وکیل امور قراردادها
دکمه اشتراک گذاری تلگرام

قرارداد مشارکت در ساخت


قرارداد مشارکت در ساخت

(قرارداد مشارکت در ساخت) یکی از پرکاربرد ترین و در عین حال پیچیده ترین قراردادها است. نکته مهم این جاست که در عین پیچیدگی حقوقی این قرارداد در اکثر مواقع یک طرف آن مردم عادی و طرف دیگر سازندگان و پیمانکاران آشنا به قانون و حرفه ای هستند و موضوع این قرارداد نیز مستقیماً با خانه و کاشانه مردم ارتباط دارد و جالب این که بیشترین میزان دعاوی در دادگستری نیز مربوط به اختلافات حاصله از همین قراردادهاست.

(قرارداد مشارکت در ساخت) در حال حاضر می بایست در چارچوب قانون جدید پیش فروش ساختمان مصوب ۲۹/۱۰/۱۳۸۹ تنظیم گردد. این قانون احکام و مقررات جدیدی را وضع نموده لکن در مواردی برخی ابهامات قانونی را مرتفع و در مواردی حتی به آن افزوده و قاعده و نظم و اصول حقوقی قراردادها را به هم ریخته است. آیین نامه اجرایی این قانون نیز بالاخره در تاریخ ۱۳۹۳/۳/۷ در هیئت وزیران تصویب و در روزنامه رسمی شماره ۲۰۱۷۶ مورخ ۲۵/۳/۱۳۹۳ انتشار یافت. 

این قانون جدید اصولاً ناظر به پیش فروش ساختمان است ولی آثار آن به قراردادهای مشارکت در ساخت که عموماً مبنای قراردادهای پیش فروش و پیش خرید است نیز سرایت می کند. بدین ترتیب قرارداد های مشارکت در ساخت نیز بدون توجه به این قانون جدید و تطبیق با آن نباید تنظیم شود و قراردادهای فعلی نیز در صورت امکان باید اصلاح و تعدیل شود.

بر اساس قانون جدید، پیش خرید رسمی آپارتمان از سازنده ای که سهمی در مالکیت زمین با سند رسمی ندارد و قرارداد مشارکت در ساخت او رسمی نیست، غیر ممکن است در حالی که تا قبل از تصویب این قانون پیش فروش با سند عادی کاملاً قانونی بود. یا به طور مثال در قرارداد پیش فروش ساختمان، پیش خریدار در هر حال حق انتقال به غیر را طبق دلالت ماده ۱۸ قانون پیش فروش ساختمان دارد در حالی که تا قبل از تصویب این قانون، شرط سلب حق انتقال به غیر از پیش خریدار معتبر بود.

بنابراین در وضعیت فعلی، ضرورت تنظیم هر گونه قرارداد، عقد، توافق در ارتباط با مشارکت در ساخت و پیش فروش و پیش خرید توسط وکیل و مشاور حقوقی متخصص قراردادها صد چندان شده است. به همین خاطر به مردم عزیز که با هزار امید و آرزو ملک خود را برای تخریب و ساخت به یک سازنده می سپارند و یا آپارتمانی را پیش خرید می کنند و همچنین به سازندگان و پیمانکاران و انبوه سازان پیشنهاد می کنیم که به جوانب و مقدمات حقوقی این قراردادها و خصوصاً قانون جدید و آیین نامه آن کاملاً واقف باشند و بدون کسب نظر از وکیل امور قراردادها اقدامی ننمایند و به هیچ وجه به نمونه قراردادهای بنگاهی و اینترنتی اکتفا نکنند.

برای اطلاعات بیشتر رجوع کنید به :

مشارکت در ساخت

پیش فروش و پیش خرید

قانون پیش فروش ساختمان

آیین نامه پیش فروش ساختمان


خسرو صالحی – (وکیل پایه یک دادگستری تهران و وکیل قراردادها)

khosro_salehi@yahoo.com

۸۸۹۷۹۵۷۱ – ۰۲۱

بیشتر بدانید :   آیین نامه اجرایی قانون پیش فروش ساختمان

سوالات کاربران


۱۰ سوال ارسال شده است

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. نصرت گفت:

  با سلام و احترام
  استاد گرامی بنده واحدی را در سال ۹۱ پیش خرید کرده ام ایرادی که به مبایعه نامه پیش خرید وارد می کنند آن است که قبل از صدور پروانه ساخت منعقد شده است. از آنجایی که در آن زمان آیین نامه های قانون پیش فروش تصویب نشده بود و عملا در معاملات رسمیت نداشت و از طرفی پیش فروش قبل از صدور پروانه ساخت ممنوعیت نداشت خواهشمندم بفرمایید که آیا به قرارداد بنده از این نظر اشکالی وارد است یا خیر؟
  آیا به این دلیل می توان قرارداد را ابطال کرد؟

  • وکیل امور قراردادها گفت:

   با سلام؛
   اصلاً بحث قانون پیش فروش نیست بلکه بحث سر این است که قبل از پروانه ساخت، در واقع آپارتمان موهوم و غیر موجود را خریداری کرده اید.

   • نصرت گفت:

    با تشکر
    من این واحد را از پیمانکار خریده ام که پس از ۷۰ -۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی متواری شده و حالا مالک زمین به بهانه پیش خرید قبل از صدور پروانه ساخت دادخواست ابطال مبایعه نامه پیش فروش را داده است با توجه به اینکه عرفا و عملا واحدها قبل از صدور پروانه ساخت هم پیش فروش می شود من چه دفاعی از خودم می توانم بکنم؟

    • وکیل امور قراردادها گفت:

     سلام
     روی ماده ۱۰ قانون مدنی تاکید کنید.

     • سامان گفت:

      باسلام بنده واحدی پبش خرید کردم با سند رسمی تعهد به انتقال و بعدا متوجه شدم سازنده قبل از اصلا اخذ پروانه قبلا آن را به یک نفر دیگر با قولنامه پیش فروش بنگاهی فروخته بوده است . الان سازنده متواری است و ساختمان نیمه تمام باقیمانده. و طرف اول هم با استناد به پیش خرید مقدم خود را مالک می داند آیا مالکیت ایشان صحت دارد؟ هم بنده و هم ایشان علیه سازنده شکایت فروش مال غیر انجام دادیم؟ آیا در دادگاه می توانیم ما ادعا کنیم که قولنامه نفر اول به دلیل اینکه پیش از اخذ پروانه ساخت بوده قابل قبول نیست ؟

      • وکیل امور قراردادها گفت:

       با سلام؛
       بله پیش فروش قبل از اخذ پروانه ساخت باطل است به دلیل موجودیت قانونی نداشتن مورد معامله به فرض که قرارداد پیش فروش آن فرد زودتر از شما باشد.

 2. فریبا گفت:

  با سلام . ممنون از اطلاعات مفیدی که در اختیار ما گذاشتید . در صورت امکان قانون پیش فروش‌مذکور و آئین نامه اجرائی آن را هم جهت مطالعه در ذیل این نوشته قرار دهید. همینطور در خصوص تنظیم قراردادهای فروش ملک و آپارتمان ٬ نکات حقوقی مهمی که در حین تنظیم باید رعایت گردد و یا بصورت شروط ضمن عقد ذکر شود ٬ لطفا راهنمایی بفرمایید

 3. افشار گفت:

  ممنون از اطلاعاتی که در سایت قرار دادید

© 1397 - کلیه حقوق متعلق به وب سایت ایران قرارداد می باشد.

طراحی و اجرا : coderoom.ir