وکیل امور قراردادها
دکمه اشتراک گذاری تلگرام

پاسخ به سوالات حقوقی


پاسخ به سوالات حقوقی

 

 

– فقط به سوالات مختصر و در زمینه ی قراردادها پاسخ داده می شود.

– در صورتی که سوال را در ذیل مقالات مطرح نموده اید، برای پاسخ آن به همان مقاله مراجعه فرمایید.

– سوالات و پاسخ های مهم و کاربردی، با رنگ قرمز مشخص شده است.

بیشتر بدانید :   قانون پیش فروش ساختمان

سوالات کاربران


۲,۶۳۵ سوال ارسال شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. جلال عزیزی گفت:

  باسلام وسپاس ازسازنده یک مجتمع تجاری ۲باب مغازه هرکدام به متراز۱/۷۰مترمربع خریداری نمودم اما اکنون این دومغازه براساس رای کمیسیون ماده ۱۰۰شهرداری خلاف نقشه نظام مهندسی مجتمع بوده وطبق رای کمیسیون بایدتخریب وبه وضعیت قبلی که جزءفضای اسانسوربوده اعاده گردد وسه سال که مبلغ ۹۰۰۰۰۰۰۰تومان بابت ان به سازنده پرداخت نموده ام بدون اینکه سازنده درهنگام معامله درموردخلاف بودن مغازه ها به من اطلاعی داده باشددرحالیکه که خود سازنده ازمشکلات این مغازه ها اطلاع داشته است بنده چگونه میتوانم به اصل پول وخسارت ان دست پیدا کنم وایامیتوانم ازسازنده شکایت کیفری مطرح کنم ونهایتا چگونه مشکلم را پیگیری نمایم؟باتشکرفراوان

  • وکیل امور قراردادها گفت:

   با سلام،
   اگر در جواز ساخت این دو مغازه ذکر نشده باشد و شما مطلع نبوده باشید، در واقع سازنده دو مغازه واهی و موهوم را به شما فروخته و می تواند مصداق کلاهبرداری باشد. در هر صورت قرارداد به دلیل موجود نبودن مبیع حین عقد باطل است و باید نرخ روز ثمن را به شما برگرداند.

 2. هادی گفت:

  باسلام و خسته نباشید
  بنده یک واحد آپارتمان خریده ام که طی توافق شفاهی با فروشنده قرار شد قسمتی از ثمن معامله را با وام پرداخت کنم که بعد از استعلام از شهرداری مشخص شد منزل در طرح قرار دارد و وام بهش تعلق نمیگیره. حالا که قیمت خانه ۲ برابر شده فروشنده بدون حضور در دفترخانه چک بنده را که بابت سند بود برگشت زده. و حاضر به مسامحه نیست. حالا اظهار نامه فسخ فرستاده. در ضمن کافه خیارات اسقاط شده و شرط ضمن عقدی هم برای پیش بینی فسخ لحاظ نشده. آیا میتونه فسخ کنه؟ برگشت زدن چک تضمین بدون اینکه خودش به تعهدش عمل کنه قانونیه؟ سپاس

 3. ناشناس گفت:

  سلام اگرفروشنده ملک قیدنکند که کوچه بن بست است وخریدار بعدازمعامله بفهمانید می تواندمعامله راسخ کند

 4. سایه گفت:

  باسلام و خسته نباشید
  من حدود ۹ماه پیش باکانال تلگرامی اشنا شدم که طرحهای مشارکتی بصورت سهام میفروخت.من پول سهام رو بمبلغ ۵ میلیون تومان فرستادم و بعد مشخص شد فیک بوده و پول من رفت.شکایت کردم و پرونده کیفری مبنی برکلاهبرداری اینترنتی تشکیل شدولی دوبار دادخواست من رد داده شد.یعنی من به پولم نرسیدم گفتن پرونده حقوقی هست و چون مبلغ پایینه شورای حل اختلاف باید برم در صمن فرد مورد نظر از شماره حساب دیگری استفاده میکرد و ادرسی در دست نیست.حالا باید چکار کنم.کجامراجعه کنم که پولم برگرده یا باید قید شکایت و پول را بزنم.لطفا راهنماییم کنید؟؟
  باتشکر

  • وکیل امور قراردادها گفت:

   با سلام؛
   در دعوای حقوقی حتما باید اسم خوانده و دریافت کننده پول مشخص و معین باشد و لاجرم باید از کسی که پول به حسابش واریز شده دعوای استرداد وجه مطرح کنید.

 5. وکیل امور قراردادها گفت:

  با سلام ینده چند واحد اپارتمان در سال ۹۳ پیش فروش نموده ام و قرارداد عادی پیش فروش تنظیم شده لیکن در ان زمان در بندی از قرارداد برای جریمه تاخیر در تحویل و سند مبلغی بعنوان جریمه روزانه قید شده و اینجانب واحدها را به موقع تحویل داده ام ولی برای سند بعلت کارشکنی ۲ تن از ناظرین نظام مهندسی ساختمان با توجه به مراجعات مکرر و پیگیری نتوانسته ام پایان کار بگیرم و پرونده شکایتی از ناظرین در شورای انتظامی نظام مهندسی مفتوح هست و به احتمال زیاد ناظرین محکوم خواهند شد حال خریداران با توجه به اطلاع از این قضیه که من مقصر نیستم لیکن طلب خسارت از بابت تاخیر در انتقال سند نموده اند و عدم حضور نیز نگرفته اند و فقط اظهارنامه فرستاده اند
  ۱_ایا میتوانند این مبلغ دیرکرد را به ناحق بگیرند
  ۲_ با توجه به اینکه من قسمت اعظم تعهدات خویش که همان تحویل اپارتمان هست را انجام دادم ایا مبلغ قید شده در قسمت جریمه روزانه کلش به من شامل می شود
  ۳ _در صورت محکومیت ناظرین و اینکه بنده تاکنون برای اخذ سند هیچ کم کاری نکردم چه میشود

  • وکیل امور قراردادها گفت:

   با سلام؛
   اگر پیش خریدار گواهی عدم حضور نگرفته باشد، در رویه قضایی فقط به شرط اخذ عدم حضور فروشنده جریمه خسارت تاخیر در تنظیم سند حکم صادر میشود. اما اگر عدم حضور گرفته باشند، صرف تخلف مهندس ناظر برای فروشنده عذر موجه و فورس ماژور محسوب نمی شود و همچنان پیش فروشنده متخلف محسوب می شود. نهایتاً پیش فروشنده میتواند بعد از پرداخت خسارت به پیش خریدار و بعد از محکومیت انتظامی مهندس ناظر از باب مسئولیت مدنی علیه مهندس ناظر دعوای مطالبه خسارت غیر قراردادی مطرح نماید و همان خسارت متعارفی که به پیش خریدار پرداخت نموده را از مهندس ناظر دریافت نماید. اگر جریمه خسارت روزانه ناظر به تاخیر در تحویل و تاخیر در سند باشد و شما تحویل را به موقع انجام داده باشید، در این صورت وجه التزام تجزیه می شود. یعنی نصف آن را میتوانند مطالبه کنند.

 6. مهدی گفت:

  سلام ,من آپارتمانی را ۶ سال پیش خریداری کردم و بعدا فهمیدم فروشنده این آپارتمان را به یک شخص ثالثی فروخته است و در نهایت شخص ثالت توانست با مطرح کردن دادخواست اثبات بیع و الزام به تنظیم سند و فک رهن و ابطال قرارداد بر علیه فروشند و من رای دادگاه را بگیرد ودر مرحله تجدید نظر هم این رای حدود ۲ ماهه پیش قطعی شده است.
  قبل از صدور رای فوق به دلیل در رهن بودن عرصه و صدور اجرائیه از سوی بانک من دادخواست بطلان و استرداد ثمن داده بودم و رای گرفتم و تا حالا نصف پولم را هم توانستم بگیرم .
  فروشنده به کذب در مبایعه نامه شخص ثالث قید کرده که آپارتمان در رهن مستاجر میباشد و ۱۲ میلیون از ثمن معامله بابت رهن توسط ثالث پرداخت نشده است در صورتی که آپارتمان هنوز در ید من است و حالا من میخواهم تخلیه کنم ولی ثالث تمایلی به تحویل گرفتن ندارد و به دنبال مطرح کردن دادخواست خسارت و غیره است.
  حالا به نظرتان برای اینکه من مشمول خساراتی از قبیل اجرت المثل و غیره نشوم اظهار نامه بابت اینکه آماده تحویل آپارتمان هستم برای ثالث ارسال کنم ؟ و اینکه آیا من ۱۲ میلیون الباقی ثمن معامله ثالث را میتوانم با اجرائیه ای که از بابت رای بطلان و استرداد ثمن که گرفتم از ثالث بگیرم؟ با توجه به اینکه فروشنده مالباخته و زندانی است و مال و پولی ندارد من بیشتر دنبال این هستم که مشمول خساتی از سوی ثالث نشوم ممنون میشم اگر راهنماییم کنید.

  • وکیل امور قراردادها گفت:

   با سلام؛
   شما باید ملک را تخلیه و تامین دلیل نمایید و کلید به شورا سپرده شود تا اجرت المثل قطع گردد. صرف اعلام آمادگی دلیل بر رفع تصرف نیست. اجراییه شما علیه فروشنده ارتباطی به ثالث ندارد.

   • ناشناس گفت:

    با سلام و تشکر از راهنماییتان ببخشید اجرت المثل از تاریخ قطعیت رای دادگاه تجدید نظر محاسبه میگردد
    باقی مانده ثمن معامله در دست ثالث مگر مال فروشنده محسوب نمیشود که بتوانم آنرا توقیف کنم
    و اینکه آیا از مدارک لازم برای دادخواست تحویل مبیع الزام به تنظیم سند و صورتمجلس تفکیکی و پایان کار نیست؟ در صورتی که این آپارتمان سند دار نیست و هیچ یک ازاین مدارک را ندارد. و ثالث فقط اثبات بیع و الزام به تنظیم سند و فک رهن را رای گرفته که رهن بانک هم مربوط به خانه کلنگی قبل از ساخت این آپارتمانها بوده است.

    • وکیل امور قراردادها گفت:

     با سلام؛
     بله اگر فروشنده مطالبات بابت ثمن داشته باشد، قابل توقیف است نزد خریدار.
     در مورد املاکی که پلاک ثبتی دارند، برای دعوای تحویل حتماً دعوای الزام به تنظیم سند هم باید مطرح شود.

 7. اکبر گفت:

  باسلام– ملکی ثبتی را با قراردادعادی شراکتی به شخصی واگذار با شرایط اینکه زمین وآب از مالک وشخم وبذر وغرس درخت از عامل وحاصل بصورت دوسوم سهم عامل ویک سوم سهم مالک اما مدت قرارداد را ابتدا تا هرزمان که طرفین مایل به شراکت باشند قید ولی بعدا مدت قرارداد را نودونه ساله نمودیم ومدت توافقی هم باقی است اینک عامل سهم مالک را نمی دهد ومیگویدچون قرارداد نودونه ساله است ودرزمین درخت کاشته زمین مال اواست ولی حق فسخ یکجانبه واینکه عامل حقی در اصل مالکیت وریشه ندارد قید شده: چون در قرارداد دونوع مدت مغایرتوافقی و نودو نه ساله قیدشده آیا میتوان اظهارنامه فسخ برای شریک فرستاد وبعدا دادگاه قبول میکند برای فسخ قراردادوتخلیه زمین میتواند دادخواست بدهد؟ لراهنمایی بفرمائید باتشکر – اکبرحامدی ./.

  • وکیل امور قراردادها گفت:

   با سلام؛
   اصولاً باید قرارداد بررسی شود ولی با توضیحاتی که دادید قرارداد مزارعه است و طبق ماده ۵۲۵ قانون مدنی، مزارعه عقد لازم و غیر قابل فسخ است تا قبل از اتمام مدت. البته اگر تخلفاتی صورت گیرد، طبق موارد مقرر در مواد ۵۱۸ تا ۵۴۲ قانون مدنی قابل فسخ است.

 8. شهرام گفت:

  با سلام
  ما دو نفر سازنده هستیم و دو نفر هم مالک. پشت قرارداد ظهر نویسی شده، ولی یکی از مالکان امضا نکرده .در ظهر قرارداد به ضرر ما یعنی سازندگان هست .ایا سازندگان میتوانند ادعا کنند که چون یکی از مالکان ظهر قرارداد را امضا نکرده فاقد اعتبار میباشد(دو تا سانزده و یکی از مالکان امضا کرده است).در ضمن مالکان زن وشوهر هستند که هیچ وکالتی بهم نداده اند
  با تشکر

© 1397 - کلیه حقوق متعلق به وب سایت ایران قرارداد می باشد.

طراحی و اجرا : coderoom.ir