
  • ۱۴۰۱-۱۰-۱۳ at ۶:۵۳ قبل از ظهر
   Permalink

   با سلام؛
   با توجه به این که در صورتجلسه، حق فسخ را ابقاء و ادامه داده اید، مشکلی در تایید فسخ شما توسط دادگاه به نظر نمی رسد. صرف افزایش قیمت ارتباطی به فسخ ندارد و باید پول دریافتی را مسترد نمایید. طبق ماده ۲۸۷ قانون مدنی، در زمان فسخ، افزایش قیمت مبیع ناشی از تورم ارتباطی به خریدار ندارد مگر افزایش قیمت در نتیجه عمل خریدار باشد طبق ماده ۲۸۸ قانون مدنی.

   Reply
 • ۱۴۰۱-۱۰-۱۱ at ۳:۵۴ قبل از ظهر
  Permalink

  با سلام بنده دو هفته پیش یک واحد آپارتمان خریداری کردم ومبلغ ۱۰۰میلیون تومان بیعانه داده ام و مؤعد پرداخت قصد دوم که تارخ۱۰ دی بوده غروب به مشاور املاک مراجعه کردم برای پرداخت قسد دوم ولی فروشنده میگوید که باید صبح پول پرداخت میشده در قرار دادمون ساعت ذکر نشده فقط تاریخ ذکر شده که من طبق تاریخ رفتم ولی الان میگه باید مبلغ ۵۰میلیون بیشتر پرداخت کنی چون پول صبح ندادی یا فسخ بشه

  Reply
  • ۱۴۰۱-۱۰-۱۱ at ۸:۴۵ قبل از ظهر
   Permalink

   با سلام؛
   ملاک همان تاریخ است. مشاور املاک نیز در آن ساعت باز بوده است. چون چک نبوده است، ساعت اداری ملاک نیست.

   Reply
 • ۱۴۰۱-۱۰-۱۰ at ۱۱:۱۶ قبل از ظهر
  Permalink

  سلام بنده یک واحد اپارتمان خریداری کردم وفروشنده متعهد به امضای سازنده شده ولی سازنده ملک برای امضا حضور پیدا نمیکند ایا من میتوتنم که پرداختهای اتی خود به فروشنده را تا امضای سازنده انجام ندهم اپارتمان فعلا سند ندارد ومن از نفر دوم خریداری کردم نه از سازنده لطفا راهنمایی بغرمایید

  Reply
  • ۱۴۰۱-۱۰-۱۱ at ۸:۴۶ قبل از ظهر
   Permalink

   با سلام؛
   حق حبس و گروکشی تعهدات به این دلیل ایجاد نمی شود مگر در قرارداد ذکر می کردید.

   Reply
 • ۱۴۰۱-۱۰-۱۰ at ۸:۲۹ قبل از ظهر
  Permalink

  با سلام َ میخواستم بدونم چگونه میتونم در خصوص سهل انگاری کارشناس خط شکایت کنم ؟ موضوع از این قرار است که دادگاه ۲ مرتبه از هیات کارشناسی ۳ نفره و ۵ نفره درخواست تشخیص تقدم و تاخر مبایعه نامه من و ظهر نویسی بدون تاریخ تقسیم نامه را داشته که هیات سه نفره اعلام کرده امکان‍‍بذیر نیست و از هیات ۵ نفره هم یک نفر گفته امکان‍ذیر نیست و ۴ نفر دیگر با سهل انگاری و خلاف واقع تقسیم نامه بدون تاریخ را مقدم بر مبایع نامه من که دارای تاریخ است اعلام کرده اند و حتی تاریخ مبایعه نامه من را غیر واقعی اعلام کرده اند در صورتی که نسخه برابر با اصل چکهای وصول شده که در قسمت بابت چک به وضوح به شماره مبایعه نامه من و موضوع قرارداد اشاره شده است.
  حالا بر اساس همین نظریه کارشناسی رای دادگاه تجدید نظر به ضرر من صادر شده است.این درحالی بوده که ما به نظر کارشناسی ۴ نفر از هیات ۵ نفره اعتراض هم کرده بودیم ولی ‍رونده برای هیات ۷ نفره ارسال نشدو دادگاه تجدید نظر رای نهایی را باهمین شرایط صادر کرد.. حالا سوال من از شما بزرگوار این است که:
  ۱- آیا میتونم با موضوع گزارش خلاف واقع و نقض ماده ۳۳ قانون کانون کارشناسان رسمی شکایت کنم
  ۲- بالفرضی که دادسرای کانون رای به شکایت من دادند آیا امکان اعاده دادرسی و یا فرجام خواهی از دیوان عدالت اداری را با وجود صدور رای تجدید نظر دارم؟ در رای دادگاه تجدید نظر به نظر کارشناسی ۴ نفر از هیات ۵ نفر کاملا استنداد شده است.

  Reply
  • ۱۴۰۱-۱۰-۱۱ at ۸:۵۰ قبل از ظهر
   Permalink

   با سلام؛
   حکم تخلف انتظامی کارشناس، مجوز اعاده دادرسی نیست. فقط حکم قطعی کیفری گزارش خلاف واقع و به سبب حیله و تقلب.

   Reply
 • ۱۴۰۱-۱۰-۰۹ at ۴:۱۱ بعد از ظهر
  Permalink

  سلام پدر خانم من سند خانه رو در گرو دادگاه قرار داد تا پسرش به دادگاه معرفی کنه و الان صاحب سند فوت کرده ایا سند هنوز در گرو دادگاه هستش ؟ متهم خودش به دادگاه معرفی نمیکنه وراث چه کنند ؟ با تشکر

  Reply
  • ۱۴۰۱-۱۰-۱۱ at ۸:۵۶ قبل از ظهر
   Permalink

   با سلام؛
   وراث وثیقه گذار قدرت و تسلط و نفوذ مادی و معنوی بر محکوم علیه ندارند و نمی توانند تعهد وثیقه گذار را برای تسلیم متهم داشته باشند. طبق نظریات متعدد اداره حقوقی قوه قضاییه تعهد وثیقه گذار قائم به شخص است و منتقل به وراث نمی شود.

   Reply
 • ۱۴۰۱-۱۰-۰۹ at ۲:۳۷ بعد از ظهر
  Permalink

  سلام خسته نباشید
  اگر زمینی که در اختیار پیمانکار قرار داده شده است دارای مانع باش(مثلا کابل برق از زمین رد بشود)!
  درصورت اقدام برای برداشت این مانع هزینه رفع مانع به عهده کدام طرفین است؟
  ایا برعهده صاحب زمین است یا شخص پیمانکار؟

  Reply
  • ۱۴۰۱-۱۰-۱۱ at ۹:۰۱ قبل از ظهر
   Permalink

   با سلام؛
   باید شرایط قرارداد بررسی شود اگر هیچ شرط ضمنی و قرینه ای نبود، فرض بر این است که رفع مانع زمین از لوازم عرفی و منطقی و قانونی تعهد مالک به تسلیم زمین است.

   Reply
 • ۱۴۰۱-۱۰-۰۸ at ۳:۱۷ قبل از ظهر
  Permalink

  باسلام بنده سه سال پیش خونه ای سنددار را وکالتی فروختم که وام داره خریدار درمبایعنامه تعهد اگرقسطهارا پرداخت نکنه قراردادفسخ میشه حدود۱۲قسط ازبنده برداشت شده زنگم میزنم یافحش میده یاجواب نمیده ایاحق فسخ قرارداد دارم

  Reply
  • ۱۴۰۱-۱۰-۰۹ at ۱:۳۶ بعد از ظهر
   Permalink

   با سلام؛
   اصولاً که دارید مگر این که به سبب تاخیر زیاد در اعلام فسخ ساقط شده باشد و یا تفسیر شود قسط ها یعنی کل قسط ها.

   Reply
 • ۱۴۰۱-۱۰-۰۷ at ۰:۴۵ قبل از ظهر
  Permalink

  باسلام. قرارداد مشارکت در ساختی رو تنظیم کردم فقط اینکه تعداد واحد در اون درج نشده و فقط نوشتیم در ۶ طبقه مسکونی، حالا سازنده میخواد ۴ واحدی کنه ولی مالکین میگن قبلا گفتین ۳ واحدی ، در حالی که در قرارداد چنین چیزی ذکر نشده ، مالکین میگن شما تقلب کردی و ننوشتی در حالی که اصلا تو قرارداد نبود همچین چیزی ، روی تمام برگه ها ازشون امضا گرفتم در ۳ نسخه متحد المتن ، میگن میریم برای تقلب ازت سکایت میکنیم ، میتونن همچین چیزیو اثبات کنن ؟ یا شکایت کنن؟

  Reply
  • ۱۴۰۱-۱۰-۰۹ at ۱:۳۸ بعد از ظهر
   Permalink

   با سلام؛
   تقلب نیست. مالکین باید اثبات کنند ۳ واحدی بودن، شرط بنایی قرارداد بوده اگر چه در قرارداد ذکر نشده باشد.

   Reply
 • ۱۴۰۱-۰۹-۱۹ at ۲:۲۴ بعد از ظهر
  Permalink

  واحد آپارتمانی بنده با رای داوری مبنی بر فسخ قرارداد دستهای قبل از بنده با اجرای احکام تحویل گرفته شد به شخص برنده رای داوری داده شد.حال بعد از یکسال بنده رای داوری را نقض و واحد را با ماده ۳۹تحویل گرفتم.حال دو سوال دارم یک بنده میتوانم اجرت المثل مدت زمانی یکسالی که در اجاره بودم را مطالبه کنم؟. دوم اینکه در این مدت خساراتی به واحد وارد شده میتوانم مطالبه کنم؟

  Reply
  • ۱۴۰۱-۰۹-۲۲ at ۲:۵۳ بعد از ظهر
   Permalink

   با سلام؛
   مطالبه خسارت میتوان نمود و اجرت المثل خود ملک نه اجاره بهای منزلی که در این سال در آن ساکن بودید.

   Reply
 • ۱۴۰۱-۰۹-۱۶ at ۶:۴۹ قبل از ظهر
  Permalink

  با سلام ، در دعوی الزام به تنظیم سند رسمی که طرح کر‌ده بودم ، رای به نفع بنده صادر شد . حال با وجود اجراییه طرف محکوم علیه از زدن سند به نام من استنکاف می کند ، بنده در روز مقرر در دفترخانه اقدام به گرفتن گواهی عدم حضور میکنم و درخواست سند اجرایی را از دادگاه مینمایم .
  سوال بنده این هستش آیا بنده میتونم خسارتی ، مبنی بر عدم ایفای تعهد از ایشون بکنم در دادگاه ؟ این در صورتی هستش که هیچگونه بندی در قرارداد ذکر نشده مبنی بر وجه التزام یا …
  نحوه اثبات این ضرر به چه صورتی هستش ؟

  Reply
  • ۱۴۰۱-۰۹-۱۶ at ۸:۱۱ قبل از ظهر
   Permalink

   با سلام؛
   بله. دعوای مطالبه خسارت تاخیر در ایفای تعهد خوانده در خصوص تنظیم سند رسمی از تاریخ گواهی عدم حضور لغایت تاریخ ثبت سند انتقال اجرایی با جلب نظر کارشناس رسمی دادگستری.
   در خصوص اثبات ضرر هم باید به هر حال ورود ضرر را اثبات نمایید مثلا تخلف خوانده از تنظیم سند باعث شد من نتوانم متصرف ملکم را خلع ید نمایم. عدم النفع هم خسارت قابل دریافت محسوب نمی شود.

   Reply
 • ۱۴۰۱-۰۹-۱۵ at ۱۱:۵۹ بعد از ظهر
  Permalink

  سلام
  خدا پشت پناهت باشه.من سال۹۸مبلغ۱۵۰ملیون تومان به دوستم و پدر مادرش دادم به خاطربیماری سرطان مادرش .وپرینت بانکی و۲۰ملیون سفته و مقداری وجه نقدکه دوستم خودش نوشته و امضا و انگشت زده البته با هقراربوده ماهنگی پدرومپدرومادرمان برارضای خدا و مادردوستم نمیره.وانا هم یه دیه ای به خاطر تصادف برادردوستم که زنش از دنیا رفت ودیه بالایی ازبیمه و…طلب داشتن قراربود دوماه دیگه پول منو بده بعدازدوماه پدرش زدزیرهمه چیزوگفت چک مال ۲۰سال پس شما و اعتباری نداره.منم چک رو گذاشتم اجرا بعد دید محکوم شاکی منوپسرش شد گفت ازم دزدیدند.من دادگاه نرفتم دوستم به قاضی گفت که در اعزای وجه نقد من چک رابه دوسم دارم .ومحکوم شدن‌‌الان بعد سه سال و نیم پدر دوستم رفته یه نفرویراشته اورده قرآن دروغ خورده و منو دوستم رفتیم از اون خودکارگرفتیم وچک ۲۰سال پیشوامضا و مبلغ ت
  نوشتیم.درصورتی و نت چکوراخل بانک فرم زدن.الان تقاضای کارشناسی کرده‌البته خیلی آشنا بورد داره تو دادگاه.چگارکنم بااین همه و درک ک دارم نزدیک به چهارساله نمیکنم حقگو بگیرم.به جان بچپ دارم روانی میشم

  Reply
  • ۱۴۰۱-۰۹-۱۶ at ۸:۱۸ قبل از ظهر
   Permalink

   با سلام؛
   شهادت دوست شما و اسناد واریزی و رد شکایت قبلی و تاخیر در شکایت جدید و نظر کارشناس رسمی خط و امضاء جملگی می تواند دلیل بر بی حقی پدر دوستتان باشد. مقاله نحوه دفاع در برابر شهادت کذب و مقاله انکار امضای چک را هم در همین سایت مطالعه فرمایید.

   Reply
 • ۱۴۰۱-۰۹-۱۲ at ۳:۱۴ بعد از ظهر
  Permalink

  سلام وقت بخیر بنده مشاور املاک دارم یه واحد فروختم فروشنده قرار شده ۶ماه بعد از قرار داد تنظیم سند کند که با گذشت بیش از ۱سال اقدامی نکرده بنده هم چک تنظیم سند رو به خریدار تحویل دادم حالا فروشنده به جرم خیانت در امانت شکایت کرده قاضی ۱۰ ماه و چند روز زندان داده این حکم درسته؟

  Reply
  • ۱۴۰۱-۰۹-۱۴ at ۷:۲۴ قبل از ظهر
   Permalink

   با سلام؛
   باید اسناد و مدارک خوانده شود. به نظرم رای خیانت در امانت صحیح نیست.

   Reply
1 29 30 31