پاسخ به سوالات حقوقی

 • keyboard_arrow_down

  پیشگیری از دعاوی و اختلافات با یک پرسش ساده !

  در جامعه پیچیده امروز تقریباً تمام جنبه های زندگی مردم با مسائل حقوقی و قانونی سر و کار دارد و بنابراین تبعاً سوالات حقوقی در زمینه های مختلف حقوقی برای مردم ایجاد می شود. اصولاً پاسخ به پرسش های حقوقی در صلاحیت حقوقدانان و وکلای دادگستری است و در هر زمینه خاص حقوقی نیز باید به وکیل متخصص همان رشته حقوقی مراجعه نمود. در واقع همانگونه که در پزشکی برای درمان چشم به متخصص چشم رجوع می شود در علم حقوق نیز همین ضرورت وجود دارد ولکن در بین مردم کمتر شناخته شده است و همچون پزشکی عرف مسلم و جا افتاده ای نیست.

  گاهی پرسیدن یک سوال حقوقی از وکیل متخصص قبل از هرگونه معامله و رابطه کاری و شغلی، از اختلافات و دعاوی بسیار پر هزینه و طولانی در دادگستری پیشگیری می نماید. البته پاسخی که به یک سوال حقوقی داده می شود، فقط بر اساس خود سوال است و ممکن است اگر به صورت حضوری و با ارائه اسناد و مدارک مطرح گردد، به دلیل اشرف بیشتر وکیل بر موضوع پاسخ آن متفاوت گردد. فلذا باید احتیاط کرد که سوال ناقص موجب گمراهی بیشتر سوال کننده نگردد.

  برای اخذ نتیجه بهتر از سوال و اخذ پاسخ صحیح، باید پرسش را کوتاه و مفید و مختصر مطرح و فقط بر قسمت کلیدی موضوع تمرکز نموده و از طرح داستان پرونده از ابتدا تا آخر خودداری نمود.

  همچنین پرداخت هزینه منصفانه برای مشاوره حضوری، جنبه معاوضی شدن سوال و پاسخ را بین وکیل و موکل ایجاد نموده و مسئولیت و جدیت بیشتر برای وکیل مشاور ایجاد می نماید که به مراتب بهتر از مشاوره رایگان است. چرا که هر ارزونی بی حکمت نیست چه برسد به این که رایگان باشد !!!

 • keyboard_arrow_down

  پرسش و پاسخ و مشاوره حضوری

  البته تاکید می کنیم که طرح سوال حقوقی از وکلاء و گرفتن پاسخ آن از طریق اینترنت، کار اصولی نیست و صرفاً برای رفع حاجت و ضرورت های حقوقی مردم است بلکه بهتر این است که در هر مورد مشکل حقوقی، به وکلای متخصص مراجعه نموده تا وکیل بتواند با ملاحظه تمام اسناد و مدارک و شرح کامل موضوع، راه حل اساسی و اصولی را پیشنهاد و ارائه نماید.

  ما در این سایت برای رفع حداقل های نیاز حقوقی هموطنان گرامی بخش پاسخ به سوالات حقوقی ایجاد کرده ایم و مفتخر هستیم که تاکنون به چند هزار سوال حقوقی در زمینه قرارداد پاسخ داده ایم. شما نیز می توانید سوال حقوقی خود را به صورت مختصر و مفید و فقط در زمینه قراردادها مطرح نموده تا در اسرع وقت پاسخ خود را دریافت نمایید. ضمناً همان گونه که عرض شد، سوال حقوقی تلفنی و اینترنتی و فضای مجازی و … فقط برای رفع ضرورت ها است و کار اصولی مشاوره حضوری و با ارائه مدارک است.

 • keyboard_arrow_down

  خدمات ایران قرارداد در پاسخ به سوالات حقوقی

  در سایت ایران قرارداد هزاران سوال در زمینه قراردادها پاسخ داده شده که حتی مطالعه این سوالات و پاسخ های مهم آن، خودش یک گنجینه خوب برای اشخاص علاقه مند به مباحث حقوقی است. چرا که این سوالات همه از دل مشکلات مردم برخاسته و جنبه عملی دارد و برای موارد مشابه قابل استفاده است.

  در سایت ایران قرارداد پرسش های حقوقی در دو قسمت قابل طرح است. در صفحه اصلی سوالات حقوقی و دیگر در ذیل هر یک از مقالات که مربوط به مباحث همان مقاله است. در تلاش هستیم که بهترین سوالات مهم و کاربردی را با رنگ متفاوت مشخص نماییم تا خوانندگان محترم بتوانند با وقت کمتر به مهترین و کاربردی ترین سوالات دسترسی داشته باشند.

 • فقط به سوالات مختصر و در زمینه ی قراردادها پاسخ داده می شود.
 • در صورتی که سوال را در ذیل مقالات مطرح نموده اید، برای پاسخ آن به همان مقاله مراجعه فرمایید.
 • سوالات و پاسخ های مهم و کاربردی، با رنگ قرمز مشخص شده است.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2,715 دیدگاه در “پاسخ به سوالات حقوقی
 • ۱۳۹۹-۰۸-۰۷ at ۰:۴۰ قبل از ظهر
  Permalink

  بین مالک و سازنده اگر سازنده همان بنگاه املاکی میباشد و قرار داد مشارکت در همان بنگاه تنظیم گردد.ایا تنظیم قرارداد در آنجا مانعی ندارد و مشکلی برای مالک به بار نخواهد اورد

  Reply
  • ۱۳۹۹-۰۸-۰۷ at ۷:۱۰ قبل از ظهر
   Permalink

   سلام
   ممکن است تخلف صنفی بنگاه باشد. از اتحادیه سوال فرمایید.

   Reply
 • ۱۳۹۹-۰۸-۰۵ at ۵:۵۸ بعد از ظهر
  Permalink

  آیا در صورت نوشتن دو مبایعه نامه برای دو ملک با درج ثمن برای آنها و شرایط یکسان پرداخت در حالی که در مبایعه نامه ها قید شود این دو ملک با هم معاوضه شده اند.آیا در این حالت عقد بیع صورت گرفته یا عقد معاوضه؟

  Reply
  • ۱۳۹۹-۰۸-۰۷ at ۷:۱۵ قبل از ظهر
   Permalink

   سلام
   سوال مهمی است. چون تعارض ظاهری وجود دارد باید به صورت موردی و دقیق تمام شرایط پرونده و قراردادها و مذاکرات و مکالمات و پرداخت ها و اسناد و امارات و قرائن و … را بررسی نمود تا قصد باطنی طرفین مشخص و احراز و کشف گردد که بالاخره معامله تهاتری بوده یا معاوضه ای. العقود تابعه للقصود.

   Reply
 • ۱۳۹۹-۰۷-۲۸ at ۸:۳۷ قبل از ظهر
  Permalink

  با سلام.اگر شخصی ملکی را با مبایعه نامه بفروشد و بابت ثمن، چک دریافت کند.ولی چک پاس نشود و هیچ حق فسخی هم در مبایعه نامه حتی در صورت پاس نشدن چک ذکر نشود.و خریدار ملک را به شخص دیگری (بدون اطلاع فروشنده) بفروشد…نکته مهم اینکه خریدار اول دارای سوابق محکومیت کیفری کلاهبرداری فراوان می باشد.سوال اینکه آیا می توان با استناد به سوابق کیفری ایشان ملک را پس گرفت و چک را به ایشان مسترد نمود؟

  Reply
  • ۱۳۹۹-۰۷-۲۸ at ۱۲:۲۱ بعد از ظهر
   Permalink

   با سلام
   خیر سوابق کیفری تاثیری در فسخ ندارد.

   Reply
 • ۱۳۹۹-۰۷-۲۷ at ۱:۳۸ بعد از ظهر
  Permalink

  با سلام .اگر در مبایعه نامه،فروشنده اقرار به دریافت یک میلیارد تومان وجه نقد (هم در بندهای مبایعه نامه و هم در قسمت توضیحات )کرده باشد و مشاور املاک و دو نفر شاهد هم مبایعه نامه را امضا زده باشند.ولی در عمل ایشان هیچ پولی دریافت نکرده باشند و مشاور املاک و آن دو شاهد هم این مسئله را تایید کنند و خریدار نیز ملک را به شخص ثالث فروخته باشد آیا با ادعای عدم دریافت ثمن مذکور (بدلیل غیر معقول و نامتعارف بودن وجه نقد) می توان مبایعه نامه را فسخ کرد و معامله ثالث را باطل نمود؟با تشکر

  Reply
  • ۱۳۹۹-۰۷-۲۷ at ۳:۰۳ بعد از ظهر
   Permalink

   با سلام؛
   فسخ که نه ولی می توان اشتباه در اقرار را طبق ماده ۱۲۷۷ قانون مدنی و یا صوری بودن اقرار را (حسب مورد) اثبات و مطالبه ثمن نمود.

   Reply
 • ۱۳۹۹-۰۷-۲۶ at ۷:۳۶ قبل از ظهر
  Permalink

  سلام .اگر دو ملک با هم معاوضه شوند ولی دو مبایعه نامه مجزا برای دو ملک نوشته شود ولی با مبالغ و شرایط یکسان در مبایعه نامه ها،آیا احکام معاوضه در صورتیکه مشکل برای هر یک از املاک به وجود آید قابلیت اجرایی دارد.یعنی در صورت فسخ مبایعه نامه یکی از املاک ،آیا امکان فسخ مبایعه نامه ملک دیگر در صورتیکه آن ملک به شخص ثالث فروخته شده باشد وجود دارد یا خیر؟

  Reply
  • ۱۳۹۹-۰۷-۲۷ at ۹:۱۶ قبل از ظهر
   Permalink

   سلام
   سوال مهمی است. به نظر می رسد که معامله تهاتری است نه معاوضه ای. فلذا در صورتی که یک مبایعه نامه فسخ با باطل گردد، تسری به بیع دیگر ندارد و فقط تهاتر آن باطل می شود نه خود بیع.

   Reply
 • ۱۳۹۹-۰۷-۲۶ at ۷:۳۰ قبل از ظهر
  Permalink

  سلام.اگر پس از اقاله مبایعه نامه ملک متوجه شویم که مشتری قبل از اقاله ،ملک را به شخص ثالث فروخته آیا شکایت کیفری مبنی بر فروش مال غیر به طرفیت مشتری و خریدار ثالث انجام بگیرد احتمال پس گرفتن ملک و ابطال مبایعه نامه ثالث وجود دارد؟ویا فقط می توان شکایت حقوقی ثمن از مشتری نمود و آیا ملک در حکم تلف است؟

  Reply
  • ۱۳۹۹-۰۷-۲۷ at ۹:۲۰ قبل از ظهر
   Permalink

   با سلام؛
   اگر انتقال ملک قبل از اقاله باشد که در این صورت باید قیمت ملک رد شود چون اقاله ولو با تلف حکمی مبیع، صحیح است. ولی اگر انتقال ملک بعد از اقاله ولکن تاریخ آن صوری به تاریخ قبل از اقاله زده شده باشد، در این صورت انتقال به ثالث باطل است.

   Reply
 • ۱۳۹۹-۰۷-۰۷ at ۶:۳۷ بعد از ظهر
  Permalink

  سلام، بنده یک واحد از یه شرکت انبوه ساز پیش خرید کردم که ۵۰ درصد ان را پرداخت کردم و برای الباقی چک کشیدم ، حالا متوجه شدم ملک در همان مکان متری ۷ میلیون هست در صورتی که به من متری ۱۰ میلیون فروخته شده! برای فسخ قرارداد بهترین راهکار چیست؟ این گران فروشی محسوب نمیشه؟با توجه به موضوع من باید ۵ درصد فسخ طبق قررار داد را پرداخت کنم؟

  Reply
  • ۱۳۹۹-۰۷-۰۸ at ۱:۱۰ بعد از ظهر
   Permalink

   با سلام
   می توانید قرارداد را بدون پرداخت خسارت با خیار غبن فسخ نمایید. ضمناً خیار غبن فوری است.

   Reply
 • ۱۳۹۹-۰۷-۰۳ at ۵:۰۹ بعد از ظهر
  Permalink

  سوالی داشتم ملکی است که از همه برادر وخواهرهایم از سال ۷۱ تا کنون خریده ام که سهم الارث پدری بودع یکی از خواهرها قبول ندارد چه باید کرد

  Reply
  • ۱۳۹۹-۰۷-۰۴ at ۲:۰۱ بعد از ظهر
   Permalink

   با سلام
   اگر با مصالحه و توافق و کدخدامنشی حل و فصل نشد، لاجرم طرح دعوا در مرجع قضایی محل وقوع ملک. خواسته ی دعوا باید بر اساس مدارکتان و وضعیت ملک و شرایط معامله و … تعیین و مشخص شود.

   Reply
 • ۱۳۹۹-۰۶-۱۵ at ۴:۲۹ قبل از ظهر
  Permalink

  من زمین خریدم و فروشنده بعد از ۲۰ روز اعلام کرد که ارزان داده و طی جلسه ای با حضور مشاور املاک و شاهدین مبلغی به فروشنده دادم طی یک فقره چک و وصول نمود،ولی در مبایعه نامه در توضیحات ننویشتیم و فقط چک به ثمن معامله اضافه گردید ،،الان بعد از ۳ ماه شکایت کرده است که خیلی ارزان فروخته و رضایت ایشان حاصل نشده و درخواست فسخ قرارداد داده است
  من چکار کنم که کارم به قیمت گذاری و کارشناسی ارجاع نشود و چگونه دفاع کنم

  Reply
  • ۱۳۹۹-۰۶-۱۷ at ۳:۲۱ قبل از ظهر
   Permalink

   با سلام؛
   افزایش ثمن معامله بیع جدید است. مضافاً به فرض تحقق غبن و عدم ارتباط چک با معامله، فسخ با خیار غبن بعد از سه ماه از زمان اطلاع از ارزان فروختن در جلسه ی بنگاه، با فوریت خیار غبن مغایر است و به نظر می رسد ساقط شده است.

   Reply
 • ۱۳۹۹-۰۶-۰۳ at ۵:۰۲ قبل از ظهر
  Permalink

  سلام. من مستاجر هستم و حدود ۵ ماه پیش ساختمان کناری حین بازسازی کمی به ساختمان ما آسیب زده و طی این مدت پیگیری ما جهت رفع ایراد ثمری نداشته. الان مالک تهدید می کنه که یا خودتون ملک رو درست کنید یا خودتون پی گیری کنید برای رفع ایراد. آیا اصلا وظیفه منه که پیگیری کنم یا خود صاحبخانه باید پیگیری کنه ؟ آیا ایشون حق اینو دارن که من رو تحت فشار قرار بدن و تهدید کنن به تعمیر خانه و بگن خونه رو مثل روز اول تحویل می گیرم درصورتی که چیزی تحویل ما نشده حتی موقع تحویل خونه خودش نبود و کلید رو همسایه به ما داده . ممنون

  Reply
  • ۱۳۹۹-۰۶-۰۹ at ۱۲:۱۹ بعد از ظهر
   Permalink

   با سلام؛
   اگر آسیب توسط همسایه اساسی باشد، تعمیرات آن به عهده موجر است و طرف حساب و قرارداد شما هم مالک است نه همسایه.

   Reply
 • ۱۳۹۹-۰۵-۲۳ at ۳:۰۶ بعد از ظهر
  Permalink

  سلام پدرم من سال ۸۳فوت کرده و برادرم سال ۹۸در دفترخانه از خواهرانم صلح نامه بنام مادرم گرفت ولی من امضا نکردم و تازه فهمیدم دو قطعه زمین فروختن ودر دادگاه که درخواست تقسیم ترکه دادم برادرم گفت تو صلح نامه برای مادرم امضا کردی وتا به امروز نه برگه صلح نامه رو ندیدم ونمیدونم چیکار کنم اگر بخوام اقدام کنم نه باید مدرکی داشته باشم روی چه سندی دادخواست بدم ممنون وسپاس

  Reply
  • ۱۳۹۹-۰۵-۲۷ at ۶:۵۷ بعد از ظهر
   Permalink

   سلام
   صلح نامه را انکار کنید اگر واقعا امضا نکرده اید.

   Reply
 • ۱۳۹۹-۰۵-۱۷ at ۱۰:۵۸ قبل از ظهر
  Permalink

  استاد با سلام یک سوال:
  اگر بر اساس قراردادی فردی محکوم به پرداخت بشه و در دادخواست دیگری محکوم علیه حکم بر ابطال همون قرارداد بگیره الان این حکم برای اعاده دادرسی از دادنامه اول(محکومیت) منطبق بر کدوم بند ماده ۴۲۶ آ.د.م میشه؟ من هرچی فکر کردم جوابی پیدا نکردم.

  Reply
  • ۱۳۹۹-۰۵-۲۰ at ۶:۵۵ قبل از ظهر
   Permalink

   با سلام؛
   اختلافات نظر است. طبق بند ۷ ماده ۴۲۶ قانون آیین دادرسی مدنی دلیل جدید مکتوم در دادرسی سبب اعاده دادرسی است در حالی که حکم جدید دلیل مکتوم نبوده. دکتر شمس در کتاب جلد اول شماره ۸۲۰ ذیل بحث ایراد اعتبار امر قضاوت شده اعاده دادرسی را ممکن می داند ولی مرحوم دکتر کاتوزیان (رحمه اله علیه) نظر مخالف دارد. بحث مفصلی است.

   Reply
 • ۱۳۹۹-۰۴-۲۷ at ۷:۰۷ قبل از ظهر
  Permalink

  با سلام. در یک شرکت مدنی که شرکت نامه ای وجود ندارد و اغلب توافقات به صورت شفاهی بوده چگونه می شود میزان آورده و یا میزان سهم از این شرکت را اثبات یا تعیین کرد. مدارکی که در دست دارم عبارت است از جواز کسب و سند مالکیت مشاعی ساختمان و زمین شرکت. آورده شرکاء دیگر صرفا” بخشی از زمین و ساختمان شرکت است. راه اندازی شرکت و اخذ امتیاز و پروانه بهره برداری توسط مورث ما انجام شده است.

  Reply
  • ۱۳۹۹-۰۴-۲۸ at ۱:۲۷ بعد از ظهر
   Permalink

   با سلام؛
   با جلب نظر کارشناس حسابرسی و حسابداری و کارشناس فنی مربوطه. به هر حال اقلام آورده ها و قیمت آن ها مشخص است و سهم الشرکه باید متناسب با آورده باشد و سود و زیان هم متناسب با درصد سهم الشرکه.

   Reply
 • ۱۳۹۹-۰۴-۲۱ at ۸:۰۳ قبل از ظهر
  Permalink

  سلام خوبین خست نباشی اگ سندخونه ب اسم ادم باشدایامیتوندشخص دیگری ان رابفروشدیااینک سرخودان راب اسم یکی دیگ کند!؟لطفاراهنمایی کنید!

  Reply
  • ۱۳۹۹-۰۴-۲۲ at ۵:۳۰ قبل از ظهر
   Permalink

   سلام؛
   مسلماً خیر. معامله با مال غیر باید با سمت وکالت یا وصایت یا ولایت یا قیمومت باشد.

   Reply
 • ۱۳۹۹-۰۴-۱۵ at ۱۱:۵۱ قبل از ظهر
  Permalink

  با سلام
  سوالی که از حضور شما داشتم در این مورد است که برای جذب نیرو زمانی حکم ضامنی که سفته را برای ضمانت امضا می کند چیست و در چه مواقعی کاربرد دارد.

  Reply
  • ۱۳۹۹-۰۴-۱۵ at ۲:۲۷ بعد از ظهر
   Permalink

   با سلام؛
   مسئولیت ضامن تابع مسئولیت مضمون عنه و صادر کننده سفته است و با او مسئولیت تضامنی دارد.

   Reply
 • ۱۳۹۹-۰۴-۰۶ at ۶:۲۴ قبل از ظهر
  Permalink

  باعرض سلام وخسته نباشید
  من۲۱ سالمه مقصد واهل آذربایجان شهرستان خوی هستم من عاشق پسری که اهل گرگان هست شدم ۸ماه باهم بودیم و رابطه داشتیم پسره اومد خاستگاریم اما خانوادم اجازه ندادن ماباهم عقدکنیم در ضمن من باکره نیستم با رضایت خودم به دست همین پسر از باکری در اومدم حالا قصد دارم بدون اجازه پدر ازطریق دادگاه اقدام کنم میخواستم کمکم کنید پسر در اینجا نیس وازهم دوریم خودم تنهایی میتونم برم دادگاه ؟چه کاری بکنم

  Reply
  • ۱۳۹۹-۰۴-۰۷ at ۲:۴۲ بعد از ظهر
   Permalink

   با سلام؛
   خواهر گرامی
   این سایت در خصوص امور حقوقی قراردادها است و مشاوره حقوقی خانوادگی ندارد. امیدوارم با توکل به خدا و ان شاء الله هم به مرد مورد علاقه تون برسید و هم رضایت خانواده تان جلب شود.

   Reply
 • ۱۳۹۹-۰۴-۰۳ at ۲:۴۲ قبل از ظهر
  Permalink

  باسلام و وقت بخیر خدمت جنابعالی و باتشکراز زحمات حضرتعالی
  بنده مدیرعامل شرکت ساختمانی رتبه۵ دارای صلاحیت پیمانکاری ازسازمان برنامه اسفندماه ۹۵درمناقصه دانشگاه علوم پزشکی مربوط به احداث یکباب درمانگاه شهری بعنوان برنده مناقصه اعلام وبلافاصله بعدازدریافت نامه تهیه ۵درصد ضمانتنامه اجرای تعهدات اقدام به امضای تمامی اوراق قرارداد کرده و بهمراه اوراق وضمانتنامه بانکی هم درتاریخ ۲۰فروردین۹۶ تقدیم کارفرماشد ازآنجاکه زمان برای پیمانکار بمنزله واقعا طلاست درست کارفرما زحمت کشیدن درتاریخ ۱۳خرداد۹۶ قرارداد را امضاو ۲۷خرداد تحویل زمین کردند که جانمایی نقشه مشکل داشت وحدود یک ماه هم منتظر نقشه جدید ماندم بالاخره تصمیم گرفتند که قسمتی از ساختمان قدیمی رو تخریب کنند که درقرارداد نبود که ماهم حرفی نزدیم و بعنوان اضافه کار انجام دادیم که ازهمون روز اجرائیات شهرداری منطقه هرروز سرپروژه میومد و اخطار میداد که پروانه ساخت ندارین لطفا اقدام بکنید خلاصه با هزار خواهش و تمنا کارتخریب و پی سازی و ستون های همکف رو اجرا کردم ولی بعد از اون دیگه جدی از پیشرفت کار جلوگیری کردند درضمن دراین مدت من هم اخطارهای شهرداری را کپی میکردم و پیوست نامه شرکت میکردم و درخواست پیگیری و رفع معارض میکردم که کارفرما انگار نه انگار که مسئولیتی دارد حدود ۳۰ نامه نوشتم دریغ از یک جواب که من هم کار را تعطیل کردم حدود ۱/۵ سال گذشت کارفرما نامه ماده ۴۸ فرستاد من قبول نکردم گفتم اول خسارت و تکلیف منو روشن بکنید تا بعد!!! درضمن صورت وضعیت موقت یک به مبلغ ۹۰میلیون تومان ازمهر۹۶تا بهمن ۹۸ توحسابداری بود خلاصه من درتاریخ آذر۹۸ با وساطت انجمن پیمانکاری پروژه رو تحویل دادم بعد از اون شکایت کردم سازمان برنامه که جلسه گذاشتن و نتواستند اونها رو قانع کنند همه گفتند حق با پیمانکار ولی تا الان هیچ کارمثبتی انجام نداده فقط صورت وضعیت و ضمانتنامه ها رو پرداخت و آزاد کرده ودوبار هم خودشان نامه کتبی دادن که خواسته و مطالبات خودت را کتبی با مستندات بنویس بفرست که به هیچکدام جواب ندادن بنظرشما من چیکار کنم بخدا بدجوری ضرر کردم و تمام سرمایه نقدی و غیرنقدیم رو دراین ۳سال و اندی خوردم دیگه چیزی نمونده یه خونه و ماشین والسلام حالا من میتونم کاری بکنم؟یا نه؟ ممنون میشم از راهنمائیتون

  Reply
  • ۱۳۹۹-۰۴-۰۵ at ۶:۲۹ قبل از ظهر
   Permalink

   با سلام؛
   اگر شورای فنی مرجع داوری است، دعاوی خود را در خصوص صورت وضعیت های معوقه و خسارت تاخیر تادیه و خسارت عدم رفع موانع اداری در اجرای پروژه علیه کارفرما مطرح تا رای داوری قابل اجرا در دادگستری صادر گردد.

   Reply
 • ۱۳۹۹-۰۳-۰۳ at ۷:۰۷ بعد از ظهر
  Permalink

  با سلام. اینجانب یک واحد آپارتمان طی مبایعه نامه عادی بصورت پیش فروش خرید کردم و طبق قرارداد تحویل خرداد ۹۷ و سند یکسال بعد از تحویل قید شده، ولیکن هیچ حرفی از سود دوران مشارکت زده نشده و به ازای هر روز تاخیر در تحویل و سند ۵۰ هزار تومان قید گردیده. بدلیل تاخیر در تحویل در بهمن ۹۸ بدون صورتجلسه واحد را بصورت نواقص کلی در ساختمان و ایرادات و نواقص در واحد تحویل گرفتم. حال سازنده مدعی سود دوران مشارکت و عدم تکمیل و رفع نقص بدلیل سکونت اینجانب را دارد و همچنین بدلیل بدهی ایشان به بانک و جلگیری از مصادره ساختمان مجبور به تسویه معوقات سازنده با بانک شدیم. همچنین وام در قرارداد ۴۰ م بافت فرسوده قید شده که الان با سود ۱۸ درصد گرفتیم.
  لطفا لطفا بفرمایید چیکار باید بکنم؟

  Reply
  • ۱۳۹۹-۰۳-۱۰ at ۳:۱۷ بعد از ظهر
   Permalink

   سلام
   اصولاً سازنده (پیش فروشنده) به غیر از ثمن قرارداد حق مطالبه مبلغ دیگری ندارد مگر در قرارداد شرط صریح یا ضمنی در خصوص مطالبه مبلغ دیگری به غیر از ثمن پیش بینی شده باشد.

   Reply
 • ۱۳۹۹-۰۲-۲۲ at ۶:۳۰ قبل از ظهر
  Permalink

  سلام و احترام

  بنده کارمند اداره دولتی هستم قصد تشکیل تعاونی مسکن به جهت کارکنان اداره امان را دارم به فرض که اداره با بنده موافقت کرد دو سوال دارم
  ۱- اصلا آشنایی با اصول تشکیل تعاونی مسکن را ندارم ، چطور اطلاعات کسب کنم؟
  ۲- آیا در این کار وکیل لازم است؟

  Reply
  • ۱۳۹۹-۰۲-۲۲ at ۱:۰۱ بعد از ظهر
   Permalink

   سلام
   در قدم اول علی الحساب قانون شرکت های تعاونی و قانون بخش تعاون جمهوری اسلامی و سایت وزارت تعاون را مطالعه نمایید.

   Reply
 • ۱۳۹۸-۱۱-۰۹ at ۱۰:۲۶ بعد از ظهر
  Permalink

  سلام جناب صالحی
  آپارتمانی را از سازنده با قرارداد عادی ودر بنگاه امالاک پیش خرید کرده ام وسازنده از فروش در قرارداد مشارکت منع نشده است.قرارداد مشارکت توسط مالک زمین یکسال بعد از پیش خرید من فسخ شده است.من چه حق وحقوقی نسبت به واحدی که از سازنده پیش خرید نموده ام دارم؟
  ممنون

  Reply
  • ۱۳۹۸-۱۱-۱۳ at ۱۰:۴۹ قبل از ظهر
   Permalink

   با سلام؛
   به مقاله تاثیر فسخ مشارکت در اعتبار پیش فروش در همین سایت مراجعه نمایید. در آن جا توضیح دادم.

   Reply
 • ۱۳۹۸-۰۷-۱۴ at ۹:۱۸ قبل از ظهر
  Permalink

  با سلام خدمت شما
  بنده یک قرارداد مشارکت با دو سازنده نوشتم و الان غریب به سه سال هست که هنوز پایان کار نگرفته و سندی آماده نکرده ان دوم اینکه نسبت به تعدادی از بند های قرارداد نسبت به موارد ساخت کوتاهی کرده ان و بنده فقط یک قرار داد مشارکت دارم از ساخت و اینکه یک فقره چک که اونم دست بنگاهیه که قرارداد و جاری کرده که اونم از دادن چک امتناع میکنه و میگه فقط من با دستور قاضی چک و میدم
  ابتدا میخواستم بدونم که بنده چه دعوی باید طرح کنم و اینکه به نظرتون اولین وقت دادرسی چقد زمان میبره که به این دو سازنده ابلاغ بشه
  دوم اینکه اون بنگاهیی که چک دستشه چطوری میتونم به عنوان شخص ثالث وارد پروندش کنم و اینکه بتونم علاوه بر اون بهش اتهام خیانت در امانت بزنم با تشکر

  Reply
  • ۱۳۹۸-۰۷-۱۴ at ۳:۵۸ بعد از ظهر
   Permalink

   با سلام
   اگر داوری در قرارداد شما توافق نشده است، در دادگاه دعاوی الزام به ایفای تعهدات سازندگان در خصوص تکمیل و تحویل و اخذ پایان کار و صورتمجلس تفکیکی را اقامه نمایید. در مورد چک باید ابتدا تامین دلیل عدم ایفای تعهدات سازندگان را از شورای حل اختلاف بگیرید و سپس اظهارنامه به بنگاهی بدهید که چک را تحویل شما دهد و در اتحادیه املاک هم شکایت کنید چون تعهدات انجام نشده است.

   Reply
 • ۱۳۹۸-۰۷-۰۶ at ۸:۰۷ بعد از ظهر
  Permalink

  با سلام می خواهم فروشنده را الزام به تنظیم سند کنم چون فروشنده ملکی را که فروحته سند نمی زند اما گویا باید درصدی از قیمت ملک را پرداخت کنم وچون ورشکسته شده ام نمی توانم چه راهی دارد برای این مشکل سپاسگزارم

  Reply
  • ۱۳۹۸-۰۷-۱۰ at ۱:۴۵ بعد از ظهر
   Permalink

   سلام
   معمولا هزینه دادرسی این دعوا زیاد نیست. در هر صورت دعوای اعسار از هزینه دادرسی باید مطرح نمایید.

   Reply
 • ۱۳۹۸-۰۷-۰۵ at ۱۰:۵۸ قبل از ظهر
  Permalink

  با سلام ملکی در سال ۹۳ به نام من صلح عمری زده شده در سال ۹۷ صاحب اولیه سند که ملک را به نام من صلح عمری زده بودبه خاطر اختلاف با من برای شخصی مبایعه نامه ای نوشته و تاریخ سال ۹۰ را زده و بهمراه خریدار مدعی است ملک را قبل از صلح عمری به نام من به شخص دیگری فروخته پوزش مرا بپذیرید ایا چنین ادعایی ممکن است اگر من تقاضای کارشناسی خط کنم می توانم جلوی ان را بگیرم یا صرف ادعای صاحب سند اولیه برای فروش به دیگری کافی است

  Reply
  • ۱۳۹۸-۰۷-۱۰ at ۱:۴۷ بعد از ظهر
   Permalink

   سلام
   طبق ماده ۱۳۰۵ قانون مدنی تاریخ سند عادی در برابر شخص ثالثی که دخالت در تنظیم آن نداشته قابل استناد نیست.

   Reply
   • ۱۳۹۸-۰۷-۱۴ at ۶:۱۵ قبل از ظهر
    Permalink

    با سلام در دادگاه بدوی حکم به نفع من بوده اما دردادگاه واخواهی به نفع طرف مقابلم حکم صادر شده اما در تجدید نظر حکم مجددا به نفع من بوده ایا ممکن است دوباره دادگاه تجدید نظر برگزار شود چون این اتفاق افتاده ودادگاه تجدید نظر بعد از حکم قطعی مجددا زمان برای برسی پرونده مشخص کرده و هر دو طرف دعوا لایحه رد بدل کردنددر ابلاغیه هم ننوشته اعاده دادرسی سپاسگزارم

    Reply
    • ۱۳۹۸-۰۷-۱۴ at ۳:۵۴ بعد از ظهر
     Permalink

     با سلام؛
     بله ممکن است که در شرایطی حکم غیابی را دادگاه تجدید نظر هم صادر کند طبق ماده ۳۶۴ قانون آیین دادرسی مدنی.

     Reply
 • ۱۳۹۸-۰۳-۱۰ at ۶:۲۳ قبل از ظهر
  Permalink

  با سلام .می خواستم در قبال ثمن فروش خانه یک زمین بگیرم نوع بیع چیست و چه جمله ای بنویسم که در بیع خللی ایجاد نشود متشکرم

  Reply
  • ۱۳۹۸-۰۳-۱۱ at ۱۲:۲۳ بعد از ظهر
   Permalink

   با سلام؛
   اگر ثمن بیع خانه، زمین باشد، همان بیع است و ثمن لزوما پول نیست. البته عقد معاوضه هم متصور است.

   Reply
 • ۱۳۹۸-۰۳-۰۷ at ۵:۴۰ بعد از ظهر
  Permalink

  سلام.یه خانه ۸۰ متری نوساز خریدیم که تو مبایعه قید کردیم پارکینگ بدون مزاحم داده شود.الان موقع تنظیم سند پارکینگ مزاحم تحویل شده و سازنده مدعی هست که همه پارکینگا رو فروخته و دیگه پارکینگی موجود نیست.سازنده فروشنده نیست.میتونیم فسخ کنیم قراداد رو؟امکان فسخ درصورت عدم تعهد و ضرر و زیان هم تعیین شده.چقدر زمان میبره برای فسخ و شکایت و اینا؟ و ایا راه حلی دیگه هست

  Reply
  • ۱۳۹۸-۰۳-۱۱ at ۱۲:۳۱ بعد از ظهر
   Permalink

   با سلام؛
   باید قرارداد بررسی شود. ولی اگر بخواهید فسخ کنید و حکم قطعی دعوای تایید فسخ رو بگیرید، حدود یکسال زمان میبرد.

   Reply
 • ۱۳۹۸-۰۲-۲۹ at ۱۲:۱۷ بعد از ظهر
  Permalink

  سلام. وقت بخیر
  بیست واحد در یک مجتمع آپارتمانی نوساز هستیم که به دلیل آسیب دیدگی نمای ساختمان قصد شکایت از سازنده را داریم اما اغلب به دلیل مشغله کاری و عدم آشنایی به روال کار همینطور مانده ایم. حال سوال بنده این است، آیا میشود یک نفر را به عنوان مدیر ساختمان معرفی کنیم و با صورتجلسله همه کارها را جهت مراجعه به شورای حل اختلاف به وی بسپاریم؟ قاضی قبول میکند یا باید هر نفر جدا به شورا برود و شکایت کند؟ اگر بخواهیم وکیل بگیریم چطور؟ باید محضر برویم و به وکیل وکالت بدهیم یا همینکه وکیل بگیریم کفایت میکند و وی میتواند به جای بیست واحد پیگیر کار باشد؟
  ممنون از وقتی که میذارید و پاسخ میدید

  Reply
  • ۱۳۹۸-۰۳-۰۵ at ۷:۵۲ قبل از ظهر
   Permalink

   با سلام
   هر ۲۰ نفر به یک نفر وکیل دادگستری و یا وکیل رسمی وکالت دهند. در خصوص مشاعات امکان این که هر ۲۰ نفر در یک پرونده دعوا را علیه سازنده مطرح کنند وجود دارد.

   Reply
 • ۱۳۹۸-۰۲-۱۹ at ۸:۴۳ قبل از ظهر
  Permalink

  با سلام و احترام/
  ببخشید اگر طولانی است ممنون میشم اگر مطالعه و راهنمایی بفرمایید چون نسبت به بقیه صفحات بسیار جامع و کامل توضیح میدیدجناب آقای صالحی
  من ملکی رو با سند عادی و مبایعه نامه خریداری کردم ۴ سال پیش به مبلغ ۴۳۲میلیون و دوفقره چک ۳۲ میلیونی نقدی که فردای قرارداد فروشنده وصول نمود و ۱۰۰ میلیونی که ۲۰ روز بعد وصول کرد و بعد یک ماه از ۱۳۲ میلیون دریافتی ۱۳۰ میلیون به حساب من واریز کرد و گفت فسخ من قبول نکردم و چند جلسه گذاشتیم باهم و به نتیجه ای نرسیدیم، ۳ فقره چک دیگر هم پیش ایشان موند و عودت نشد و مبایعه نامه املاک طرفین هم موجود. هیچ اقاله و یا فسخ نامه یا توافق شفاهی یا مکتوب فیمابین انجام نگرفته الان چون از اقوام بودن هیچ کدام هیچ اقدام قانونی نکردیم بعد گذشت ۴ سال یه اظهارنامه فرستاده که پیرو شبه معامله مورخ ۰۰۰ یک ماه بعد مبلغ ۱۳۰ ملیون به حساب شما واریز و قرارداد اقاله گردید نسبت به ارایه مبایعه نامه اقدام نمایید/
  توضیح اینکه ملک یه زمین بایر محصور نشده بود و من ماه گذشته برای محصور کردنش سر زمین حاضر شدم و افرادی امدند درگیر شدند و یه مبایعه نامه عادی ارایه کردن از فرونده که زمین رو ۳ ماه پیش خریدن
  سوال
  ۱: تعریف قرارداد من یا همون فسخ و اقاله ای که فروشنده میگه چی میشه ؟
  ۲: باتوجه به وجود مبایعه نامه عادی برای هم من و هم این افراد جدید مالکیت با کیست؟
  ۳:دور تا دور زمین توسط من تیرآهن کوبیده شده ولی با توجه به درگیری به عمل آمده فرصت فنس زدن و درب گذاشتن نشد الان متصرف زمین چه کسی است با توجه به اینکه در قرارداد ما ذکر شده اگر زمین ۲۴ خریدیم فروشنده موظف است مالک را ۲۵ (فردای همان روز تحویل خریدار دهد) و خریداران جدید در قولنامشون تاریخ تحویل ۲۰ روز قبل از این مشکلات در محل بوده ولی هیچ اقدام یا ورودی در زمین نکرده بودن
  و زمین بایر افتاده بوده
  ۴: خریداران جدید از بنده به عنوان مزاحمت ملکی شکایت کردن و من از اونا به عنوان ضرب و جرح… آیامزاحمت ملکی اینجا تعریف داره

  Reply
  • ۱۳۹۸-۰۲-۲۱ at ۶:۳۴ قبل از ظهر
   Permalink

   با سلام؛
   صرف استرداد وجه به حساب شما توسط فروشنده به شرطی که خودتان شماره حساب جهت استرداد نداده باشید، رضایت به اقاله محسوب نمی شود.
   اولین معامله به لحاظ تاریخ صحیح و بقیه باطل است ولکن باید سبق تاریخ با ادله دیگر اثبات شود طبق ماده ۱۳۰۵ قانون مدنی.
   در خصوص تشخیص متصرف باید کارشناس رسمی دادگستری نظر بدهد.

   Reply
 • ۱۳۹۸-۰۲-۰۳ at ۱۰:۴۶ بعد از ظهر
  Permalink

  با سلام برادر اینجانب فوت نموده و کلیه مباینامه دارای کد رهگیری میباشن و بعد از فوت همگی مفقود گردیده ضمنا با مرگ مشکوک‌فوت نمود و بدون کالبد شکافی دفن گردیده چگونه استعلام‌نماییم و املاک وی را که همگی دارای کد رهگیری میباشند را پیدا کنیم‌

  Reply
  • ۱۳۹۸-۰۲-۰۴ at ۳:۵۸ بعد از ظهر
   Permalink

   با سلام
   تقاضای استعلام دادگاه از سامانه جامع املاک و مستغلات که کد رهگیری صادر می کند.

   Reply
 • ۱۳۹۸-۰۲-۰۳ at ۹:۳۵ قبل از ظهر
  Permalink

  با سلام : بنده ۴سال پیش چک سفید امضایی از شخصی گرفتم بابت طلبم در هنگام امضائ چک به در ستی امضا شک کردم از صادر کننده خواستم ۲امضا پشت چک بزنه .چکو پر کردم و حکم غیابی طرفو گرفتم علارقم عدم تطابق امضا در برگه عدم پرداخت!طرف پولو داد(۱۰ت)بد ۳سال شکایت کیفری کرده که امضائ رو چکو انکار کرده و گفته جعلیه!کارشناسم عدم تطابق امضا رو تایید کرده !من چیکارکنم؟ با تشکر؟

  Reply
  • ۱۳۹۸-۰۲-۰۴ at ۴:۰۲ بعد از ظهر
   Permalink

   با سلام
   با توجه به مقاله انکار امضای چک دفاع نمایید. مضافا تسویه چک به معنی رضایت به تعهد آن است.

   Reply
 • ۱۳۹۸-۰۲-۰۲ at ۸:۱۵ قبل از ظهر
  Permalink

  باسلام گلخانه من را فرزندم بدون اجازه من با یک نفر شریک شده من هم فروختم شریک فرزندم خواستار آن است تکلیف چیست ممنون و سپاسگزارم

  Reply
  • ۱۳۹۸-۰۲-۰۴ at ۳:۵۶ بعد از ظهر
   Permalink

   با سلام
   قرارداد شراکت فرزندتون با توجه به عدم رضایت شما باطل است و برای شریک او حق ایجاد نمی کند.

   Reply
 • ۱۳۹۷-۱۲-۲۵ at ۱۰:۲۸ بعد از ظهر
  Permalink

  سلام سال ۸۳ قرارداد پیش فروش یک واحد آپارتمان از شرکت تعاونی مسکن را ثبت نام نمودم بعد از دو سال قرارداد را به یک نفر فروختم و به ایشان وکالت بلاعزل دادم و وکالت پرداخت هرگونه بدهی احتمالی را قبول نمودم و بنده هم بابت تنظیم سند یک فقره چک بدون تاریخ و به نام ایشان تحویل نمودم و او هم به نفر بعدی فروخته و چک بنده را به او تحویل داده و متاسفانه ایشان هم این واحد را به یک نفر خانم فروخته و چک بنده را پشت امضا نموده و این خانم بخاطر بدهی واحد به تعاونی مسکن فقط مطالبه وجه را شکایت نموده و چک را برگشت زده آیا ایشان می تواند وجه چک را که فقط بابت تنظیم سند و به نام خریدار اول و بدون تاریخ صادر شده مطالبه نمایند؟ درحالیکه چک امانتی بوده و دوتا شاهد هم دارم لطفا راهنمایی فرمایید چکارکنم ؟؟با تشکر

  Reply
  • ۱۳۹۷-۱۲-۲۶ at ۹:۱۸ قبل از ظهر
   Permalink

   با سلام
   اگر چک امانت بوده فقط با تحصیل حکم قطعی کیفری خیانت در امانت علیه خریدار اول می تواند در برابر خریدار سوم و دارنده فعلی چک استناد نمایید.

   Reply
 • ۱۳۹۷-۱۱-۰۷ at ۱۰:۵۱ قبل از ظهر
  Permalink

  سلام
  به علت کم بودن زمان لطفا پاسخ دهید
  در منطقه ۲۲ تهران شرکت های خصوصی برج ساز که از ابتدا مالک زمین هستند یا پیش پرداخت خرید زمین را خودشان پرداخت کرده اند و قرار است قبل از اجرای فونداسیون زمین را کاملا خریداری کنند، در مرحله گودبرداری به این شکل عمل میکنند : طی آگهی تبلیغی (بصورت تبلیغ در سایت بمگاه یا کاتالوگ تبلیغی شرکت : موجود در بمگاه و یا دفتر شرکت )
  در کاتالوگ رنگی تبلیغی شرکت که ممهور به مهر شرکت می باشد : جزیات پروژه ، مراحل عضو گیری عنوان شده است به شرح :

  ۱- مرحله اول : عضوگیری ، ثبت نام و خرید امتیاز ( به مدت چند روز کاری ) که در این مرحله با واریز وجه اعلامی شرکت برگه به شرح زیر به مشتری می دهند :
  فروش امتیاز یک واحد … مربع مربع بلوک … به پلاک ثبتی شماره … و پروانه ساختمانی به شماره … ، مشخصات فروشنده و خریدار ، مبالغ پرداختی با چک در وجه شرکت ، با توضیح اینکه: بدیهی است مبالغ پرداختی صرفا به عنوان خرید امتیاز تلقی می گردد و جهت احداث مسکن قرار داد جداگانه با خریدار منعقد می گردد. کافه خیارات اسقاط گردید.
  مهر و امضاء شرکت و شهود و فروشنده و خریدار
  ۲- مرحله دوم عقد قرار داد ساخت : که در کاتالوگ مذکور نوشته شده قرار داد ساخت با مبلغ ۲ میلیون تومان به ازاء هر متر مربع بصورت علی الحساب و طی مدت ۴ سال منعقد می گردد که شرح آن متعاقبا در زمان انعقاد قرار داد اعلام میگردد.
  .
  مرحله اول انجام شد و بعد از حدود ۵ ماه شرکت پیامکی جهت عقد قرار داد می دهد که در آن ذکر شده عضو محترم جهت اطلاع از نحوه دریافت وکالتنامه و امضا قرار داد به سایت شرکت مراجعه کنید که با مراجعه به سایت شرکت روز حضور با توجه به شماره عضویت مشخص بود . هنگامی که در روز مشخص شده به دفتر شرکت رفتم ، وکالت بلاعزلی که در آن قید شده موکل ضمن عقد خارج لازم حق عزل وکیل را از خود سلب و ساقط نمود به شرح : انتقال قطعی و مصالحه قطعیه نمودن سهم واحد مذکور از تراکم پروانه ساختمانی موضوع مورد معامله … به بنده داده شد . اما همزمان شرکت قرار داد ساختی جهت امضاء به بنده داد که در آن نوشته بود ،قرار داد ساخت علی الحساب متری ۳ میلیون تومان که ازشان سوال کردم رو چه حسابی شما میگویید سه ملیون در صورتی که شما بنده را با دو میلیون تومان ترغیب به این کار کردید و در پاسخ می شنوم اون علی الحساب بود که گفتم اینکه از تورم هم بیشتر ۵۰ درصد اضافه کردید. و در پاسخ گفتن یا امضاء کن یا پول ۵ ماه پیش رو بگیر برو . که بنده نهایتا امضا نکردم.
  سوال : آیا این کلاهبرداری یا شروع کلاهبرداری نیست تا از این ها شکایت کنم؟
  سوال : آیا معقول است بروم وزارت راه و شهر سازی بگم ماده یک پیش فروش ساختمان می گوید هر قرار داد با هر عنوان که ماحصل آن انتقال سهم یا یک واحد ساختمانی توسط مالک زمین به خریدار می باشد مشمول قانون پیش فروش می باشد و از شرکت با توجه به مدارکم شکایت کنم و در خواست ماده ۲۳ پیش فروش را کنم . آیا احتمال موفقیت هست ؟ چقدر؟
  سوال : آیا در صورتیکه قرار داد ترکمنچایی شرکت را امضاء نکنم ، می توانم شرکت را ملزم به تنظیم سند پیش فروش رسمی کنم ؟ چطور و از چه مرحله ای؟
  سوال: اگر قرار داد ساخت مورد توافق طرفین حاصل نشود، اگر شرکت کلاهبردار نباشد و ساختمان را بسازد آیا می توانم با مراجعه به دستگاه قضایی درخواست تحویل واحدی را که امتیازش را دارم با قیمت کارشناس رسمی دادگستری بدهم ولو اینکه بدترین واحد باشد. چه قدر احتمال موفقیت هست؟
  سوال : با توجه به اینکه در مدارک من شماره طبقه و واحد مشخص نیست ، آیا معامله من باطل است؟ اگر نیست به چه دلیلی؟

  Reply
  • ۱۳۹۷-۱۱-۰۹ at ۵:۱۲ بعد از ظهر
   Permalink

   سلام
   پاسخ به این سوال خیلی مفصل است و باید حضوراً تشریف بیارید. اجمالاً یه بنده خدایی عینا مشکل شما را در پروژه های چیتگر تهران داشت که براش اظهارنامه نوشتم و ربطش دادم به قانون پیش فروش ولی عملاً باید مدت ها درگیر این ها شوید. اون قرارداد اولیه هم یه ظاهر قانونی داره که از مقررات پیش فروش فرار کنن.

   Reply
 • ۱۳۹۷-۱۰-۲۳ at ۶:۲۷ قبل از ظهر
  Permalink

  سلام
  یک واحد آپارتمان خریدم کل پول رابه فروشنده
  پرداخت کردم سند به نامم زده شد اکنون صاحب
  قبلی ملک بعد از اینکه سند زده اساس کشی کرده
  کلید واحد را به من تحویل نداده در این مورد راهنمایی بفرمایید

  Reply
  • ۱۳۹۷-۱۰-۲۳ at ۱۱:۴۶ قبل از ظهر
   Permalink

   با سلام
   دعوای الزام به تحویل و تسلیم مبیع علیه فروشنده مطرح نمایید. ندادن کلید اموال غیر منقول در حکم عدم تحویل است.

   Reply
 • ۱۳۹۷-۱۰-۲۲ at ۶:۳۱ قبل از ظهر
  Permalink

  سلام ، با عرض پوزش از سوال مجدد: لطفا راهنمایی نمایید

  پیرو سوال قبلی ۱- چرا فرمودید در حال حاضر ۲- در مورد پیش فرض سوالم با توضیحاتی که در آن ذکر شد آیا خریدار با رجوع به مراجع قضایی می تواند اینجانب را ملزم به تنظیم سند رسمی پیش

  فروش گرداند؟

  Reply
  • ۱۳۹۷-۱۰-۲۳ at ۱۱:۴۳ قبل از ظهر
   Permalink

   با سلام
   قرارداد فی ما بین شما و خریدار از حیث تنظیم عادی آن مشکلی ندارد مگر این که شرایط اساسی تمام عقود در آن رعایت نشده باشد مثل معلوم و معین نبودن مورد معامله و آپارتمان و مشخص نبودن واحد

   Reply
 • ۱۳۹۷-۱۰-۱۹ at ۹:۴۹ قبل از ظهر
  Permalink

  سلام
  احتراما نظر دهید
  سلام ، لطفا راهنمایی کنید
  ماده ۱۰ قانون مدنی« قراردادهای خصوصی نسبت به کسانی که ان را منعقد نموده اند در صورتی که مخالف صریح قانون نباشد نافذ است . ماده ۲۱۹ – عقودی که بر طبق قانون واقع شده باشد بین متعاملین و قائم مقام آنها لازم‌الاتباع است مگر این که به رضای طرفین اقاله یا به علت‌قانونی فسخ شود
  اما قانون پیش فروش ساختمان و اصلاحیه آن : ماده ۱: پیش‌فروش ساختمان عبارت است از هر توافق یا قرارداد که نتیجه آن انتقال حداقل یک واحد ساختمانی در حال احداث یا سـهم مشاع آن توسط مالک به شخص دیگر باشد. ماده۲: قرارداد پیش فروش ساختمان باید از طریق تنظیم سند رسمی نزد دفاتر اسناد رسمی صورت پـذیرد. هرگونـه توافـق یـا قـرارداد بـامحتوای پیش‌فروش ساختمان که مطابق مقررات این قانون و از طریق تنظیم سند رسمی نزد دفـاتر اسـناد رسـمی صـورت نپـذیرد فاقد اثر بوده و در هیچ یک از محاکم قضایی، ادارات، مراجع قضاوتی غیرقضایی و شورای حل اختلاف پذیرفتـه نخواهـد شـد
  سوال اگر قرار دادی بنویسیم که ماحصل آن انتقال یک واحد ساختمانی در حال احداث یا سـهم مشاع آن توسط مالک به شخص دیگر باشد اما متن قرا داد از مابقی شروط مندرج در قانون پیش فروش ساختمان تبعیت نکند مثلا شماره طبقه و واحد و… مشخص نباشد آیا می توان مطابق قانون ۱۰ مدنی قرار داد عادی بین خودمان بنویسیم و این قرار داد بین خودمان ،محاکم قضایی، ادارات، مراجع قضاوتی غیرقضایی و شورای حل اختلاف معتبر می باشد و بعدا خریدار نمی تواندبا استناد به اینکه در ماده ۱۰ قانون مدنی قید شده مخالف صریح قانون نباشد اما شما خلاف ماده۱و۲ قانون پیش فروش ساختمان عمل کرده اید .اینجانب را ملزم به تنظیم سند رسمی پیش فروش از طریق قانون گرداند در صورتیکه اینجانب قرار دادی نوشته ام که فقط ماحصل آن انتقال یک واحد ساختمانی در حال احداث یا سهم مشاع آن به خریدار می باشد و در قرار داد ما اکثر ماده های پیش فروش ساختمان رعایت نشده است به عبارتی به نظر اینجانب قرار داد ما اصلا پیش فروش نیست.

  Reply
  • ۱۳۹۷-۱۰-۲۱ at ۳:۳۲ بعد از ظهر
   Permalink

   با سلام
   در حال حاضر قراردادهای عادی پیش فروش نیز معتبر است و مشمول قانون مدنی می گردد. قانون پیش فروش ساختمان نافی صحت قراردادهای عادی پیش فروش نیست.

   Reply
 • ۱۳۹۷-۱۰-۰۴ at ۶:۲۱ بعد از ظهر
  Permalink

  سلام . من کوچکترین عضو خانواده هستم که تو منزل پدری زندگی میکنم بعد از فوت پدرم چند بار جلسه تقسیم اموال گرفتیم برادر بزرگم اول زمین کشاورزی را برداشته بود که من به همش زدم و قرار شد من و ۳ تا دیگه از برادرام شراکتی زمین کشاورزی را برداریم و برادر بزرگم منزلی که من ساکنم ولی قولنامه ننوشتیم که منزل را به نام ایشان زدیم ولی زمین را سند نزدیم بعد از چند ماه برادر بزرگم دوباره که من نبودم جلسه میگیرن تقسیم نامه مینویسن و زمین کشاورزی را هم به ایشون میبخشن و منزل را هم مینیسن که اگر من خواستم ۱۰ ملیون هم برگردونه . وقتی که همه رفته بودن محضر من چون راضی نبودم نمیرفتم ولی ایشون همش تهدید میکرد که اگر نیای امضا کنی میندازمت بیرون منم از ترسم رفتم محضر ولی بهش گفتم که تو هم این خونه را به نام من بزن گفت باشه ولی حالا سندش آماده نیست منم حالیم نبود و بهش اطمینان کردم و امضا کردم بعد از چند ماه وقتی بهش گفتم خونه را کی به نام من میزنی گفت تو که اصلاً طلبی نداری که بعدش رفت شکایت کرد که خونه را تصرف کردم منم چون مدرکی نداشتم نتونستم کاری بکنم بعد از کلی آزار و ازیت کردن چند نفرا فرستادم تا راضیش کردن سهم منا بده که اونم بعد از یک سال همون ۳۹ ملیونی که به همه داده بود به من داد حالا که کاشی عمل اومده فهمیدیم که زمین کشاورزی قیمتش دوبرابر هم بالاتر بوده که ایشون هم خونه را برداشتن و منا آواره کردن هم زمین کشاورزی را ارزون برداشتن . حالا من اون تقسیم نامه ای که بین خودشون نوشتن را دارم که همه امضا کردن و من امضا نکردم . تو تقسیم نامه هم نوشتن که اگه خانه را خاستن به عنوان ارثیه باید ۱۰ ملیون برگردونه که ایشون هم خونه را بالا کشید و هم زمین کشاورزی را از شما خاهش میکنم منا راهنمایی کنید آیا میتونم با این تقسیم نامه که دارم همه را برگردونم

  Reply
  • ۱۳۹۷-۱۰-۰۵ at ۷:۵۳ قبل از ظهر
   Permalink

   با سلام
   اگر در تقسیم ترکه مغبون شده اید و از قیمت زمان تقسیم آگاه نبودید و یا تقسیم بدون رضایت شما انجام شده است، در هر دو صورت می توانید تقسیم را ابطال نمایید.

   Reply
 • ۱۳۹۷-۱۰-۰۱ at ۱۲:۰۵ بعد از ظهر
  Permalink

  باسلام واحترام اگردرپرونده ای قاضی تجدیدنظربراساس نظریه کارشناس یکنفره رای قطعی صادرنموده باشد وبرای ان پرونده اعاده دادرسی وفرجامخواهی اعمال وموثرواقع نشده باشدچنانچه درشورای انتظامی ازکارشناس شکایت وکارشناس محکوم گرددایا میتوان مجددا برای ان پرونده اعاده دادرسی درهمان شعبه تجدیدنظرمطرح کرد؟درهرصورت راهنمایی لازم را مبذول فرمایید؟

  Reply
  • ۱۳۹۷-۱۰-۰۲ at ۱۱:۴۴ قبل از ظهر
   Permalink

   با سلام؛
   اصولاً رای محکومیت انتظامی کارشناس دلیل اعاده دادرسی نیست ولی در برخی مواقع با اغماض و از روی انصاف ممکن است قاضی به عنوان دلیل جدید قبول نماید.

   Reply
 • ۱۳۹۷-۰۹-۲۲ at ۹:۵۸ قبل از ظهر
  Permalink

  باسلام وسپاس ازسازنده یک مجتمع تجاری ۲باب مغازه هرکدام به متراز۱/۷۰مترمربع خریداری نمودم اما اکنون این دومغازه براساس رای کمیسیون ماده ۱۰۰شهرداری خلاف نقشه نظام مهندسی مجتمع بوده وطبق رای کمیسیون بایدتخریب وبه وضعیت قبلی که جزءفضای اسانسوربوده اعاده گردد وسه سال که مبلغ ۹۰۰۰۰۰۰۰تومان بابت ان به سازنده پرداخت نموده ام بدون اینکه سازنده درهنگام معامله درموردخلاف بودن مغازه ها به من اطلاعی داده باشددرحالیکه که خود سازنده ازمشکلات این مغازه ها اطلاع داشته است بنده چگونه میتوانم به اصل پول وخسارت ان دست پیدا کنم وایامیتوانم ازسازنده شکایت کیفری مطرح کنم ونهایتا چگونه مشکلم را پیگیری نمایم؟باتشکرفراوان

  Reply
  • ۱۳۹۷-۰۹-۲۳ at ۹:۵۱ قبل از ظهر
   Permalink

   با سلام،
   اگر در جواز ساخت این دو مغازه ذکر نشده باشد و شما مطلع نبوده باشید، در واقع سازنده دو مغازه واهی و موهوم را به شما فروخته و می تواند مصداق کلاهبرداری باشد. در هر صورت قرارداد به دلیل موجود نبودن مبیع حین عقد باطل است و باید نرخ روز ثمن را به شما برگرداند.

   Reply
 • ۱۳۹۷-۰۹-۰۶ at ۷:۴۹ بعد از ظهر
  Permalink

  باسلام و خسته نباشید
  بنده یک واحد آپارتمان خریده ام که طی توافق شفاهی با فروشنده قرار شد قسمتی از ثمن معامله را با وام پرداخت کنم که بعد از استعلام از شهرداری مشخص شد منزل در طرح قرار دارد و وام بهش تعلق نمیگیره. حالا که قیمت خانه ۲ برابر شده فروشنده بدون حضور در دفترخانه چک بنده را که بابت سند بود برگشت زده. و حاضر به مسامحه نیست. حالا اظهار نامه فسخ فرستاده. در ضمن کافه خیارات اسقاط شده و شرط ضمن عقدی هم برای پیش بینی فسخ لحاظ نشده. آیا میتونه فسخ کنه؟ برگشت زدن چک تضمین بدون اینکه خودش به تعهدش عمل کنه قانونیه؟ سپاس

  Reply
  • ۱۳۹۷-۰۹-۱۱ at ۶:۳۹ قبل از ظهر
   Permalink

   با سلام؛
   صرف برگشت خوردن چک ثمن مجوز فسخ نیست.

   Reply
 • ۱۳۹۷-۰۹-۰۴ at ۸:۰۱ بعد از ظهر
  Permalink

  سلام اگرفروشنده ملک قیدنکند که کوچه بن بست است وخریدار بعدازمعامله بفهمانید می تواندمعامله راسخ کند

  Reply
  • ۱۳۹۷-۰۹-۰۶ at ۷:۱۸ قبل از ظهر
   Permalink

   با سلام
   صرف بن بست بودن کوچه دلیل بر عیب ملک نیست و حق فسخ ایجاد نمی شود.

   Reply
 • ۱۳۹۷-۰۹-۰۲ at ۵:۲۰ قبل از ظهر
  Permalink

  باسلام و خسته نباشید
  من حدود ۹ماه پیش باکانال تلگرامی اشنا شدم که طرحهای مشارکتی بصورت سهام میفروخت.من پول سهام رو بمبلغ ۵ میلیون تومان فرستادم و بعد مشخص شد فیک بوده و پول من رفت.شکایت کردم و پرونده کیفری مبنی برکلاهبرداری اینترنتی تشکیل شدولی دوبار دادخواست من رد داده شد.یعنی من به پولم نرسیدم گفتن پرونده حقوقی هست و چون مبلغ پایینه شورای حل اختلاف باید برم در صمن فرد مورد نظر از شماره حساب دیگری استفاده میکرد و ادرسی در دست نیست.حالا باید چکار کنم.کجامراجعه کنم که پولم برگرده یا باید قید شکایت و پول را بزنم.لطفا راهنماییم کنید؟؟
  باتشکر

  Reply
  • ۱۳۹۷-۰۹-۰۲ at ۵:۱۲ بعد از ظهر
   Permalink

   با سلام؛
   در دعوای حقوقی حتما باید اسم خوانده و دریافت کننده پول مشخص و معین باشد و لاجرم باید از کسی که پول به حسابش واریز شده دعوای استرداد وجه مطرح کنید.

   Reply
 • ۱۳۹۷-۰۸-۰۹ at ۱۰:۴۰ قبل از ظهر
  Permalink

  با سلام ینده چند واحد اپارتمان در سال ۹۳ پیش فروش نموده ام و قرارداد عادی پیش فروش تنظیم شده لیکن در ان زمان در بندی از قرارداد برای جریمه تاخیر در تحویل و سند مبلغی بعنوان جریمه روزانه قید شده و اینجانب واحدها را به موقع تحویل داده ام ولی برای سند بعلت کارشکنی ۲ تن از ناظرین نظام مهندسی ساختمان با توجه به مراجعات مکرر و پیگیری نتوانسته ام پایان کار بگیرم و پرونده شکایتی از ناظرین در شورای انتظامی نظام مهندسی مفتوح هست و به احتمال زیاد ناظرین محکوم خواهند شد حال خریداران با توجه به اطلاع از این قضیه که من مقصر نیستم لیکن طلب خسارت از بابت تاخیر در انتقال سند نموده اند و عدم حضور نیز نگرفته اند و فقط اظهارنامه فرستاده اند
  ۱_ایا میتوانند این مبلغ دیرکرد را به ناحق بگیرند
  ۲_ با توجه به اینکه من قسمت اعظم تعهدات خویش که همان تحویل اپارتمان هست را انجام دادم ایا مبلغ قید شده در قسمت جریمه روزانه کلش به من شامل می شود
  ۳ _در صورت محکومیت ناظرین و اینکه بنده تاکنون برای اخذ سند هیچ کم کاری نکردم چه میشود

  Reply
  • ۱۳۹۷-۰۸-۰۹ at ۱۰:۵۰ قبل از ظهر
   Permalink

   با سلام؛
   اگر پیش خریدار گواهی عدم حضور نگرفته باشد، در رویه قضایی فقط به شرط اخذ عدم حضور فروشنده جریمه خسارت تاخیر در تنظیم سند حکم صادر میشود. اما اگر عدم حضور گرفته باشند، صرف تخلف مهندس ناظر برای فروشنده عذر موجه و فورس ماژور محسوب نمی شود و همچنان پیش فروشنده متخلف محسوب می شود. نهایتاً پیش فروشنده میتواند بعد از پرداخت خسارت به پیش خریدار و بعد از محکومیت انتظامی مهندس ناظر از باب مسئولیت مدنی علیه مهندس ناظر دعوای مطالبه خسارت غیر قراردادی مطرح نماید و همان خسارت متعارفی که به پیش خریدار پرداخت نموده را از مهندس ناظر دریافت نماید. اگر جریمه خسارت روزانه ناظر به تاخیر در تحویل و تاخیر در سند باشد و شما تحویل را به موقع انجام داده باشید، در این صورت وجه التزام تجزیه می شود. یعنی نصف آن را میتوانند مطالبه کنند.

   Reply
 • ۱۳۹۷-۰۸-۰۹ at ۵:۰۴ قبل از ظهر
  Permalink

  سلام ,من آپارتمانی را ۶ سال پیش خریداری کردم و بعدا فهمیدم فروشنده این آپارتمان را به یک شخص ثالثی فروخته است و در نهایت شخص ثالت توانست با مطرح کردن دادخواست اثبات بیع و الزام به تنظیم سند و فک رهن و ابطال قرارداد بر علیه فروشند و من رای دادگاه را بگیرد ودر مرحله تجدید نظر هم این رای حدود ۲ ماهه پیش قطعی شده است.
  قبل از صدور رای فوق به دلیل در رهن بودن عرصه و صدور اجرائیه از سوی بانک من دادخواست بطلان و استرداد ثمن داده بودم و رای گرفتم و تا حالا نصف پولم را هم توانستم بگیرم .
  فروشنده به کذب در مبایعه نامه شخص ثالث قید کرده که آپارتمان در رهن مستاجر میباشد و ۱۲ میلیون از ثمن معامله بابت رهن توسط ثالث پرداخت نشده است در صورتی که آپارتمان هنوز در ید من است و حالا من میخواهم تخلیه کنم ولی ثالث تمایلی به تحویل گرفتن ندارد و به دنبال مطرح کردن دادخواست خسارت و غیره است.
  حالا به نظرتان برای اینکه من مشمول خساراتی از قبیل اجرت المثل و غیره نشوم اظهار نامه بابت اینکه آماده تحویل آپارتمان هستم برای ثالث ارسال کنم ؟ و اینکه آیا من ۱۲ میلیون الباقی ثمن معامله ثالث را میتوانم با اجرائیه ای که از بابت رای بطلان و استرداد ثمن که گرفتم از ثالث بگیرم؟ با توجه به اینکه فروشنده مالباخته و زندانی است و مال و پولی ندارد من بیشتر دنبال این هستم که مشمول خساتی از سوی ثالث نشوم ممنون میشم اگر راهنماییم کنید.

  Reply
  • ۱۳۹۷-۰۸-۱۰ at ۵:۲۵ قبل از ظهر
   Permalink

   با سلام؛
   شما باید ملک را تخلیه و تامین دلیل نمایید و کلید به شورا سپرده شود تا اجرت المثل قطع گردد. صرف اعلام آمادگی دلیل بر رفع تصرف نیست. اجراییه شما علیه فروشنده ارتباطی به ثالث ندارد.

   Reply
   • ۱۳۹۷-۰۸-۱۲ at ۶:۰۱ قبل از ظهر
    Permalink

    با سلام و تشکر از راهنماییتان ببخشید اجرت المثل از تاریخ قطعیت رای دادگاه تجدید نظر محاسبه میگردد
    باقی مانده ثمن معامله در دست ثالث مگر مال فروشنده محسوب نمیشود که بتوانم آنرا توقیف کنم
    و اینکه آیا از مدارک لازم برای دادخواست تحویل مبیع الزام به تنظیم سند و صورتمجلس تفکیکی و پایان کار نیست؟ در صورتی که این آپارتمان سند دار نیست و هیچ یک ازاین مدارک را ندارد. و ثالث فقط اثبات بیع و الزام به تنظیم سند و فک رهن را رای گرفته که رهن بانک هم مربوط به خانه کلنگی قبل از ساخت این آپارتمانها بوده است.

    Reply
    • ۱۳۹۷-۰۸-۱۳ at ۹:۳۶ قبل از ظهر
     Permalink

     با سلام؛
     بله اگر فروشنده مطالبات بابت ثمن داشته باشد، قابل توقیف است نزد خریدار.
     در مورد املاکی که پلاک ثبتی دارند، برای دعوای تحویل حتماً دعوای الزام به تنظیم سند هم باید مطرح شود.

     Reply
 • ۱۳۹۷-۰۸-۰۵ at ۷:۵۲ قبل از ظهر
  Permalink

  باسلام– ملکی ثبتی را با قراردادعادی شراکتی به شخصی واگذار با شرایط اینکه زمین وآب از مالک وشخم وبذر وغرس درخت از عامل وحاصل بصورت دوسوم سهم عامل ویک سوم سهم مالک اما مدت قرارداد را ابتدا تا هرزمان که طرفین مایل به شراکت باشند قید ولی بعدا مدت قرارداد را نودونه ساله نمودیم ومدت توافقی هم باقی است اینک عامل سهم مالک را نمی دهد ومیگویدچون قرارداد نودونه ساله است ودرزمین درخت کاشته زمین مال اواست ولی حق فسخ یکجانبه واینکه عامل حقی در اصل مالکیت وریشه ندارد قید شده: چون در قرارداد دونوع مدت مغایرتوافقی و نودو نه ساله قیدشده آیا میتوان اظهارنامه فسخ برای شریک فرستاد وبعدا دادگاه قبول میکند برای فسخ قراردادوتخلیه زمین میتواند دادخواست بدهد؟ لراهنمایی بفرمائید باتشکر – اکبرحامدی ./.

  Reply
  • ۱۳۹۷-۰۸-۰۵ at ۳:۳۸ بعد از ظهر
   Permalink

   با سلام؛
   اصولاً باید قرارداد بررسی شود ولی با توضیحاتی که دادید قرارداد مزارعه است و طبق ماده ۵۲۵ قانون مدنی، مزارعه عقد لازم و غیر قابل فسخ است تا قبل از اتمام مدت. البته اگر تخلفاتی صورت گیرد، طبق موارد مقرر در مواد ۵۱۸ تا ۵۴۲ قانون مدنی قابل فسخ است.

   Reply
 • ۱۳۹۷-۰۸-۰۳ at ۱۱:۰۱ قبل از ظهر
  Permalink

  با سلام
  ما دو نفر سازنده هستیم و دو نفر هم مالک. پشت قرارداد ظهر نویسی شده، ولی یکی از مالکان امضا نکرده .در ظهر قرارداد به ضرر ما یعنی سازندگان هست .ایا سازندگان میتوانند ادعا کنند که چون یکی از مالکان ظهر قرارداد را امضا نکرده فاقد اعتبار میباشد(دو تا سانزده و یکی از مالکان امضا کرده است).در ضمن مالکان زن وشوهر هستند که هیچ وکالتی بهم نداده اند
  با تشکر

  Reply
  • ۱۳۹۷-۰۸-۰۳ at ۱:۱۸ بعد از ظهر
   Permalink

   با سلام؛
   خیر. حداقل نسبت به همان یک مالک دارای اعتبار است.

   Reply
  • ۱۳۹۸-۰۲-۰۳ at ۹:۵۲ قبل از ظهر
   Permalink

   باسلام :من ۴سال پیش چک سفید امضا بابت طلبم گرفتم موقع صدور چک بابت امضا شک کردم خواستم ۲تا امضا پشت چک بزنه!در هر صورت مبلغ ۱۰ت طلبو نوشتم و چکو برگشت زدم. دائم تهدید میکرد چکو نبر بانک امضا مشکل داره ! منم اقدام کردم بد حکم غیابی محکومیت رو علارقم عدم تطابق امضا در برگه بانک کرفتم. طرف ۳ سال پیش پولو داد .منم چکو عینا بهش دادم حالا شکایت جعل امضا رو کرده کارشناس عدم تطابق رو تایید کرده! مگه امکان داره ؟امضا پشت چکو تایید کرده بد گفته امضا رو چکو اصلا نزدم و جعل شده! حالا تکلیف چیه؟ممنون

   Reply
   • ۱۳۹۸-۰۲-۰۴ at ۴:۰۱ بعد از ظهر
    Permalink

    با سلام
    با توجه به مقاله انکار امضای چک دفاع نمایید. مضافا تسویه چک به معنی رضایت به تعهد آن است.

    Reply
1 24 25 26