وکیل امور قراردادها

سوالات حقوقی


۴ سوال ارسال شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. تورانی گفت:

  باسلام
  اگر در قرارداد پیش فروش ذکر شود که در صورت عدم وصول هر یک از چکها قرارداد از طرف فروشنده فسخ میگردد و با توجه به عدم وصول چکها و ارسال اظهارنامه از طرف فروشنده مبنی بر منفسخ شدن قرارداد و اعلام فسخ ایا میتوان واحد را مجددا به دیگری واگذار کرد.

  • وکیل خسرو صالحی گفت:

   با سلام؛
   بله اصولاً می توان فروخت چون فروشنده با فسخ مجدداً مالک می شود. ولی اگر حکم دادگاه در خصوص تایید و اعلام فسخ قرارداد صادر شود بهتر است. چون ممکن است مثلاً ۱۰ درصد خریدار بتواند با حکم دادگاه اعتبار قرارداد را اثبات کند که در این صورت به مشکل می خورید.

 2. ازاده گفت:

  سلام جناب صالحی وقتتون بخیر
  فروشنده ای که که بابت برگرداندن ثمن معامله ای که فسخ شده چک صادر میکنه اما چند روز قبل سررسید ادعا میکنه که نتونسته مبلغ چک رو تهیه کنه و درخواست مهلت کرده حالا به نظر شما تو جلسه ای که قراره در مورد این مساله صحبت کنیم اگر قرار بر این شد که مهلتی بدهیم درخواست کنیم که چک جدیدی برای ما صادر کنه یا اینکه همون چک رو نگه داریم و صبر کنیم تا در مهلت مشخص شده چک پاس بشود؟

  • وکیل خسرو صالحی گفت:

   با سلام؛
   چک قبلی با چک جدید به لحاظ حقوقی تفاوت خاصی نمی کند مگر در موارد خیلی خاصی مثلاً چک جدید دیگر چک در مقام رد ثمن بابت اقاله نیست و اگر قائل به وجود حق حبس در اقاله باشیم تعویض چک باعث سقوط حق حبس است. یا همین طور تعویض چک ثمن چرا که باعث سقوط حق فسخ فروشنده می شود.
   البته درخواست مهلت قبل از سررسید و تشکیل جلسه توسط شما در این خصوص، موعددار بودن چک قبلی را در دادگاه کیفری اثبات می نماید. به هر حال این گونه جوانب را هم بسنجید.

© 1397 - کلیه حقوق متعلق به وب سایت ایران قرارداد می باشد.

طراحی و اجرا : coderoom.ir